Araba Çalışmıyorsa Kontrol Edilecekler – Araba Neden Çalışmaz?

Araba Çalışmıyorsa Kontrol Edilecekler – Araba Neden Çalışmaz? Görünüşe göre arabanız her zaman en uygunsuz zamanda çalışmıyor. Örneğin, önemli bir iş görüşmesine giderken ya da zaten her şeye geç kaldığını düşünen arkadaşlarınızla takılmaya giderken. Hedefinize ulaşmak yerine, motorunuzun neden çalışmayı reddettiğini merak ediyorsunuz.

Ne yazık ki, bu sorunun kolay bir cevabı yok. Bir motorun çalışmayı reddetmesinin birçok nedeni vardır. Merak ettiğiniz için, aşağıda en yaygın nedenlerden bazılarını tartışacağız. Marş basmama, aracın çalışmama durumu ve alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Arabam Neden Çalışmıyor?

Motor marşını duyuyorsunuz ama araba çalışmıyor mu ? Yakıt pompası , aracın çalışmamasının nedenlerinden biri olabilir . Kötü bir yakıt pompasına sahip olmak, yakıtın motora ulaşmamasına neden olabilir. Yakıt pompası çalışıyorsa, bakılması gereken başka bileşenler de vardır. Yakıt pompası, immobilizier, krank sensörü, marş dinamosu vs vs vs… Araçtan marş sesi geliyor ama aracınız çalışmıyor. Buna neden olan pek çok durum var.

Arabanızın Çalışmamasının Yaygın Nedenleri

Aracın çalışmama durumunun iki farklı türü vardır. Birincisi, arabanızın motorunun normalde olduğu gibi döndüğü, ancak çalışmadığı zamandır. Motorun ateşlemeyi reddetmesine rağmen, tipik marş sesini çıkardığını duyacaksınız. Profesyoneller bunu “krank başlamama” durumu olarak adlandırır. Diğer durum, arabanızın motorunun yavaş yavaş dönmeye çalışması veya hiç dönmemesidir. Profesyoneller buna “krank yok-başlatma yok” durumu diyorlar.
Bunu akılda tutarak, her iki senaryonun ortak nedenlerinden bazılarına bir göz atalım.

Motor Marş Basmıyor ve Araba Çalışmıyor

Yani motor marş basmıyor ve çalışmayacak mı? İşte neler oluyor olabilir.

Sistem sorunlarını başlatma

Akü ve marş motoru , marş sisteminin ana parçalarıdır. Kontak anahtarını çevirdiğinizde, akü marş motorunun motoru marş etmesi için ihtiyaç duyduğu gücü sağlar. Bu sistemin herhangi bir yerindeki bir sorun – bitmiş bir aküden arızalı bir marş motoruna kadar – arabanızın çalışmasını engelleyebilir.

Şarj sistemi endişeleri

Şarj sisteminin birincil görevlerinden biri, aküyü motorla çalışan bir alternatör aracılığıyla şarj etmektir . Sistem düzgün bir şekilde şarj olmuyorsa, sonunda piliniz bitecektir. Bu da sizi çalışmayan bir araba ile baş başa bırakacak.  

Dahili motor sorunları

Yukarıda bahsedilen marş, bir pinyon dişlisini çalıştıran küçük bir elektrik motorudur. Kontak anahtarını çalıştırma konumuna çevirdiğinizde, pinyon dişlisi motorun arkasındaki dişli bir tekerleğe (volan veya esnek plaka) geçer. Motoru döndürmek ve çalıştırmak için dişli ve tekerlek ağlarının dişleri.

Tahmin edebileceğiniz gibi, motor, kırık bir biyel kolu gibi dahili bir arızadan dolayı ele geçirilirse, marş motoru onu çeviremez. Ve marşa basmayan veya çalışmayan bir arabada mahsur kalacaksınız.

Motor Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor

Motor Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor – Arabanızın motorunun çalışması için üç temel bileşene ihtiyacı vardır: hava/yakıt karışımı, kıvılcım ve sıkıştırma. Bu unsurlardan herhangi biri eksikse veya arızalıysa, arabanızın marş yapması, ancak çalışmaması için iyi bir şans vardır.

Yakıt dağıtım sorunları

Açıkçası, arabanızın çalışması için yakıta ihtiyacı var. Ancak bu yakıtı motora ulaştırmak, yalnızca sürücünün benzin deposunu doldurmasından fazlasını gerektirir. Perde arkasında, motora yakıt sağlamak için birçok bileşen birlikte çalışır. Enjektörler ve yakıt pompası

gibi birçok parçayı içeren yakıt sistemi denklemin bir parçasıdır. Ayrıca bilgisayarlar ve sensörler, modern yakıt sistemlerinin yönetiminde rol oynar. Bu parçalardan herhangi biri arızalanırsa, arabanız çalışmayı reddedebilir. Ayrıca, çoğu hırsızlık önleme sistemi, motorun çalışmasını önlemek için yakıtı aç bırakır. Tipik olarak, soruna gösterge panelinde yanıp sönen bir hırsızlık önleme ışığı eşlik edecektir.

Büyük hava sızıntıları

Aracınızın motorunun düzgün çalışması için hassas bir hava ve yakıt karışımına ihtiyacı vardır. Bir vakum sızıntısı, motora ölçülmemiş hava girmesine izin vererek bu dengeyi bozar. Çoğu vakum sızıntısı performans sorunlarına (yani, kaba çalışma ve durma) neden olsa da, yeterince büyük bir sızıntı motorun tamamen çalışmasını engelleyebilir.

Ateşleme sistemi sorunları

Bujiler , arabanızın motorunun içindeki hava/yakıt karışımını ateşler. Ortaya çıkan patlamalar, dahili motor parçalarını harekete geçirerek arabanızı yolda itmek için gereken dönme kuvvetini yaratır.

Ancak bujiler tek başına bir hareket değildir. Bunun yerine, bobin paketleri , sensörler ve kontrol modülü gibi ek bileşenleri içeren ateşleme sisteminin yalnızca bir parçasıdırlar . Bir veya daha fazla ateşleme sistemi bileşenindeki bir sorun, aracınızın çalışmasını engelleyebilir.  

Dahili motor endişeleri

Buji ateşlemeden önce motorun içindeki hava/yakıt karışımı sıkıştırılmalıdır. Pistonlar ve diğer dahili motor parçaları, bu sıkıştırmayı oluşturmak için birlikte çalışır. Bu parçalardan herhangi biri arızalanırsa, sonuç marş yapan ancak çalışmayan bir motor olabilir.

Egzoz kısıtlamaları

Ayrıca, ciddi şekilde kısıtlanmış bir egzoz , motorun çalışmasını önlemek için yeterli geri basınç uygulayabilir.

Arabanız Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Birçok araç sahibi, arabaları çalışmadığında bağlantı kablolarını hızlı bir şekilde alır. Sorun şu ki, bu numara yalnızca piliniz bitmişse işe yarar. Ve belirttiğimiz gibi, bitmiş bir akü, arabanızın çalışmamasının birçok nedeninden sadece biridir.

Bu nedenle, akünün suçlu olduğundan emin değilseniz, aktarma kablolarını uzaklaştırın ve bir profesyonel çağırın. Bu günlerde, başlamama durumunu teşhis etmek karmaşık olabilir. Ve işi halletmek için ne yaptığını bilen biri gerekir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Araba Çalışmıyorsa Kontrol Edilecekler – Araba Neden Çalışmaz?” için bir yorum

 1. Araba çalışmıyorsa, öncelikle akünün şarj durumunu kontrol etmek gerekir. Akünün şarjı bitmişse, marş motorunu döndürecek yeterli enerjiyi sağlayamayacağı için motor çalışmaz. Akünün şarj durumunu kontrol etmek için, aküde bulunan voltmetreyi kullanabilirsiniz. Voltmetre, akünün gerilimini ölçer. Akünün gerilimi 12,4 voltun altındaysa, akünün şarj edilmesi gerekir.

  Akü şarj durumu normalse, ateşleme sistemini kontrol etmek gerekir. Ateşleme sistemi, motorun çalışması için gerekli olan kıvılcımı üretir. Ateşleme sisteminin arızalı olması durumunda, motor çalışamaz. Ateşleme sistemini kontrol etmek için, bujileri ve buji kablolarını kontrol edebilirsiniz. Bujiler kirli veya aşınmışsa, değiştirilmeleri gerekir. Buji kabloları yalıtkanlarında çatlak veya kopma varsa, değiştirilmeleri gerekir.

  Ateşleme sistemi normalse, yakıt sistemini kontrol etmek gerekir. Yakıt sistemi, motora yakıt sağlayan sistemdir. Yakıt sisteminin arızalı olması durumunda, motora yakıt gitmez ve motor çalışmaz. Yakıt sistemini kontrol etmek için, yakıt filtresini, yakıt pompasını ve yakıt hatlarını kontrol edebilirsiniz. Yakıt filtresi tıkalıysa, değiştirilmesi gerekir. Yakıt pompası arızalıysa, tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekir. Yakıt hatlarında sızıntı varsa, onarılması gerekir.

  Dizel araçlarda, kızdırma bujilerinin de arızalı olması durumunda motor çalışmayabilir. Kızdırma bujileri, motorun soğuk havada çalışması için gerekli olan kıvılcımı üretir. Kızdırma bujileri arızalıysa, değiştirilmeleri gerekir.

  Bu kontrolleri yaptıktan sonra, motorun hala çalışmaması durumunda, motorun diğer sistemlerinde de arıza olabilir. Bu durumda, bir oto tamircisine götürmeniz gerekir.

  Araba çalışmıyorsa kontrol edilmesi gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  Akü şarj durumu
  Ateşleme sistemi
  Yakıt sistemi
  Dizel araçlarda kızdırma bujileri
  Bu kontrolleri yaptıktan sonra, motorun çalışmama nedenini bulabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir