Araba Soğuk Havada Çalışmıyor (Düzeltmeler ve İpuçları)

Soğuk hava, aracınızın sistemini etkili bir şekilde mahvedebilir ve sizi marşa basmayı reddeden bir motorla baş başa bırakabilir. Ama soğuk havada arabanızın neden çalışmadığını biliyor musunuz ? Ve arabanızı yeniden başlatmak için ne yapabilirsiniz ? Bu yazıda, bir arabanın soğuk havada neden çalışmadığının sekiz nedenini inceleyeceğiz ve sonra size bu konuda ne yapacağınızı göstereceğiz. Ayrıca , arabanızı kışa hazırlamak için bazı uzman ipuçlarını bırakacağız ve birkaç soğuk araba SSS’sini yanıtlayacağız .

Soğuk Havada Aracınızın Çalışmamasının 8 Nedeni

Arabanız pek çok nedenden dolayı soğukta çalışmayı reddedebilir. Bazen bitmiş bir akü olabilir ve bazen hatalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörü suçlanabilir. Söylemeye gerek yok , soruna profesyonel bir bakış atmak her zaman en iyisidir . Size bir fikir vermek için, soğuk havalarda başlamamanın ardındaki bazı yaygın sorunlar şunlardır:

1. Soğuk Araba Aküsü

Soğuk bir akü , arabanızın soğukta çalışmamasının en olası nedenidir. Kontakta bir uğultu sesi alırsanız, bitmiş bir akü marş motorunun dönmesini engelliyor olabilir.

Ama neden? Bir araba ısıtılmamış bir garajda tutulduğunda, soğuk hava araba aküsünün içindeki kimyasal reaksiyonu yavaşlatır . Soğuk bir akü, sıcak bir akü ile aynı miktarda güç üretemez. Motor yağı da soğuk havalarda kalınlaşır. Sonuç olarak, aküden normal koşullara göre iki kat daha fazla güç gerektirir.

2. Araba Sıvısı Kalınlaşması 

Daha düşük sıcaklıklar motor yağının, şanzıman sıvısının, antifrizin vb. kalınlaşmasına neden olabilir . Bunları motor bloğundan  pompalamak için daha fazla çaba gerektirir .

Yağı pompalamak için bu ekstra çaba, akünüzü de zorlar. Akünüz optimum şarj tutmuyorsa
, arabanız çalışmayacaktır.

Dizel motor kullanıyorsanız, dizel yakıtın da aşırı soğukta jel benzeri hale geldiğini ve ateşleme sırasında motorunuzu pompalayıp çalıştırmanın daha uzun sürebileceğini unutmayın.

3. Yakıt Hattınızdaki Nem

Motora yakıt almak, benzin deposunu doldurmaktan daha fazlasını gerektirir. 

Yakıt sistemi, bir yakıt enjektörü, bir yakıt pompası, bir yakıt pompası rölesi ve sabit miktarda yakıtı bir noktadan diğerine aktaran birkaç yakıt hattı içerir.

Bazı durumlarda, yakıt hattındaki nem donabilir ve yakıt basıncının düşmesine veya tıkanmasına neden olabilir. 

Fakat nem yakıt hattına  nasıl ulaşır ? Yakıt deposundaki gaz veya yakıtın yanabilmesi için önce buharlaşması gerekir. 

Yakıt deponuzdaki gaz seviyesi düştüğünde, yoğuşma için daha fazla alan sağlar. Bu yoğuşma gaz deposundan yakıt hattına doğru hareket eder. Sıcaklık düştüğünde donar ve gazın arabanızın motoruna ulaşmasını engeller. 

4. Yanlış Yağ Kullanımı

10W-30 gibi kalın yağ , sıcaklık düştüğünde motorunuzun marş yapmasını zorlaştırabilir. Buna karşı koymak için bugün yeni arabaların çoğu 5W-20 gibi daha ince bir yağ kullanıyor . 

Hangi motor yağını kullanacağınızdan emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzuna bakın veya birisinin size rehberlik edebileceği en yakın otomobil parçaları mağazasını ziyaret edin. 

5. Arabanız Karbüratörlüdür

30 yıldan daha önce üretilmiş bir araba kullanıyorsanız, muhtemelen içine bir karbüratör takılmıştır. Karbüratör, gaz deposundan gelen yakıtı hava ile karıştırarak motor bloğunda yanmasını sağlar. Karbüratörlerin üzerindeki küçük nozullar, düşen sıcaklıklara karşı oldukça hassastır ve buzla kolayca tıkanarak motorun çalışmasını engelleyebilir.

Bu durumda, işte olası bir çözüm:

  1. Bir ayağınızı debriyaja yerleştirin .
  2. Şimdi kontağı açtığınızda diğer ayağınızla gaz pedalına basın . Bu , motor bloğuna önceden bir miktar ek yakıt enjekte edecek ve arabanızı çalıştıracaktır.

Not : Günümüzde çoğu otomobilde karbüratör yoktur ve bu zorluğu ortadan kaldırmak için yakıt enjektörü kullanır. 

6. Arızalı Alternatör

Yeni bir akünüz varsa ve sürekli bitiyorsa , bu arabanın alternatörü olabilir.  Bir otomobil parçaları mağazasında bir alternatör değişimi bulabilirsiniz . Ancak, alternatör motora ve aracınızın aküsüne bağlı olduğundan, alternatörü tamir ettirmek veya değiştirmek için bir tamirciye başvurmanızı veya yol yardımını aramanızı öneririz .

7. Kötü Marş Motoru

Çoğu zaman, kötü bir marş motoru nedeniyle bir araba çalışmayacaktır. Arızalı bir marş rölesi olduğunda, kontağı çevirdiğinizde bir tık sesi duyarsınız, ardından motor dönmeyi reddeder. Kötü bir marş motoruyla arabanızı takviyeyle çalıştırmak bile işe yaramaz. Böyle bir durumda, marş motorunu teşhis etmek ve değiştirmek için bir otomobil parçaları mağazasına gitmek veya bir tamirci çağırmak en iyisidir

8. Yaşlanma Bujisi

Arabanızdaki buji , motorunuzun güç üretmesine yardımcı olan yakıt sistemindeki hava-yakıt karışımını  ateşler .

Bujiniz eskiyorsa veya telleri aşınmışsa işini yapamayabilir. 
İdeal olarak, her 30.000 ila 90.000 km’de bir fişinizi kontrol ettirmeli veya değiştirmelisiniz. 

Artık motorunuza soğuk çalıştırmayı neyin sağladığını bildiğinize göre, bu sorunları nasıl çözebileceğinizi ve soğuk arabanızı nasıl yeniden çalıştırabileceğinizi görelim. 

Soğuk Bir Araba Nasıl Yeniden Başlatılır

Arabanız soğuk çalışmaya başladığında motorunuzu çalıştırmayı deneyebileceğiniz bazı seçenekler.

A. Her Şeyi Kapatın

Farlar, araç ısıtıcısı ve diğer elektronik parçalar, güç sağlamak için araç aküsünü kullanır. Aşırı soğuk havalarda yaşıyorsanız , arabayı çalıştırmadan  önce bunları kapatmak en iyisidir .

Bu, motoru çalıştırmak için akünün şarjını yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Motor çalıştığında, ısıtıcıyı veya başka herhangi bir elektronik aksesuarı çalıştırmadan önce birkaç dakika çalışmasına izin verin. 

B. Akü Kablolarını ve Terminallerini Kontrol Edin

Akü kablolarının veya akü terminalinin etrafındaki korozyon , zayıf akü voltajına yol açarak aracınızın çalışmasını engelleyen geçici akım akışına neden olabilir. Aküyü bulun ve negatif ve pozitif terminalin yanı sıra akü kablolarını korozyon belirtileri açısından kontrol edin. Akü terminalini ayırın ve kabuklu maddeye kabartma tozu ve su karışımıyla katı bir temizlik yapın. Akü kabloları korozyonsuz olsa bile kontağı açmadan önce kelepçeleri sıkın.

C. Motor Yağınızı Doldurun

Aracınızın motor yağı düşükse, parçalar arasında sürtünmeye neden olabilir ve hayati motor bileşenlerine  zarar verebilir .

Düşük motor yağı , motorun çalıştırılması daha fazla zaman aldığından, araç aküsünüze ek yük bindirir. Akü zaten soğuksa, arabanıza güç sağlayamaz. Bunu önlemek için motor yağ seviyenizi kontrol etmek için bir yağ çubuğu kullanın ve gerekirse doldurun. 

D. Kontak Sırasında Debriyajı Daldırın

Kontağı açarken debriyaja basmak vites kutusunu devre dışı bırakır. Bu şekilde, akünün yalnızca marş motoruna güç vermesi gerekir. 

Bu, akü üzerindeki yükü azaltır ve soğuk bir arabanız olsa bile motorunuzun dönme olasılığını artırır. Ancak bu soğuk çalıştırma hilesi sadece manuel şanzımanlı araçlarda işe yarıyor. 

E. Arabanı Atla Çalıştır

Akünüzün bitmesi durumunda, şarj cihazı olarak çalışacak, çalışan bir araba yardımıyla motorunuzu yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. 

Bir aracı takviyeyle çalıştırmak için, arabanızın aküsünü çalışan bir arabaya bağlamak için bir aktarma kablosuna ihtiyacınız olacaktır. 

Çalışan arabayı açın ve aracınızı çalıştırmadan önce birkaç dakika çalışmasına izin verin. Akünün gereksiz yere boşalmasına neden olacağından, ısıtıcıyı veya diğer elektronik aksesuarları açmaktan kaçının. 

F. Yardım Çağrısı 

Oto tamirinde usta değilseniz, arabanızın sorunlarını kendiniz çözmeye çalışmamalısınız.

Arabanızı Kışa Nasıl Hazırlamalısınız? (Bakım İpuçları)

Araç sahiplerinin araçlarını soğuk havalara hazırlaması için birkaç ipucu: 

A. Arabayı Kışa Ayırın 

Kış gelmeden önce arabanızın aküsünü, lastiklerini ve motor yağını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Ayrıca buzlu yollara ve kötü hava koşullarına göğüs germek için bir otomobil mağazasından kış lastikleri de alabilirsiniz. 

B. Motorunuzu Isıtın

Kontağı açın ve aracınızı en az 30 saniye rölantide bırakın. Bu, motorunuzun ısınması için yeterli zaman sağlar ve motor bloğuna gereksiz yük binmesini önler. 

C. Bir Motor Bloğu Isıtıcısı Takın 

Bölgenizdeki sıcaklık -15°C’nin altına düşerse , bir otomobil mağazasından güvenli bir motor bloğu ısıtıcısı almak iyi bir fikirdir . 

Bir blok ısıtıcı, soğutucuyu ve motoru ısıtarak motor yağının motor bloğundan serbestçe akmasını sağlar. 

Aracınız dizel yakıt kullanıyorsa, sıcaklık o kadar düşmeden önce bile bir blok ısıtıcıya ihtiyacınız olabilir. 

Bir motor bloğu ısıtıcısı kullanmanın yanı sıra, dizel yakıtlı araçlarda ayrıca, verimli yakıt yanması için gelen yakıtı ve havayı ısıtmak için bir ısıtıcı olarak çalışan kızdırma bujileri bulunur. Kızdırma bujilerinde, aracın çalışmaya başlamak için yeterince sıcak olduğunu gösteren göstergeler bulunur.

Blok ısıtıcınız veya kızdırma bujileriniz yoksa, arabanızı ısıtmalı bir garaja park edebilir veya aküyü kapatmak için bir akü battaniyesi satın alabilirsiniz.

D. Akünüzün Bakımı 

F. Başlangıç ​​Sıvısı Kullanın 

Marş sıvısı, aracınızın yakıtından daha yanıcı olduğundan, bujiden kolayca tutuşur ve motorunuzun dönmesi için  daha fazla güç üretir .

Araç sahipleri hava filtresini çıkarabilir ve hava girişine çok az miktarda marş sıvısı püskürtebilir. Ardından hava filtresini değiştirin ve kontağı açın. 

Not: Bu yöntemi denemeden önce sorunu araştırmak için profesyonel bir tamirci çağırmanızı şiddetle tavsiye ederiz, aksi takdirde motor bloğunuzda ciddi hasara neden olabilirsiniz. 

G. Soğutma Sıvısını Kontrol Edin

Soğutma sıvısının görevi, aracınızın soğutma sistemindeki suyun soğuk koşullarda donmasını önlemektir . Bunun yanında motorun hareketli parçalarının da yağlanmasını sağlar. Soğutma suyu seviyesi tam çizgiden düşükse, aracınızı soğuğa hazırlamak için tamamlamalısınız.

H. Ön Cam Sileceklerinizi Değiştirin

Ön cam sileceklerinizi, donma noktasının üzerindeki sıcaklıklar nedeniyle çatlaklar oluşturabileceğinden değiştirin. 

Ayrıca, soğuk kış sabahları ön camda donmalarını ve kırılmalarını önlemek için  sileceklerinizi geceleri kaldırmayı unutmayın.

Artık tüm nedenleri, çözümleri ve bakım ipuçlarını sıraladığımıza göre, soğuk araba ile ilgili bazı SSS’leri gözden geçirelim. 

3 Araba Soğukta Çalışmıyor SSS

Arabaları soğuk koşullarda çalışmadığında araç sahiplerinin kafalarına takılan bazı yaygın sorular şunlardır:

1. Soğuk Havalar Arabamı Nasıl Etkiler?

Soğuk ve diğer olumsuz hava koşulları aracınızı birçok yönden etkiler: 

  • Akünün şarj tutma yeteneğini azaltır
  • Motor yağı kalınlaşır, bu da marş motorunda sürtünmeye neden olur
  • Alternatör kayışları soğukta çatlamaya eğilimli hale gelir
  • Yakıt sistemi buzla kirlenir
  • Soğuk nedeniyle içerideki hava kasıldığında lastikleriniz patlayabilir .
  • Ön cam sileceklerindeki lastik hasar görür ve ön camınızın soğuk camı buzlanabilir

2. Aşırı Soğuk Arabamın Aküsünü Öldürebilir mi?

Tam olarak şarj edilmiş yeni bir akü yalnızca -57°C’de donar. Ancak, bitmiş bir akünüz varsa, 0°C civarında donabilir. Akü donunu çözseniz bile şarjı zayıflar ve uzun süre dayanmaz. 

3. Benzin Veya Motor Yağı Donabilir mi?

Motor yağı donmaz, ancak soğukta oldukça viskoz hale gelir. 

5W-20 gibi daha düşük W dereceli motor yağı kullanılması tavsiye edilir. Benzinin donma noktası -50°C’nin altındadır, bu nedenle, kutup sıcaklıklarına ulaşmadığınız sürece yakıt deponuzdaki gazın yakın zamanda donmayacağından emin olabilirsiniz. 

Kapanış Düşünceleri

Arabanız soğukta çalışmadığında deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Ancak her zaman olduğu gibi, en başta bu durumun olmasını önlemek en iyisidir. Her sabah motorunuzu çalıştırmaya çalışırken zorlanmaktan kaçınmak için aracınızı kışa  hazırlamak için bahsettiğimiz ipuçlarını kullanın . Marş basmama, aracın çalışmama durumu ve alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir