Kötü Yağ Soğutucusu Belirtileri Tamiri ve Değişim Zaman

Kötü yağ soğutucusu semptomlarının önemi nedir ve neden bunların ne olduğunu bilmelisiniz? Arabanızın motoru yağsız çalışamaz. Bunun nedeni, en iyi şekilde çalışması için yağlama gerektiren çok sayıda hareketli parçadır. İlginç bir şekilde, bu yağ, bu hareketli parçaları yağlarken çok fazla ısı alır; o kadar çok ısı ki yağ soğutucusu olarak bilinen bir bileşen kullanılarak soğutulması gerekiyor. Yağ soğutucusu, aracınızın yağ soğutma sisteminin önemli bir parçasıdır ve bunlar olmadan motor bileşenleriniz en iyi şekilde çalışamaz. Bir süre sonra motorunuzun performansı ve kullanım ömrü etkilenir. O halde berbat yağ soğutucusu semptomlarıyla ilgili büyük mesele nedir? Yağ soğutucularının nasıl çalıştığıyla başlayalım.

Yağ Soğutucuları Nasıl Çalışır?

Ortalama bir otomobil motoru, optimum performansında kilit rol oynayan yağı etkileyen çok fazla ısı üretir. Çalışan bir motordayken, motor yağı ideal olarak 180 derece ile 200 derece arasında olmalıdır. Bu, arabanızın motorunu temizlemek, soğutmak ve yağlamak için ihtiyaç duyduğu ana sıcaklıktır. Bu işlevleri yerine getirirken, motorun sahip olduğu muazzam ısının bir kısmını emer. Isınan yağın soğutulması gerekir, aksi takdirde motor bileşenlerine zarar verir. Bu nedenle bir yağ soğutucusuna ihtiyaç vardır.

Bir yağ soğutucusu bir araba motoruna ne kadar yardımcı olur? Bir sürü. Bir motor yağı soğutucusu, otomobillerin içten yanmalı motorlarından aşırı ısıyı uzaklaştıran bir motor bileşenidir. Motor yağı kullanan araba bileşenlerini soğutmak için kullanılır ve bu işlevi bir ısı eşanjörü gibi gerçekleştirir. İki farklı tipte yağ soğutucusu vardır ve bunlar küçük bir radyatör şeklini alır. İlk tip motor yağı soğutucusu kanat ve boru sistemidir. Bu yağ soğutucusu ile motor yağı, kanatçıklardan havanın girmesine izin veren bakır borulardan geçer, dolayısıyla “kanat ve boru” adı verilir.

Isınan yağ, yağ soğutucusuna girdiğinde, kanatçıklarla donatılmış boruların etrafında hareket eder. Bu kanatçıklar yağdaki ısıyı serbest bırakır, bu nedenle yağ soğutucudan çıktığında sıcaklığı önemli ölçüde düşerdi. Motor yağı soğutucusu daha sonra soğutulmuş, daha kalın yağı motora geri gönderir ve burada motorların ısısını emmeye gider. Bu döngü, motor yağı soğutucusu çalıştığı sürece devam eder. Soğutulmuş yağ, motorun optimum şekilde çalışması için doğru sıcaklığın korunmasına yardımcı olur ve bu, motor yağı soğutucusunun hayati faydalarından biridir.

İkincisi, tüp ve kabuk sistemidir. Bu yağ soğutucusu, sıvı soğutucunun veya suyun bir boru sisteminden akmasına izin vererek çalışır. Motor yağı bu boru sisteminden akar ve soğutma sıvısı borulardan geçer ve boruların duvarları yoluyla yağdan gelen ısıyı emer. Böylece işlemdeki ısıtılmış yağ soğutulur.

Yağ soğutucusu konumu, genellikle bir ısı eşanjörü olarak işlev görmesi için en verimli konumda bulunduğundan araçtan farklıdır. Ancak, tüm arabalarda motor yağı soğutucusu bulunmaz. Bunun nedeni, normal araçların motora soğutma işlevlerini yerine getirmesi amaçlanan araba radyatörleri nedeniyle genellikle bir motor yağı soğutucusuna ihtiyaç duymamasıdır. Yağ soğutucularıyla birlikte gelen araçlar arasında modern arabalar (BMW, Subaru, Nissan, Toyota, VW) kamyonlar, SUV’lar, yarış arabaları, çekici kamyonlar ve on sekiz tekerlekli araçlar bulunur. Artık yağ soğutucularının nasıl çalıştığını bildiğimize göre, kötü bir yağ soğutucusunun belirtilerine bakalım.

Kötü Yağ Soğutucu Belirtileri

Tüm mekanik cihazlar gibi, arabanızın yağ soğutucusu da bir noktada arızalanmaya mahkumdur. Başarısız olması için gereken süre bir dizi faktöre bağlıdır, ancak zamanla başarısız olacaktır. Sonuçta, sona eren bir hizmet ömrü vardır. Yapılabilecek en iyi şey, doğru bakım prosedürlerini uygulamaktır. Bununla birlikte, kötü yağ soğutucusu her zaman kötü gittiğini size bildirecektir. Bazı durumlarda, bu işaretler aracınızdaki diğer sorunlara işaret eder, ancak genel olarak, bu semptomları gördüğünüzde yağ soğutucunuzda her zaman bir sorun vardır. İşte kötü bir yağ soğutucusunun bazı belirtileri.

Yakıt sızıntısı

Yağ hatları bir adaptör ile yağ soğutucusuna bağlanır. Adaptör arızalandığında, yağı soğutucudan ve motordan dışarı çıkmaya zorlayan bir sızıntıya neden olabilir. Sızan yağın miktarı, sızıntının boyutuna bağlıdır. Küçük bir sızıntı küçük bir su birikintisine yol açabilirken, sabit bir yakıt akışı önemli bir sızıntıdan kaynaklanabilir.

Yağ soğutucusunun dahili arızasını ima eden başka bir yağ sızıntısı türü, aracın soğutma sisteminde yağlayıcı bulunmasıdır. Yağın basıncı aracın soğutma sistemindeki basınçtan fazla olduğu için motor her çalıştığında bu sisteme yağ girer. Bu, motor parçalarının yetersiz yağlanmasına ve sonuçta motor hasarına neden olabilir.

 Her iki durumda da, yağ soğutucusundan sızan yağ, daha yüksek motor sıcaklığına yol açacak ve sonuçta motorun performansını ve hizmet ömrünü etkileyecektir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, yağ soğutucusu sızıntısını düzeltmesi için bir profesyonel bulmaktır.

Antifiriz Sızıntısı

Bir yağ soğutucusunun harici arızası, soğutma suyunu yani antifirizi motordan sızdırmasıdır. Sızıntı, küçük bir su birikintisinden aracın altında sürekli bir soğutma sıvısı akışına kadar her şeye neden olabilir. Kötü bir yağ soğutucusundan soğutma sıvısı sızıntısı, motorda aşırı ısınma sorunlarına neden olabilir. Sorunu teşhis etmek ve yönetmek için bir profesyonel edinin.

Azaltılmış Motor Performansı

Kötü bir yağ soğutucusunun belirtilerinden biri, motor performansının düşmesidir. Soğutulan yağın hızı ve hacminde bir azalma olduğu için aracın motorunun sıcaklığı yükselecektir. Bu genellikle, örneğin hızlanmada bir düşüş gibi motorun işlevlerinde bir azalmaya yol açar.

Siyah duman

Yağ soğutucunuz bozulduğunda, motordan yanma odalarına yağ sızıntısı olacaktır. Bu odalarda yağın bulunması, aracın egzozundan keskin siyah duman emisyonuna neden olur. Bunu fark ettiğinizde, bazı motor bileşenlerine zarar verme riskiniz olduğundan, aracı mümkün olan en kısa sürede kapatın.

 Titreşimler

Egzozdan çıkan siyah dumanın yanı sıra, kötü bir yağ soğutucusu nedeniyle yağ yanma odalarına girdiğinde titreşime neden olur. Titreşim, arabanın çeşitli silindirlerindeki patlamalardan kaynaklanmaktadır. Bu titreşimler, mümkün olan en kısa sürede ele alınmazsa diğer araç bileşenlerine zarar verebilir, bu nedenle sorunu en kısa zamanda incelemesi için profesyonel bir tamirciye başvurun.

Şişmiş radyatör

Şişmiş bir radyatör, kötü bir yağ soğutucunuza sahip olduğunuzun en belirgin işaretlerinden biridir. Yağ radyatörünün şişmiş doğasının yanı sıra, motor performansını engelleyebilecek kırık hortumlar bulacaksınız. Aracınızın motorunun fiziksel muayenesi bunu ortaya çıkaracaktır.

Yağa Karışmış Motor Suyu

Tüp ve kabuk yağ soğutucuları, yağ sıcaklığını düzenlemek için soğutucu kullanır. Yağ soğutucusu çalışır durumdayken, antifiriz, yağ ile temas etmeden boruların etrafından akar. Bir yağ soğutucusu arızalandığında, motor antifirizini sistemden yağ karterine göndermek için soğutma sistemine basınç uygulayabilir. Bu, motorda hasara yol açabilecek yağa motor suyu karışması durumuna yol açar ve mümkün olan en kısa sürede ele alınmazsa motor durur. Motor yağı soğutucusu olan bir arabanız varsa, motor yağı soğutucusunun artılarını ve eksilerini bilmelisiniz.

Kötü Bir Yağ Soğutucu ile Araba Kullanabilir misiniz?

Dünyanın sonu değil, yapılacak en iyi şey de değil. Fark ettiğiniz belirtiye bağlı olarak bir süre araba kullanabilirsiniz. Herhangi bir görev sürüşü yapmanız gerekmedikçe aracı kötü bir yağ soğutucusu ile yönetebilirsiniz. Araç hemen aşırı ısınmayabilir ve etkilerin ortaya çıkması biraz zaman alabilir, ancak sorunu bir an önce çözmek istersiniz çünkü zamanla aracınıza onarılamaz şekilde zarar verme riskiniz vardır.

Motor Yağ Soğutucusu Gerekli mi?

Söz konusu arabanın tasarımına bağlıdır. Birçok otomobil motor yağı soğutucusuna sahip olacak şekilde tasarlanmamıştır ve bu tür motorların farklı bir soğutma sistemi vardır.

Bir yağ soğutucusu ile gelmek üzere tasarlanmış otomobillerde, motor yağı sıcaklıklarını düşüren ve özellikle motor daha yüksek yağ sıcaklıklarında çalışacak şekilde tasarlandığında bu tür motorların sorunsuz çalışmasını sağlayan önemli bir bileşendir.

Yağ Soğutucumu Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Doğru bakım prosedürlerini uyguladığınızda, aracınızın motor yağı soğutucusu aracın kullanım ömrü boyunca dayanmalıdır. Bu nedenle, kaza olmaması durumunda, yağ soğutucunuzun birkaç yıl boyunca değiştirilmesi gerekmez.

Yağ Soğutucu Tamir Edilebilir mi?

Evet yapabilir. Ancak bu iki şeye bağlıdır: motor yağı soğutucusunun türü ve yağ soğutucusunun hasarının boyutu. Çoğu durumda, hasar onarılamaz hale gelmeden önce sorunu erken teşhis etmek için bir profesyonele başvurmanız en iyisidir.

Yağ Soğutucusunu Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Bir motor yağı soğutucu sızıntısı onarım maliyeti, mağazaya, bulunduğu yere ve kullandığınız arabanın markasına ve modeline bağlı olacaktır. Bununla birlikte, arabanızın yağ soğutucusunun değiştirilmesi 340$ ile 450$ arasında değişecektir. Bulunduğunuz yere, vergilere ve ücretlere bağlı olarak daha fazla olabilir.

Son sözler

Aracınız, soğutma sistemleri iyi çalışır durumda olduğunda en iyi şekilde çalışır. Yağ soğutucunuz dolaylı olarak soğutma sistemini desteklediğinden, iyi çalışır durumda tutmalısınız. Bu nedenle, kötü yağ soğutucusu semptomlarını tanımlayabilmelisiniz. Yağ soğutucusunun avantaj ve dezavantajlarını bilmek de harika bir fikirdir. Bu şekilde, yağ soğutucunuzu en iyi durumda tutar ve nihayetinde aracınızı kötü bir yağ soğutucusuyla ilgili bazı sorunlardan kurtarırsınız.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir