Egzozdan Mavi Duman Atması (Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir)

Egzozdan mavi duman çıkaran bir araba ile şehirde dolaşmak birçokları için utanç verici olabilir ve berbat kokabilir. İşte aracınızın egzoz borusundan mavi duman çıkmasının nedenleri:

Araba egzozu size aracınızın durumu hakkında çok şey söyleyebilir. Her şey en iyi şekilde çalıştığında, egzoz ince beyaz veya çok hafif bir su buharı bulutuna benzemelidir. Egzozdan mavi duman görüyorsanız, bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. 

Egzozdan çıkan mavi dumanın en önemli nedeni yazımızda. Makalemiz ayrıca, sorunu bir kez ve herkes için çözmek için size bazı pratik ipuçları da veriyor. 

Egzozdan Gelen Mavi Duman Nedir?

Yanma döngüsünde yağ benzinle karıştığında mavi duman oluşur. Ayrıca sıcak motor parçalarına damlayan yağdan da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda mavi egzoz dumanı, turboşarj veya PCV valfi gibi bir parçanın arızalandığının bir işaretidir. 

Mavi duman varsa, yağın yandığı ve yanmış yakıtla egzoz borusundan çıktığı anlamına gelir. Sebebi ne olursa olsun, araç verimsiz çalışıyor ve onarılması gerekiyor. 

Egzoz Nedenlerinden Mavi Duman

1. Yanma odasındaki yağ

Motor yaşlandıkça, piston segmanları, valf contaları ve diğer hayati bileşenler aşınmaya başlar. Kirlenmiş yağ sürtünmeyi azaltmada daha az etkili olduğundan, düzenli yağ değişimi yapmazsanız aşınma daha hızlı gerçekleşir. Valf contaları çatlar ve kırılgan hale gelirse, sıvıları ayrı tutma olasılığı daha düşüktür. İşte o zaman yağ yanma odasındaki yakıtla karışmaya başlar. Egzozdan çıkan mavi duman genellikle yanma odasında yağ olduğunu gösterir. Bazen buna piston segmanlarının aşınmış olması neden olur, bu da motoru değiştirmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

2. Üflemeli Turboşarj

Turbo patlamışsa egzozdan mavi duman çıkma olasılığı vardır. Patlamış bir turbo, hasar görmüş olduğu anlamına gelebilir, ancak bunun nedeni yağ keçesinin sızdırması da olabilir.

Her iki durumda da motora yağ sızar. Yağ motora sızdığında, mavi duman oluşturmak için yakıtla karışır. 

3. Segman Hasarı

Motor yağını yanma odasında ait olduğu yerde tutmak için piston segmanları oluşturulur. Başarısız olduklarında, yağ yanlış alana akabilir.  Yağ yakıtla karıştığı için mavi duman oluşturabilir. Ne yazık ki, piston segmanlarının değiştirilmesi çok pahalı hale gelebilir. 

4. Damlayan Yağ

Araçta bir sorun varsa ve motordan sıcak yağ sızıyorsa kaputun altındaki sıcak parçalarla temas ediyor olabilir. Hızlandıkça, motor bloğuna çarpan yağ nedeniyle arabanın arkasından mavi duman çıktığını fark edebilirsiniz. Bu aslında egzozdan gelmiyor olsa da, öyle görünebilir.

Motor bloğundaki patlamış bir contadan yağ düşebilir. İçeri sızdığında, sıcak egzoza girerek mavi dumana neden olur. Ek olarak, başlıklara sızarak mavi dumana neden olabilir.  Sürüş sırasında kaputun altından duman geliyorsa, bu, yağın sızdığının açık bir işaretidir. Ne yazık ki, kapak contası sızdırdığında, silindir kapağını da değiştirmeniz gerekebilir.

5. Sıkışmış PCV Valfi

Pozitif Karter Havalandırma (PCV) Valfi de egzozdan mavi duman çıkmasına neden olabilir. Bu valf, yağ karterinde oluşan basıncın serbest bırakılmasından sorumludur. Basınç, emme manifolduna yönlendirilir , böylece dumanlar yeniden yakılabilir.

PCV valfi sıkıştığında yağ, hava ve diğer gazlarla karışır. Emme manifoldu da hava filtresine bağlı olduğu için mavi dumana neden olabilir.

Egzozdan Mavi Duman Nasıl Giderilir

1. Fazla Yağı Çıkarın

En basit düzeltme, sistemden bir miktar yağı çıkarmaktır. Bu düzeltme, yalnızca yağ değişiminden hemen sonra mavi duman oluştuğunda çalışır.

Sistemde çok fazla yağ olması mümkündür. Bu durum havalandırma ve basınca neden olarak motorun ısı ve sürtünme ile düzgün bir şekilde başa çıkmasını zorlaştırır. Bu sorunu çözmek için, seviyelerin doğru olması için yağı yeterince çıkarın. 

2. Temiz Motor

Motor bir süredir temizlenmemişse, bir göz atmanın zamanı geldi. Motora kir sıkıştığında, silindir kapağındaki yağ dönüş deliklerini tıkayarak sızıntıya neden olabilir.

Valf kapağını çıkarın ve gördüğünüz kalıntıları temizleyin. Ayrıca tahliye arka deliklerini de temizlemek istersiniz. Arkada mavi dumana neden olabilecek yağ kalmadığından emin olmak için motoru silin.

Motoru temizlerken, incelemek için iyi bir zaman. Yağın sızmış olabileceği bir alan fark ederseniz, sorunu derhal giderin. 

3. Piston Halkalarını Değiştirin

Hasarlı piston segmanları mavi duman çıkarabilir, ancak bu, üstesinden gelinmesi kolay bir sorun değildir. Piston segmanlarının her biri yalnızca 50 dolara mal olabilirken, faturanın bu kadar ağırlaşmasına neden olan işçiliktir.

Halkalara ulaşmak için motor sökülmeli ve demonte edilmelidir. Tüm iş tamamlanana kadar 1.000 $ veya daha fazla ödemeyi bekleyin. 

4. Turboşarjı Düzeltin

Turboşarj patlarsa, derhal sürüşü durdurmalısınız. Turbo patlamış bir araba kullanmak çok daha büyük sorunlara yol açabilir. 

Aslında, turboşarjda yağlama olmadığı için metal bitler oluşabilir. Bu metal motora girerek kalıcı hasara yol açabilir. 

5. PCV Valfini Değiştirin

PCV valfini değiştirmek çok maliyetli değildir. Ayrıca, iş basittir. Emme manifoldundan valf kapağına bağlı olan boruyu belirleyin ve PCV valfini bulana kadar takip edin.

Valfi çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Yeni valfi doğru yere koyduğunuz sürece, her şey olması gerektiği gibi çalışacak, umarım mavi duman durumunu düzeltir.

6. Valf Contalarını Onarın

Biraz mekanik bilginiz yoksa, valf contalarını kendi başınıza tamir etmeye çalışmak istemezsiniz. İşi doğru yapmak için bazı özel aletlere ve biraz inceliğe ihtiyacınız olacak. Valf contalarını değiştirmek için yayı külbütörden ve valften çıkarmalısınız. Valf contasını yukarı kaldırın ve yenisiyle değiştirin. Ne yaparsanız yapın, valfi motora düşürmeyin, yoksa elinizde daha büyük problemler olur.

Egzozdan Mavi Duman Çıkaran Araba Sürülür mü?

Bazı durumlarda, egzozdan mavi duman çıkarken sürüşe devam etmenizde bir sakınca yoktur. Ancak, daha da kötüleştirmeden önce sorunun ne olduğunu bildiğinizden emin olmak istersiniz. Turboşarj patlamışsa veya yakıta yağ karışıyorsa, sürüşü durdurmak ve sorunu gidermek istiyorsunuz.

Sorunların devam etmesine izin vermek, ancak daha sonra daha fazla masrafa yol açar. Bir motoru hasar nedeniyle değiştirmeniz gerekiyorsa, maliyet 3.000 $ veya daha fazla olabilir, bu da uğraşmak istemediğiniz bir şeydir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir