Araba Çalışmıyor Marştan Tık Sesi Geliyor

şte hiçbir araç sahibinin olmak istemediği bir durum: Kontağı açıyorsunuz ve arabanız çalışmıyor ve bunun yerine bir tık sesi çıkarıyor . Bundan sonra ne yapmalısın? Bu yazıda, arabanızın neden çalışmadığını açıkladıktan hemen sonra bu soruyu cevaplayacağız . Daha sonra size bu sorunu çözmenin en iyi yolunu söyleyeceğiz ve dört arabanın üzerinden geçerek gürültüyle ilgili SSS’leri tıklamaya başlamayacağız . Marş sesini alıyorsunuz veya bazen de tık diye kesiliyor peki problem ne? Motor marş basıyor ama çalışmıyor mu yoksa motor marş basmıyor ve çalışmıyor mu?

Arabanız Neden Çalışmıyor ve Tıklama Sesleri Çıkarıyor?

Kontağı açtığınızda arabanızın çalışmaması yeterince kötüdür.

Bunun da ötesinde, bir tıkırtı sesi duyarsanız , aracınızın bazı iç parçalarıyla ilgili sorunlar olduğu için en kısa sürede bir tamirciye başvurmanız gerektiğinin bir işaretidir.

Ama hangi parçalar?
Bunun cevabı, duyduğunuz tıklama sesinin türüne bağlıdır.

Genellikle şunları duyarsınız:

 1. Hızlı tempolu, birden çok tıklama
 2. Yavaş, tek tıklama

Bu tıklama seslerinin neyi gösterebileceğine bir göz atalım:

A. Çoklu Tıklama

Motoru çalıştırmaya çalışırken hızlı bir tıklama sesi duyduğunuzda , bu genellikle arabanızdaki elektrik sisteminde bir sorun olduğunu gösterir.

Özellikle, şunlarla ilgili bir sorun olabilir:

 • Araç aküsü — kötü bir akü (zayıf akü veya bitmiş akü), otomobilin marş motoruna enerji vermek için yeterli, sabit güç sağlayamaz.
 • Akü kablosu — Gevşek bir akü kablosu, marş motorunuza akü gücü akışını kesebilir.
 • Akü terminali — aşınmış bir pozitif terminal veya negatif terminal, elektrik akımının araç aküsünden transferini engelleyebilir. Ayrıca, akünün pozitif terminalindeki atmış bir sigorta bağlantısı (veya eriyebilir bağlantı), elektrik akımı akışını kesebilir.
 • Alternatör — Kötü bir alternatör aküyü doğru şekilde şarj etmeyebilir.

Ve bu sorunlardan dolayı marş motorunuz enerjili kalmak için doğru miktarda güç almıyor. Sonuç olarak, marş motoru, hızlı bir tıklama sesi üreterek art arda etkinleştirilip devre dışı bırakılır.

B. Tek Tıklama

Aracı çalıştırmaya çalışırken yalnızca tek bir tık sesi duyarsanız, sorun marş solenoidinde veya marş rölesinde olabilir . 

Arızalı veya aşınmış bir marş solenoidi, marş motoru için öngörülen elektrik akımını emme eğilimindedir . Marş motoru ihtiyaç duyduğu gücü alamadığında arabanız çalışmayacak ve tek bir tıklama sesi duyacaksınız.

Not: Kötü marş, arabayı çalıştırmaya çalışırken de bir gıcırdama sesi çıkarabilir.

Ek olarak, hasarlı veya kilitli bir motor bir tık sesi çıkarabilir ve aracın çalışmasını engelleyebilir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı motor kilitlenebilir veya hasar görebilir:

 • Motor bileşenlerinin yüksek miktarda sürtünme ve ısı üretmesine neden olarak motorunuzun parçalarının birbirine kaynak yapmasına neden olan yetersiz motor yağı.
 • Motorun kullanılmaması pas oluşumuna neden olabilir, bu da motorunuzun sıkışmasına ve motorun çalışmasını engellemesine neden olur.
 • Motordaki aşırı ısı, yakıt dağıtım sistemi içindeyken sıvı yakıtın buharlaşmasına neden olarak düşük yakıt basıncına ve motorun durmasına neden olabilir.

Alternatif olarak, klik seslerinin nedeni hasarlı bujiler veya arızalı bir yakıt pompası olabilir. Ancak böyle bir senaryoda motorun marşını duyabilirsiniz.

Şimdi, bir tıkırtı sesi duyarsanız ve arabanız çalışmıyorsa ne yapmalısınız? 
Hadi bulalım.

Ne yapmalısın?

Birçok araç sahibi, motoru çalıştırmaya çalışırken bir tık sesi duyduklarında, içgüdüsel olarak araç aküsünde bir sorun olduğunu varsayar.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, tıklama sesinin kesin nedeni değişebilir.

Tıklama gürültüsü şunlardan kaynaklanabilir:

 • Bitmiş bir pil (boş pil)
 • Kötü bir alternatör
 • Aşınmış bir pozitif veya negatif pil terminali
 • Marş solenoidi ile ilgili sorunlar ve daha fazlası

Ve uygun otomotiv eğitimi ve deneyimi olmadan, arabanızın çalışmamasının nedenlerini tam olarak teşhis edemeyebilirsiniz.

Hepsi bu değil.
Hasarlı parçaları kendi başınıza değiştirmeniz de güvenli olmayabilir. Örneğin araç aküsü ile çalışırken tehlikeli akü asidi dumanlarına maruz kalabilirsiniz.

Esasen, altta yatan nedeni tahmin etmeye çalışmak yerine, bir tamirciden yardım istemek en iyisidir .

Tamirci önce arabanızı çalıştırmayı dener ve hızlı bir tıklama sesi veya tek tıklama gürültüsünü dinler.

A. Çoklu Tıklama

Hızlı bir tıklama sesi olması durumunda, tamirci:

Adım 1: Arabanızı hemen çalıştırın .

Tamirci bunun için başka bir araç, jumper kablo seti ve akü şarj cihazı kullanabilir. Veya arabanızı takviyeyle çalıştırmak için bir takviye kutusu kullanmak veya arabanın alternatörünü döndürmek gibi alternatif yöntemler deneyebilirler .

Her durumda, araba çalışırsa, sorun aküde olabilir. Öte yandan, araba çalışır ve sonra ölürse, arızalı bir alternatörünüz olma ihtimali vardır.

Adım 2: Akü terminallerini ve akü kablolarını inceleyin.

Akünün pozitif terminali veya negatif terminali korozyon gösteriyorsa (akü asidi sızıntısı nedeniyle), tamirci bir tel fırça ile korozyon oluşumunu temizleyecektir. Ve bir akü kablosu gevşek bağlanmışsa, tamirci gevşek bağlantıyı (veya kötü bağlantıyı) yeniden sıkacaktır.

Adım 3: Araç akü voltajını kontrol edin.

Genel olarak, tam şarjlı bir akü, araç çalışmıyorken multimetre veya voltmetrede 12,6 Volt’luk bir voltaj okuması gösterir. Ölçülen araç akü voltajı hiçbir yere yakın değilse, boşalmış veya bitmiş bir aküye (boş akü) sahip olabilirsiniz.

Adım 4: Bitmiş aküyü yeniden şarj edin veya değiştirin ve arabanızı çalıştırmayı deneyin.

Yeni bir akü takıldıktan sonra bile araç tekrar tık sesi çıkarırsa, tamirci alternatörün hatalı olduğu sonucuna varabilir ve arızalı alternatörün değiştirilmesini önerebilir.

B. Tek Tıklama

Tek bir tıklama durumunda, tamirci:

Adım 1: Arabanızın içindeki marş motorunu bulun.

Marş motorunuz genellikle motorunuzun ve şanzımanın bağlandığı motor alanının alt kısmına yakın bir yerde bulunur.

Adım 2: Marş motorunu inceleyin.

Marş pinyon dişlisinin sıkışması durumunda, tamirci pinyon dişlisini serbest bırakmaya çalışır. Ayrıca tamirci , marş motorunun marş solenoidinin veya rölesinin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol eder.

Adım 3: Bozuk marş motorunu değiştirin ve arabanızı çalıştırmayı deneyin.

Tamir edilemeyen kötü bir marşınız varsa, tamirci arızalı marşı değiştirir ve ardından bir tıklama sesi çıkarmadan arabanızın çalışıp çalışmadığını teyit eder.

Bunların hepsi çok fazla iş olduğundan, iş için mükemmel bir tamirci kiralamanız gerekecek.

Arabadan Sesli Tıklama Sesi Geliyor Ama Çalışmıyor SSS

İşte dört arabanın gürültülü tıklaması ama çalışmamasına lişkin SSS’lerin yanıtları :

1. Arabam Nasıl Çalışır?

Aracınızın Start düğmesine bastığınızda veya kontak anahtarını açtığınızda :

 • Araç aküsünde depolanan elektrik gücü marş motoru solenoidine veya marş motoru rölesine akar.
 • Marş motorunuzdaki marş rölesi veya solenoid anahtarları, araç aküsünden gelen elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür.
 • Bu mekanik enerji, arabanızın motor krank miline bağlı olan volanına aktarılır.
 • Krank mili hareket etmeye başladığında, motorunuzun içindeki yanma döngüsü başlar, marş motorunuzun bağlantısı kesilir ve arabanız çalışır.

2. Kötü Bir Pili Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Bitmiş pilinizi (veya zayıf pilinizi) değiştirme maliyeti, satın aldığınız yeni pilin türüne, aracınıza ve bulunduğunuz yere bağlı olarak 90 ila 400 Dolar arasında değişebilir. Yeni bir pil takmak basit bir iş olduğundan, ilgili işçilik maliyeti minimum olabilir.

3. Kötü Alternatör Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır?

Alternatör değişim maliyeti aracınızın marka, model ve yılına göre değişiklik gösterebilir.

Her durumda, yeni bir alternatör satın almak için 420 ila 850 dolar arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz . Ayrıca, bulunduğunuz yere bağlı olarak değiştirme için ek işçilik maliyetlerine maruz kalabilirsiniz.

4. Arızalı Bir Marş Motorunu Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

Yepyeni bir marş motoru almak, bulunduğunuz yere ve aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak size 50 ila 350 dolar arasında bir maliyete mal olabilir. Ve kötü marş motorunuzu değiştirmenin işçilik maliyeti 150 ile 1100 dolar arasında değişebilir.

Kapanış Düşünceleri

Arabanız çalışmadığında ve bir tıklama sesi duyduğunuzda, en kısa sürede bir tamirci çağırın.  Profesyonel bir tamirci, altta yatan nedenin kötü bir akü veya alternatör , atmış bir sigorta veya eriyebilir bağlantı, aşınmış akü terminalleri, hatalı bir marş motoru vb. olup olmadığını tespit etmek için iyi donanımlıdır .

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir