Egzoz Dumanı Anlamları: Farklı duman türleri ve renkleri ne anlama geliyor?

Egzoz Dumanı Anlamları: Farklı duman türleri ve renkleri ne anlama geliyor?

Arabanızda dumanlı bir egzoz mu var? Sorun giderme ve teşhis için yazığımız bu makale size bunun nedenleri ve sorunu çözmek için yapmanız gerekenleri detaylıca aktaracak.

Çoğu zaman, aracınızın egzozu, aracınızın arka ucundaki yanma sürecinden çıkan kullanılmış gazları sessizce dışarı pompalayarak, neredeyse fark edilmemelidir. Ancak bir sorun ortaya çıkarsa, egzoz borusundan mavi, beyaz veya siyah duman çıkmaya başlayabilir.

Bu olağandışı egzoz dumanı, araba dururken veya hızlanırken egzozunuzdan çıkıyor olabilir ve bu, pahalı bir onarım faturasının ufukta olduğu konusunda anında bir korku duygusuna neden olabilir. Benzinli veya dizel arabalardan çıkan egzoz dumanı gerçekten ciddi bir mekanik sorunun işareti olsa da, durum her zaman böyle değildir. 

Peki bir sigara egzozu tam olarak ne anlama geliyor? Aracınızın arka tarafından gelen kirleticilerin bir dizi olası nedeni vardır ve kullanışlı kılavuzumuz, aracınızda neler olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için burada.

Dumanlı bir egzozun teşhisi: ne aranmalı

İlk adım, dumanın arabanızın egzozundan tam olarak ne zaman çıktığını belirlemektir. Yalnızca hızlanırken beliriyorsa, bu, yalnızca dururken görünmesinden veya motor çalışırken sabit kalmasından farklı bir soruna işaret ediyor olabilir.

Dumanın ne zaman ortaya çıktığını öğrendikten sonra, ne tür bir duman olduğunu denemeniz ve belirlemeniz gerekir. Beyaz mı, gri mi yoksa mavi bir tonla mı? Yoksa kalın ve siyah mı? Havaya girer girmez buharlaşıyor mu? Yoksa duman oyalanıp keskin bir kokuyla mı geliyor? Siyah dumansa, araç dururken egzoz ucunun altında yolda kurum bırakır mı?

Egzozdan çıkan dumanın ana nedenleri, aracınıza ve durumuna bağlı olarak değişebilir. Aracınızın bakımı ve bakımı düzenli olarak yapılıyorsa, egzozunuzdan kaynaklanan görünür emisyonların endişe verici bir şey olması pek olası değildir, ancak yine de kontrol etmeye değer.

Asıl sorun, egzozdan çıkan duman açık bir ihmal işareti olabileceğinden, bakımı iyi yapılmamış araçlarla ilgilidir. Bu, kullanılmış bir araba satın alırken faydalı bir ipucu olabilir , çünkü servis geçmişi eksikse, dumandan çıkan bir egzoz, altta yatan sorunların açıklayıcı bir işareti olabilir.

Gördüğünüz duman, aracınızın benzinli veya dizel motorlu olmasına bağlı olarak farklı şeylerden kaynaklanabilir . Bir hibrit kullanıyorsanız , egzozunuzun hazırlıklı olmadığınız bir şey çıkardığını da görebilirsiniz.

Hangi sorunun hangi dumana neden olduğunu hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olmak için karşılaşacağınız farklı duman türlerini ayırdık. Ayrıca sorunun düzeltilmesi gerekip gerekmediğini ve bunun maliyetli bir onarım olup olmadığını da belirttik. Her egzoz dumanı türü için özetler doğrudan aşağıdadır ancak tam açıklama için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz…

• Egzozdan çıkan beyaz duman: Bu, egzoz borusundaki yoğuşmadan kaynaklanan buhar veya motor soğutma sıvısı sızıntısından kaynaklanan daha ciddi bir sorun olabilir. Aşırı miktarda beyaz duman, kapak contasının arızalandığını gösterebilir.

• Egzozdan mavi duman: Yağ yanıyor. Daha şiddetli aşınmış valf contaları, piston segmanları veya turboşarjlar gibi bir dizi potansiyel neden vardır.

• Egzozdan çıkan gri duman: Bu, aşırı yağ, bir PCV valf arızası veya otomatik araçlarda şanzıman sıvısı sızıntısı olabilir.

• Egzozdan çıkan siyah duman: Benzinli bir arabada bu, çok fazla yakıtın yakıldığını gösterir ve hava filtresi veya yakıt enjektörü sorunlarının bir işareti olabilir. Dizel araçlarda kurum birikmesi veya dizel partikül filtresinin kendi kendini temizlemesi daha olasıdır. Daha uzun bir sürüş – ideal olarak daha yüksek hız ve devir sağlamak için bir otoyolda – filtreye kendi kendini temizleme şansı vererek sorunu çözmelidir.

Egzozdan beyaz duman

Egzozdan çıkan en yaygın duman şekli aslında hiç duman değildir. Soğuk bir motor çalıştırıldığında, kısa sürede ısınmaya başlar ve bunun bir yan ürünü su buharıdır. Bu, egzoz sistemi içinde yoğuşma yaratır ve bu yoğunlaşma , motor içinde sıcaklık arttıkça buhara dönüşür.

Bir araba ısındığında, bu buhar kısa sürede buharlaşır. Ancak, yalnızca kısa yolculuklar için bir araba kullanırsanız sorunlar ortaya çıkabilir, yani egzoz sistemi egzoz ucuna kadar tamamen ısınmaz. Sistemde yoğuşma oluşur ve temizlenmezse, egzozun çıplak çeliğinin içini aşındırabilir, bu da egzoz sızıntılarına ve sistemden üflemeye – egzoz gazlarının sızmasına neden olabilecek paslanmaya yol açabilir. Bu , emisyon testindeki yanlış okumalar nedeniyle bir MOT hatasına yol açabilir.

Hibrit arabalar (özellikle eklentiler ) motoru her zaman hemen çalıştırmadığından, bu, egzozunuzdan gelen buharı görmenizi geciktirebilir. Ne kadar pil menzili kullandığınıza bağlı olarak, yolculuğunuz sırasında egzoz kuyunuzdan çıkan buharı görebilirsiniz. Ama bu yine endişelenecek bir şey değil, sadece yukarıda bahsedilen aynı ısıtma işlemine gecikmiş bir tepki.

Egzozdan gelen beyaz duman daha kalınsa ve durmuyorsa, hala buhardır, ancak aynı zamanda arabanızın soğutma sıvısının motora sızmasından kaynaklanacak daha ciddi bir sorunun göstergesidir. Bu, arızalı bir kapak contasından (motor bloğu ile üstte oturan başlık arasındaki conta) kaynaklanabilir; bu, pahalı bir onarım olabilir, ancak çatlamış bir motor bloğunu veya silindir kapağını onarmak kadar pahalı değildir.

Sızıntı küçükse ancak kaybolmuyorsa, onarılması gerekecek çünkü onu bırakmak sadece işleri daha da kötüleştirecektir. Hatta çok pahalı bir onarım olacak olan motor arızasına neden olabilir. Bu, motorun tamamen değiştirilmesi anlamına gelebilir, ancak bunu yapmak çok pahalıysa, araba muhtemelen silinecektir.

Egzozdan çıkan mavi duman

Aracınızın egzozundan mavi duman görürseniz, muhtemelen yanık kokusu da buna eşlik edecektir. Demek ki sisteme bir yerden yağ giriyor. Motor yağı, hareketli parçaları yağlamak için tasarlanmıştır ve bir araba düzgün çalışıyorsa yakıt sistemine girmez.

Aracınızın bakımı yakın zamanda yapıldıysa veya bakımını kendiniz yaptıysanız, sisteme çok fazla yağ konulmuş olabilir ve bu fazla yağ yanıyor olabilir. Duman bir süre sonra kesiliyorsa sorun yok. Başka bir neden de, yakıt doldurulurken egzoza bir miktar yağın dökülmesi, yalnızca sürüş sırasında sıcak egzoz tarafından ısıtılması ve yakılması olabilir.

Yüksek bir kilometre kat etmiş bir arabada mavi duman çıkıyorsa, bu, valf contalarının veya piston segmanlarının aşınmış olduğu anlamına gelebilir, bu da yakıt sistemine silindirlerin veya valflerin çevresinden yağ girmesine izin verir. Bunun çaresi, her yerde yeni contalardır ve beklediğiniz gibi, bu maliyetli bir iştir, çünkü onlara ulaşmak için motoru parçalara ayırmak anlamına gelir.

Yağ yakmak aynı zamanda normalden daha fazla yağ kullandığınız anlamına gelir, bu nedenle ne kadar yağ kaybı olduğunu görmek için seviye çubuğunu daha düzenli olarak kontrol etmeye değer. Küçükse, yağ kaybı daha da kötüleşmediği sürece, sadece yağ eklemek onarımdan daha kolay olacaktır.

Turboşarjlı bir arabadan mavi duman görüyorsanız, bunun bir başka nedeni de aşınmış bir turboşarj olabilir. Bu, aynı zamanda pahalı bir iş olan yeniden inşa veya değiştirme gerektirecektir.

Egzozdan çıkan gri duman

Mavi duman gibi, gri duman da motorun bir yerinde aşırı yağ yandığının veya turbonun dikkat edilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir, ancak başka nedenler de vardır. Biri hatalı bir PCV valfi olabilir. PCV, Pozitif Karter Havalandırması anlamına gelir ve bu cihaz, yanmamış yakıtı motorun alt kısmından yukarı doğru geri çektiği için emisyon kontrolünün en temel biçimlerinden biridir.

Bu, özellikle motor soğukken araç emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur, ancak zamanla aşınabilir. PCV arızasının neden olduğu duman ciddi görünecek, ancak PCV onarımı, bu listedeki diğer nedenlerle karşılaştırıldığında nispeten basit bir iştir.

Otomatik şanzımanlı bir araba kullanıyorsanız gri dumanın bir başka nedeni de sistemdeki bir sızıntıdan şanzıman sıvısının motora çekilmesi olabilir. Yine, bu maliyetli bir onarım olabilir ve kesinlikle bir garajdan bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Egzozdan çıkan siyah duman

Diğer tiplerde olduğu gibi siyah dumanın da farklı nedenleri vardır ve dikkate alınması gereken ana faktörlerden biri aracınızın benzinli mi yoksa dizel mi olduğudur. Benzinli bir arabada siyah duman, çok fazla yakıtın yakıldığının bir işaretidir. Bunu düzeltmek için, önce aracınızın hava filtresini kontrol etmeli veya değiştirmelisiniz – bunu bulmak kolay olmalı, ancak emin değilseniz kullanım kılavuzunuza bakın. Sorun olmazsa, bir sonraki adım yakıt enjektörlerinin tıkalı olup olmadığını ve yakıt basınç regülatörünün temiz olup olmadığını kontrol etmektir, ancak bu bir profesyonel için daha uygun bir iştir.

Dizel araçlarda siyah dumanın bir nedeni, yanmamış dizelden kurum birikmesi olabilir. Dizel partikül filtresi (DPF), yanmamış dizeldeki kurumu aracın egzozundan dışarı pompalanmadan önce hapsedecek şekilde tasarlanmıştır, ancak dizel bir arabayı yalnızca düşük hızlarda kullanırsanız, kurum tortuları zamanla birikebilir ve gösterge panelinde yanıp sönen bir uyarı ışığı.

Bunu düzeltmek için yapılacak en iyi şey, yakıt/hava karışımının aracı daha hızlı sürerek daha hızlı akmasını sağlamaktır. Yakınlarda bir çift anayol veya otoyol bulun ve dizel aracınızı hızlı bir şekilde 70mph’ye hızlandırın, bu, aracın arkasında siyah bir duman topu olarak görünecek olan kurumu yerinden çıkaracak ve muhtemelen yolda da kurum tortuları bırakacaktır.

Bu, ön paneldeki uyarı işaretini temizlemeli ve arabanızın da biraz daha hızlı tepki vermesine yardımcı olabilir. Uyarı ışığı düzenli olarak yanıp sönüyorsa, dizel bir araba yaptığınız sürüş türü için doğru olmayabilir ve bunun yerine benzinli veya hibrit bir modele geçmek faydalı olabilir.

Normal sürüşte siyah duman çıkaran kullanılmış bir dizel araba arıyorsanız, DPF’nin hala sistemin bir parçası olduğundan emin olmak için arabanın altına girin. Bazı vicdansız garajların, sorunları önlemek için zahmetli bir arabadan DPF’yi çıkardığı bilinmektedir, ancak bu, arabanın dizel kurumunu kalıcı olarak dışarı pompalamasına neden olacak ve gelecekte potansiyel bir MOT arızası anlamına gelecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir