Zengin Yakıt Karışımı Arızası ve Çözümleri

Zengin Yakıt Karışımı Arızası ve Çözümleri – Zengin karışım nedir, zengin yakıt karışımı bir sorunmudur? Zengin çalışan bir araca sahip olmak, yakıta çok para harcadığınız anlamına gelir. Bu yüzden motorunuzu mümkün olan en kısa sürede zengin çalışmasını sağlamak gerekir.

Bir motorun zengin çalışması ne anlama gelir?

Bir araba zengin çalıştığında, motorun mükemmel yanma için çok fazla yakıt ve çok az hava enjekte ettiği anlamına gelir. Bu sadece yüksek yakıt tüketimi faturasına yol açmaz, aynı zamanda şanssızsanız katalitik konvertör gibi pahalı parçalara da zarar verebilir.

Bu nedenle, motorunuz zengin çalışıyorsa, daha fazla hasarı önlemek için kesinlikle mümkün olan en kısa sürede tamir etmeyi düşünmelisiniz.

Motorun Zengin Yakıt karışımında Çalışmasının 7 Nedeni

Motorunuzun zengin çalışmasının en yaygın nedenleri hatalı bir MAF sensörü, O2 sensörü veya MAP sensörüdür. Ayrıca arızalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörü, IAT sensörü veya arızalı bir yakıt basıncı regülatöründen de kaynaklanabilir.

Bir motorda yakıt karışımını etkileyen çok fazla parça bulunduğundan, motorun zengin çalışmasına neden olabilecek birçok parça vardır.

Bu liste muhtemelen sorunu çözmenize yardımcı olmayacaktır, bu nedenle motorunuz zengin çalışırken en yaygın nedenlerin daha ayrıntılı bir listesini burada bulabilirsiniz.

1. Arızalı MAF Sensörü

Arızalı bir MAF sensörü , zengin çalışan bir motorun en yaygın nedenidir.

MAF sensörü motora giren havayı hesaplar ve ardından eklenmesi gereken hava-yakıt karışımını hesaplar. Bu kirli veya arızalıysa, motorun çok zengin veya çok zayıf çalışmasına neden olur. 

MAF sensörü arızalıysa, motora giren ve çok fazla veya çok az yakıt ekleyerek yanlış miktarda havayı hesaplayacaktır.

2. Arızalı O2 Sensörü

O2 sensörleri, önceki yanmadan gelen hava-yakıt karışımını algılamak için egzoz borusuna yerleştirilmiştir.

O2 sensörü, zayıf bir karışım öneren bilgi alıyorsa , motor kontrol ünitesine bir sonraki yanma sırasında daha fazla yakıt eklemesini ve bunun tersini söyleyecektir .

Bu hatalıysa ve motor kontrol modülüne hava-yakıt oranı iyi olsa bile daha fazla yakıt eklemesini söylerse zengin bir yakıt karışımına neden olabilir. Arızalı bir O2 sensörü motorun çok zengin çalışmasına neden olabilir.

3. Arızalı MAP Sensörü

Bazı otomobillerde MAF sensörü yerine MAP sensörü bulunur. Hem MAP hem de MAF sensörüne sahip olabileceğiniz durumlar da vardır.

MAP sensörü, emme manifoldundaki hava basıncına göre hava-yakıt karışımını hesaplar . Bir MAP sensörünüz varsa, kesinlikle bu kısmı kontrol etmeye değer.

MAP sensörünü teşhis etmek, bir teşhis aracıyla oldukça kolaydır, çünkü motor kapalıyken gösterdiği basıncı kontrol edebilirsiniz, bu basınç bizim hava basıncımızla aynı olmalıdır.

4. Arızalı Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

Motor soğukken, motorun düzgün çalışması için daha fazla yakıta ihtiyacı vardır. Motora ne zaman fazladan yakıt eklenmesi gerektiğini belirlemek için soğutma sıvısının sıcaklığını ölçmek motor soğutma sıvısı sıcaklık sensörünün görevidir.

Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalıysa, çok zengin bir karışım elde edebilirsiniz.

5. Arızalı Giriş Sıcaklık Sensörü

Emme sıcaklık sensörü , motora giren havanın sıcaklığına bağlı olarak eklenmesi veya sınırlandırılması gereken herhangi bir ek yakıtı hesaplar.

Emme sıcaklık sensörü genellikle MAF sensörünün içine takılır ve ayrıca değiştirilemez.

6. Arızalı Yakıt Basınç Regülatörü

Arızalı bir yakıt basınç regülatörü , yakıt basıncının çok yükselmesine veya çok düşmesine neden olur. Bu, çok zengin bir karışıma neden olabilir.

Ayrıca çevresinde sızıntı olmadığından emin olmak için yakıt basınç regülatörüne giden vakum hortumunu da kontrol etmek isteyeceksiniz.

7. Arızalı Enjektör

Enjektörler, motora giren yakıt miktarını tutanlardır. Enjektörlerden biri olması gerektiği gibi akmıyorsa veya açık kalmışsa motorunuzda zengin bir karışım oluşmasına neden olabilir.

Motor Çalışıyor Zengin yakıt karışımı Belirtileri

Zengin çalışan bir motorun en yaygın belirtileri, gösterge tablonuzdaki Check Engine ışığı ve yüksek aylık yakıt faturasıdır. Egzozdan gelen yakıt kokusu veya egzozdan gelen siyah duman gibi işaretleri de fark edebilirsiniz .

Bunlar, aramanız gereken ortak işaretlerdir, ancak hepsi değil. İşte zengin çalışan bir motorun belirtilerinin daha ayrıntılı bir listesi:

1. Motor ışığını kontrol edin

Yakıt/hava oranı yüksek olduğunda, kontrol motoru ışığının yandığını göreceksiniz.

Motor kontrol modülü tüm sensörleri kontrol eder ve aracınızdaki bir sensör arızalanırsa, kontrol panelinizdeki motor kontrol ışığını yakar .

2. Egzozdan gelen yakıt kokusu

Fazla yakıt yanma odalarına gidiyorsa, bir kısmı tam olarak tutuşmayacağı anlamına gelir.

Katalitik konvertörün bu yakıtın bir kısmını çıkarmanın bir yolu vardır, ancak fazla olduğunda egzoz sistemine giden yolunu bulacaktır. Yanmamış yakıt çürük yumurta gibi kokar.

3. Benzin Deponuzu Sürekli Doldurun

Zengin çalışan bir motorun belirtilerinden biri, doğru gaz kilometresini alamamanızdır. Bunun nedeni, aracın sağlanan tüm yakıta ihtiyacı olmamasıdır. Ancak kış aylarında veya ağır yükler taşırken gaza daha fazla harcama yapılması normaldir.

4. Kötü motor performansı

Aracınızın motor performansının normal olması için doğru miktarda yakıt/hava karışımı olması gerekir. Varsayım, yakıt taşması durumunda arabanın daha hızlı hareket edeceğidir. Fazla yakıt yanmadığından bu durum söz konusu değildir.

Hava/yakıt oranı ile ilgili sorunlarınız olduğunda, düşük araç performansı yaşarsınız. Ayrıca, aracınız rölantideyken RPM’lerin düzensiz hareket etmeye devam ettiğini fark edeceksiniz.

5. Egzozdan siyah duman

Motorunuz zengin çalıştığında, kötü emisyonlara neden olur. Zengin bir hava-yakıt karışımı, egzoz borunuzdan çıkacak olan siyah duman oluşturacaktır.

Egzoz borunuzdan dizel bir motorunuz varmış gibi görünüyor, ancak sizde yok – o zaman hava-yakıt karışımını kontrol etmenin gerçekten zamanı geldi.

6. Yüksek karbon monoksit içeriği

Karbon monoksit tehlikeli bir egzoz gazıdır. Katalitik konvertör, egzozdaki karbon monoksit izlerini gidermek için fazla mesai yapar. Arabanızın motoru zengin çalışıyorsa, daha fazla gaz üretiyorsunuz demektir.

Yetersiz havalandırmaya sahip kapalı bir odada olduğunuzda bu tehlikeli olabilir. Ayrıca devlet onaylı emisyon testlerini geçmeme riskiniz de var.

7. Kurumlu bujiler

Motorunuz zengin çalışıyorsa, bujiler alt kısımda bir miktar siyah tortu biriktirir. Bu onların verimli çalışmasını engeller. Kurum, diğer motor parçalarına ulaşacak ve daha fazla hasara neden olacaktır.

Yanmamış yakıt sonunda katalitik konvertöre giden yolunu bulur ve kirliliklerin sayısı nedeniyle onu tıkayacaktır. Zamanla, onu sökmek ve değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Motor Çalışıyor, Zengin yakıt karışımı Tanılama

Zengin çalışan bir motoru teşhis etmek gerçekten o kadar basit değil. Sadece parçaları değiştirmek için para harcamak istiyorsanız, genellikle bazı teşhis becerileri gerektirir.

Bir profesyonel bunu böyle yapar ve bunu yapmak için bazı ekstra araçlara ihtiyacınız olabilir.

  1. Bir OBD2 Tarayıcı bağlayın ve ilgili sorun kodlarını kontrol edin. Başka bir sensörle ilgili başka bir sorun kodu bulursanız, teşhise sensörden başlayın.
  2. O2 sensörünün canlı veri değerlerini kontrol edin. Sürekli yakıt miktarını azalttığını gösteriyor mu? O zaman muhtemelen bu sensörde herhangi bir hata yoktur.
  3. Bir emisyon kontrol test cihazına veya harici bir hava-yakıt sayacına erişiminiz varsa, onu bağlayın ve gerçek hava-yakıt sayacını kontrol edin. O2 sensörü bize motorun zengin olduğunu söylerken yakıt karışımının zayıf olduğunu gösteriyorsa ve yakıtı boşaltıyorsa O2 sensörünüzde bir sorun var ve değiştirilmesi gerekiyor.
  4. Soğutma sıvısı ve hava sıcaklığı gibi tüm sıcaklık sensörlerinin değerlerini kontrol edin.
  5. Varsa MAF sensörünün veya MAP sensörünün değerlerini kontrol edin. Arızalıysa değiştirin.
  6. Yakıt basıncını kontrol edin ve rölantide veya hızlanmada basıncın çok yüksek olmadığından emin olun. Yakıt basınç regülatörünü veya çok yüksekse buna giden vakum hortumunu kontrol edin.

Zengin yakıt karışımında mı yoksa fakir yakıt karışımında mı sürmek daha iyi?

Ne çok zengin ne de çok yalın çalışmak motor için genellikle iyi olsa da, zayıf bir motor daha kötüdür. Motoru zayıf çalıştırmak, yanma odasında çok daha yüksek bir sıcaklığa neden olur ve hatta şanssızsanız pistonları eritebilir. Yağsız bir karışım, sıcaklık kendi kendine tutuşacak kadar yükselirse patlamalara da neden olabilir.

Zengin yakıt karışımında çalışan bir motor motora zarar verebilir mi?

Evet, zengin çalışan bir motor birçok soruna neden olabilir. Kirlenmiş bujiler, valflerde ve pistonlarda tortu birikmesi ve nihayetinde motor arızası gibi sorunlara neden olabilir. Motor, yakıt tutuşmayacak kadar zengin çalışırsa, yanmamış yakıt katalitik konvertöre girebilir ve onu yok edebilir.

Zengin yakıt karışımında çalışırken bujiler nasıl görünür?

Zengin çalışan bujiler kurumla kaplanacak ve siyah renkte olacaktır. Zayıf çalışan bir bujiye bakacak olursanız, açık gri veya beyaz renk olacaktır. Açık kahverengi bir renk görürseniz, mükemmel bir yanma görürsünüz.

Zengin yakıt karışımında egzoz nasıl kokar?

Motorunuz zengin çalışıyorsa, egzoz gazları yakıt gibi kokacak veya hafif tatlı bir kokuya sahip olacaktır. Bunun nedeni, zengin karışımdaki fazla yakıtın tamamen yanmaması ve geride yanmamış hidrokarbonlar bırakmasıdır. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir