Yüksek Yağ Basıncı Nedenleri ve Belirtileri (Nasıl Düzeltilir)

Yüksek yağ basıncı iyi bir şey gibi görünebilir, ancak aslında motorunuz için kötü olabilir. İşte yüksek yağ basıncının nedenleri ve aranması gereken belirtiler:

Arabanızdaki artan veya yüksek yağ basıncı endişe verici bir durumdur ve hızlı bir şekilde ele alınmalıdır. Çoğu sürücü, yüksek bir yağ basıncı durumuyla karşı karşıya kaldıklarında motor değiştirme zamanının geldiği sonucuna varır; ancak, bu her zaman doğru değildir.

Bu yazıda, yüksek yağ basıncının nedenini ve dikkat edilmesi gereken belirtileri açıklayacağız. Aranacak nedenlerle başlayalım.

Yüksek Yağ Basıncının 7 Nedeni

Yüksek yağ basıncının en yaygın nedenleri soğuk motor, yanlış motor yağı türü veya hatalı yağ basıncı sensörüdür . Yağ pompasındaki arızalı bir tahliye valfinden veya hasarlı bir yağ filtresinden de kaynaklanabilir.

Bunlar bazı belirtiler olsa da, hepsi değil! İşte yüksek yağ basıncının en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi.

1. Soğuk Motor

Yüksek yağ basıncının en yaygın nedeni motor sıcaklığıdır. Birçok kişi, motor yağınız soğukken motorunuzun normalde çok yüksek basınca sahip olduğunu fark etmez. Çoğunlukla motor sıcakken iki kat daha yüksek ve hatta daha yüksek. Bunun yerine motor yağınız sıcakken basıncınızı kontrol edin. Motor yağı sıcakken basınç çok yüksekse endişelenmeye başlamanın zamanı gelmiştir.

2. Yanlış Yağ Derecesi

Özellikle bir uzmana danışmıyorsanız, farklı yağ dereceleriyle denemeler yapmak bazen kötü bir karar olabilir. Farklı yağ sınıfları, belirli bir viskozite seviyesine sahiptir ve belirli motor tipleri içindir. Arabanızın motoru için yanlış yağ sınıfına sahipseniz, bu nedenle çok yüksek bir yağ basıncı yaşayabilirsiniz. Motorunuz için önerilen yağ sınıfı, kullanıcı kılavuzunda bulunabilir.

3. Yağ Kanallarındaki Tıkanıklık

Yıllar boyunca arabanızda yağ değişimleri düzgün bir şekilde yapılmadıysa, motorunuzda yağ tortusu oluşmasına neden olabilir ve bu da herhangi bir yağ geçişini tıkamış olabilir.

Yağ kanallarındaki tıkanıklık, motor uygun yağlamadan yoksun olduğu için yüksek basınca neden olabilir.

Ne yazık ki, yüksek yağ basıncı motorunuzun başka bir bölümünde de düşük yağ basıncına neden olacaktır. Bu nedenle tıkanmış yağ geçişini düzeltmeden önce motorunuzu çalıştırmamanız önemlidir.

4. Yağ Basıncı Sensörüyle İlgili Sorun

Motorunuzda gerçekten yüksek yağ basıncı olduğundan emin misiniz yoksa sensörün veya göstergenin size yanlış yağ basıncını göstermesi ihtimali var mı?

Yüksek yağ basıncı sorunu, hatalı bir yağ basıncı sensöründen veya yağ basınç göstergesinden de kaynaklanabilir. Göstergenin aşırı yüksek basınç gösterdiğine dair yanlış bir sinyal verebilir, ancak gerçekte basınç iyidir.

Motorunuzu parçalarına ayırmaya başlamadan önce doğru basıncı elde etmek için manuel yağ basıncı test cihazı ile arıza teşhisi yapın.

5. Tahliye Valfi Arızası

Tahliye valfinin işlevi, yağ basıncı çok yükselirse fazla yağı tahliye etmektir. Tahliye valfi tıkalı veya arızalı ise fazla yağın geçmesine izin vermeyebilir, bunun yerine sistemde yüksek yağ basıncı oluşturur.

Tahliye valfi genellikle yağ pompasının içinde bulunur ve ulaşılması çok zordur. Çoğu zaman, tüm yağ pompasını değiştirmeniz gerekir.

6. Kirlenmiş veya hasar görmüş Yağ Filtresi

Yağ pompası ile yağ filtresi arasına yağ basınç sensörü takılırsa, yağ filtresinin basınç sensörünün bulunduğu filtreden önce yüksek yağ basıncına neden olma ihtimali vardır.

7. Düşük Kaliteli Yağ

Çok ucuza kaliteli bir yağ aldıysanız, yağ derecelerinde bir sorun olabilir ve diğer özellikler gerçekle çok iyi kıyaslanamaz.

Düşük kaliteli bir yağ kullanmak, yüksek veya düşük basıncın nedeni olabilir. İnce veya hafif kalitesiz bir yağ motordan kolayca geçebilir ve düşük basınca neden olurken, kalın yağın akması için yüksek basınç gerekir.

Yağı farklı bir markayla değiştirirseniz ve basınçta bir artış fark ederseniz, motorunuz için iyi olmadığı anlamına gelebilir.

İdeal Yağ Basıncı Nedir?

İdeal yağ basıncı motor yağı sıcakken 25 ile 65 psi arasında ve 1000-3000 rpm arasında değişirken motor sıcakken yağ basıncı okuması 80 psi ve üzerini gösteriyorsa ciddi bir sorun var demektir. Bu, elbette, hangi motora sahip olduğunuza ve motorun ne kadar aşınmış olduğuna bağlı. Arabanızın motorunda olması gereken tam yağ basıncını öğrenmek istiyorsanız, araba tamir kılavuzunuza bakmanızı tavsiye ederim !

Yüksek Yağ Basıncı Belirtileri

Yüksek yağ basıncının en yaygın belirtileri , ön panelde bir yağ basıncı ışığı , yağ sızıntıları ve yüksek karter basıncıdır. Genel olarak, yüksek yağ basıncı söz konusu olduğunda aranacak gerçekten önemli bir semptom yoktur.

Bunu genellikle yalnızca motorunuza takılı bir manüel göstergeniz varsa görürsünüz; bazı arabalarda bu standart var.

Yüksek yağ basıncının bir başka belirtisi de motor çevresinde yağ sızıntılarıdır. Yüksek yağ basıncı ayrıca yüksek karter basıncına neden olabilir ve bu da motorunuzun contalardan yağ sızdırmaya başlamasına neden olabilir.

Basınç çok yükselirse, bazı araçlarda gösterge panelinizde yağ basıncı ışığı yanıp söner!

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir