Araçlarda Su Kaçağı ve Su Eksiltme Nedenleri – Araç Motor Suyu Neden Eksilir? 

Arabanızda soğutma suyu mu sızdırıyor? Bu gönderi size soğutma sıvısı sızıntısının nedenlerini ve nasıl giderileceğini öğretecektir. Ayrıca, onarımın ne kadara mal olacağını size söyleyeceğiz. Sabah arabanıza gidip altında yeşil sıvı birikintisi bulmaktan daha endişe verici bir şey yoktur. En kötü durum senaryosu aklınızdan geçmeye başlar ve şimdiden nasıl yeni bir araba alacağınızı planlıyorsunuz. Bu soruna neden olabilecek birçok durum var diyebiliriz. Bu durumları aşağıda inceledik, basit çözümler olabileceği gibi masraflı problemle de karşılaşabilirsiniz.

Bu yazıda, bir soğutma sıvısı sızıntısının en yaygın nedenlerini tartışıyoruz. Kılavuzumuz ayrıca, bir soğutma sıvısı/antifriz sızıntısını gidermenin en iyi yollarından bazılarını ve ayrıca soğutma sıvısı sızıntısı onarım maliyetini gözden geçirerek, mümkün olan en kısa sürede tekrar yola çıkabilirsiniz. 

Soğutucu/Antifriz Sızıntılarının 5 Nedeni

Soğutma sıvısı sızıntısının en yaygın nedeni, sızıntı yapan bir radyatör hortumu veya sızıntı yapan bir radyatördür. Arızalı bir su pompası veya arızalı bir genleşme deposu da bu soruna neden olabilir. Soğutma sistemindeki plastik borulardaki çatlaklardan ve hortum kelepçelerinin çevresinde sızıntılar bulmak da çok yaygındır. Soğutma sıvısı sızıntılarının olası nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi:

1. Radyatördeki Delik

Radyatör çok fazla suistimal ediliyor, bu şekilde aracın önünde oturuyor. Korozyon, bir radyatörün arızalanmasının ana nedenlerinden biridir ve arkasında soğutma sıvısının kaçmasına izin verebilecek bir delik bırakır. Ayrıca radyatör ile tank arasında bulunan sızdırmazlık contası aşınarak sızıntıya neden olabilir. Radyatöre bağlı hortumlardan birinden de sızıntı olabilir. Zamanla, bu hortumlar kırılgan hale gelir ve basitçe arızalanır. 

2. Sızdıran Radyatör Kapağı

Bu küçük kapağın soğutma sistemi üzerindeki etkisi düşünülmeyebilir. Radyatör, hepsini tutmaktan sorumlu kapakla birlikte çok fazla basınç içerir.

Düzgün çalıştığında kapak, sistemin optimum basınçla çalışmasını sağlayan sağlam ve güvenilir bir conta oluşturur. Zamanla, bu kapağın contası bozulmaya başlar ve soğutma sıvısının dışarı sızmasına izin verir. 

3. Üfleyen Kapak Contası

Otomobilin kapak contası, motor yağını ve soğutma sıvısını ayrı tutmaktan sorumludur. Conta ilk başarısız olduğunda, sızıntı dahili olabileceğinden ne olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz.

Ancak, motor yağında soğutma sıvısı fark etmeye başlayabilir veya tam tersi olabilir. Ayrıca motor sıcaklıklarının yükselmeye başladığını da göreceksiniz. Sonunda, soğutma sıvısı motorun dışına sızmaya başlayacak ve bu ciddi bir sorun olduğunu gösterecektir.

4. Başarısız Su Pompası – Devirdaim pompası

Su pompası, soğutucunun sistem içinde dolaştırılmasından sorumludur. Genellikle, su pompası bir kayış tarafından tahrik edilir. Bu kayış motor krank miline bağlanır, ancak bu kısım korozyona ve sızıntılara maruz kalır. 

Su pompasının kendisi de sızıntıya neden olan harici hasarlardan zarar görebilir. Her iki durumda da, pompa doğru çalışmıyorsa, soğutma sıvısı düzgün hareket edemez ve bu da motorun aşırı ısınmasına neden olur. 

5. Arızalı Genleşme Tankı

Araba motorunun yanında, soğutucuyu tutan plastik bir kap göreceksiniz. Radyatöre bir hortum ile bağlanır. Birincil görevi, soğutucuyu gerektiğinde radyatöre beslemektir. Ancak zaman plastiğin zayıflamasına neden olur. Kolayca çatlayabilir ve sızıntı yapmaya başlayabilir. Ona giden hortum da bozulabilir ve sızdırabilir. 

Soğutucu Sızıntısı Nasıl Onarılır

Birçok farklı sorun antifriz sızıntısına neden olabileceğinden, sızıntıyı onarmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Sızdıran parçayı her zaman değiştirmenizi öneririz, ancak kullanabileceğiniz diğer yöntemlerden bazıları şunlardır:

Kelepçeleri Değiştirin

Tüm hortumlar kelepçelerle tutulur. Pas veya korozyon nedeniyle arızalanırsa, değiştirmeniz gerekecektir. Arabanın soğumasına izin verin. Arızalı kelepçeyi bulun. Bazı konumlardaysa, soğutucuyu bir kovaya boşaltmanız gerekebilir. Etkilenen hortumu çıkarın ve eski kelepçeyi çıkarın. Yeni kelepçeyi takın ve sıkın.

Radyatörü taze soğutma sıvısı ile doldurun ve kapağı sıkın. Arabayı normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar çalıştırın. Daha fazla soğutma sıvısı sızmadığından emin olmak için onarımı inceleyin. 

Hortumları Değiştirin

Hortumun kendisinde bir sorun varsa, bir kelepçeyi değiştirdiğiniz zamanki prosedürlerin çoğunu izleyeceksiniz. Aslında, hortumu kapalıyken kelepçeyi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. 

Aracın soğumasını bekleyin ve bozuk hortumu bulun. Hortumun nerede olduğuna bağlı olarak, soğutucuyu bir kovaya boşaltmanız gerekebilir. 

Hortumu yerinde tutan kelepçeleri çıkarın. Hortumu yeni bir parçayla değiştirin ve tekrar sıkıştırın. Sistemi taze sıvıyla doldurun ve sızıntıları kontrol etmek için aracı çalıştırın.

Radyatörü Değiştirin

Üreticinin kullandığı stile bağlı olarak her radyatör farklı şekilde kurulur. Ancak, her radyatör değişiminde benzer adımlara sahip olacaksınız.

Aracın soğumasına ve otomotiv aküsünün bağlantısını kesmesine izin verin. Radyatörün altındaki tapayı çekerek sistemdeki tüm soğutma suyunu boşaltın. Bu soğutma sıvısını uygun şekilde attığınızdan emin olun.

Radyatörü motora bağlayan hortumları sökün ve termostatı çıkarın . Radyatöre monte edilmiş bir fan varsa fanı da çıkarmanız gerekir. Radyatörü montaj braketine tutan cıvataları çıkarın. Eski radyatörü çıkarın ve yenisiyle değiştirin. İşlemdeki diğer aşınmış parçaları değiştirerek sistemi tersten bir araya getirin. Radyatörü doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için motoru çalıştırın.

Soğutucu Sızıntı Onarım Maliyeti Bir soğutucu sızıntısını onarmanın maliyeti 10 ila 3000 dolar arasındadır. Yeni bir kelepçe veya hortum size çok pahalıya mal olmayabilir, ancak tüm radyatör değişimi parça ve işçilik için 300 ila 1.200 $ arasında olabilirken, kafa contası onarımı kolayca 2.000 $ veya daha fazlaya mal olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir