Yağ Soğutucu Adaptör Contası Ne İşe Yarar Ne Zaman Değiştirilmeli?

Aşınmış, ömrünü doldurmuş Yağ Soğutucu Adaptör Contası yağ soğutucu adaptöründen, motor bloğundan ve yağ filtresinden yağ sızıntısına neden olabilir. Çoğu durumda, bir araç sahibi asla yağ soğutucusu ile ilgili bir sorun yaşamaz. Yine çoğu durumda, bir araç sahibi , arabasının, kamyonunun veya SUV’sinin kaputunun altında Bununla birlikte, bir sorun ortaya çıktığında, genellikle yağ soğutucusu adaptör contasındaki bir arızadan kaynaklanır. Bu conta genel olarak kauçuktan yapılır ve tasarım ve işlev olarak adaptörden erkek bağlantıya basıncın uygulandığı bir o-ringe benzer ve bu da contanın sıkışmasını sağlayarak koruyucu bir conta oluşturur. Bu conta arızalandığında, sıkıştığında veya aşındığında, yağ soğutucusundan yağın sızmasına neden olabilir ve bu da genel motor performansını etkileyebilir.

Günümüzün modern araçlarının çoğunda kullanılan motor yağı soğutucuları esasen sudan yağa ısı eşanjörleridir. Yağ soğutucuları, motor yağındaki fazla ısıyı gidermek için motor soğutma sistemini kullanır. Soğutuculara, motor bloğu ile yağ filtresi arasına oturan bir adaptörden gelen motor yağı verilir. Motordan gelen yağ, aracın radyatör sisteminden gelen soğutma suyunun dolaştığı yağ soğutucusuna dolaştırılır ve evlerimizdeki çoğu klima ünitesine benzer bir durum yaratır. Yağı soğutmak yerine ısısı alınır.

Yağ soğutucu adaptöründe, yağ hatlarını yağ soğutucusuna bağlayan ve yağı motora geri döndüren iki conta bulunur. Bir conta, yağ soğutucu adaptörünü motor bloğuna sızdırmaz hale getirir. Diğer conta, yağ filtresini adaptöre sızdırmaz hale getirir. Bazen, yağ soğutma hatlarının her iki ucundaki conta zamanla aşınırsa , yağın sızmasına neden olur. Ancak, bu bileşenle ilgili bir sorun olduğunu da gösterebilecek birkaç belirti vardır. Aşağıda, sürücüyü yağ soğutucu adaptör contalarını değiştirebilmeleri için mümkün olan en kısa sürede sertifikalı bir tamirciye başvurması konusunda uyarması gereken bu uyarı işaretlerinden birkaçı belirtilmiştir .

Yağ soğutucu adaptöründen yağ sızıyor

Yukarıda belirtildiği gibi, bir yağ soğutucu contasını kullanan iki özel bağlantı vardır: yağ soğutucusuna bağlı hatlar ve motor bloğuna veya yağ filtresine bağlı olanlar. Yağ soğutucu eklentisinden yağ sızdığında , genellikle soğutucunun erkek bağlantısı ve yağ soğutucu adaptörünün dişi ucu etrafında sıkı bir sızdırmazlık sağlamak üzere tasarlanmış sıkışmış veya aşınmış bir contadan kaynaklanır.

Küçük bir sızıntı, genellikle motorunuzun arkasına yakın bir yerde bulunan, garaj yolunuza veya arabanızın altına damlayan yağ ile fark edilecektir. Ancak tamir edilmezse, yağ hatlarında aşırı basınç oluşmasına ve conta ile adaptörün tamamen patlamasına neden olabilir. Conta tamamen patlarsa, motor yağı karterinin tüm içeriğini birkaç saniye içinde kaybedebilirsiniz.

Motor bloğundan veya yağ filtresinden yağ sızıyor

Yağ soğutucusuna giden ve giden yağ hatlarını birbirine bağlayan iki alan olduğunu yukarıda belirtmiştik. İkincisi, motor bloğu veya yağ filtresidir. Bazı otomobillerde, kamyonlarda ve SUV’larda, yağ soğutucusu yağını yağ filtresinden alırken, çoğu araçlarda doğrudan motor bloğundan gelir. Her iki durumda da, her iki hatta da iki bağlantıyı güçlü ve güvenli tutan yağ soğutucu contaları bulunur. Conta, aşınma ve yıpranma veya sadece eskime nedeniyle arızalandığında, bağlantının gevşemesine ve aşırı yağ sızıntısına neden olur.

Tamirciniz yağ filtrenizden yağ sızdığını söylerse, bunun nedeni muhtemelen kötü bir yağ soğutucu adaptör contasıdır. Gelecekteki sızıntıları önlemek için tüm yağ hatlarındaki yağ soğutucu adaptör contalarını değiştirebilmeleri için mümkün olan en kısa sürede uzman bir yerde değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Aracınızın altında yağ lekeleri, damlamaları veya birikintileri fark ederseniz, yağ soğutucu adaptör contasının motorunuzun yağlama sistemini sızdırmaz hale getirme işini yapmaması olasıdır. Yağ sızıntılarını bulup onararak tamir ettirerek, motorunuzun hasar görmesini önleyebilir ve kendinize çok büyük miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir