Kırmızı Araç Akü Işığı Yandı Sebepleri ve Çözüm

Sürüş sırasında ön panelinizde bir araç aküsü ışığı, aracınızın her an durmasına neden olabilir. İşte bir araba aküsü ışığının en yaygın nedenleri:

Gösterge tablonuzda beklenmedik bir ışık göründüğünde her zaman endişe kaynağı olabilir. O ışığın neyi gösterdiğini de anlamadığınızda endişeleriniz iki katından fazla artar. Bu yazıda size sadece pil ışığının ne olduğundan bahsetmekle kalmayacak, aynı zamanda sürüş sırasında ortaya çıkmasının en yaygın 8 nedeni hakkında da konuşacağız. 

Pil ışığınız her zaman pilinizin arızalı olup olmadığını göstermez. Aracınızın alternatörünün akünüzü şarj edip etmediğini size söyleyen basit bir göstergedir. Alternatörünüz yardımcı tahrik kayışı (serpantin kayış) tarafından çalıştırıldığından, siz sürerken ve akünüzü şarj ederken motorunuzdaki elektriği çalıştırmak için tasarlanmış bir elektrik yükü üretir. Aracınızı her çalıştırdığınızda şarjının belirli bir yüzdesini kaybettiği için pilinizin yeniden şarj edilmesi gerekir.

Bu nedenle, aracınız akünün artık şarj edilmediğini algılarsa, sürüş sırasında akü ışığınızı yakar. 

Araba aküsü ışığının sürüş sırasında yanmasının en yaygın nedeni, kopmuş bir yardımcı veya serpantin kayışıdır. Ayrıca arızalı veya aşınmış bir alternatör veya ona giden kablolardan da kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, hatalı bir gösterge paneli veya kötü bir araç aküsü sorumludur.

Aslında arabanızın akü ışığının yanmasına neden olabilecek pek çok şey var. Bunlar en yaygın olanlardan sadece birkaçı olsa da, çok daha fazlası var. İşte araç aküsü uyarı ışığınızın neden yandığının en yaygın 8 nedeninin daha ayrıntılı bir listesi.

Sürüş Sırasında Akü Işığının Yanmasının Nedenleri

1. Kırık Yardımcı Tahrik kayışı

Bu, sürüş sırasında akü ışığınızın yanmasının açık ara en yaygın nedenidir. Yardımcı tahrik kayışınız kopmuşsa, alternatörünüzü artık döndüremez, bu da akünüzü şarj etmek için hiçbir elektrik yükü üretilmediği anlamına gelir. Aracınız bunu bir arıza olarak algılayacak ve size akü ışığı aracılığıyla söyleyecek kadar akıllıdır. 

Kemeriniz kopmuşsa, genellikle bunu gösteren hidrolik direksiyonun ve klimanın çalışmaması gibi birkaç başka semptom da fark edeceksiniz. 

Bu arızayı teşhis etme süreci daha kolay olamazdı, motoru görsel olarak kontrol edin ve kemerinizin kopup kopmadığı hemen anlaşılmalıdır. Aracınız uzun süre kayışsız kullanılmadığı sürece, sadece değiştirmek ve normal şekilde sürmekle kurtulabilmelisiniz.

En İyi İpucu: Eski kayıştan motor bölmenizin çeşitli yerlerine sıkışmış olabilecek TÜM kalıntıları çıkardığınızdan emin olun, çünkü bu, kasnaklara veya soğutma fanlarına takılırsa yolda sorun yaşamanıza neden olabilir. 

Arızalı Alternatör

Serpantin kayışınız iyi görünüyorsa, bakacağımız bir sonraki bileşen aracınızın alternatörüdür. Alternatörünüz, yanlış gidebilecek birden fazla dahili bileşene sahip oldukça karmaşık bir ünitedir. Arızalı diyotlardan kırık sargılara kadar hepsi alternatörünüzün aracınızın ihtiyaç duyduğu akım hızında şarjını durdurmasına neden olur. 

Bu oldukça teknik bir teşhis sürecidir, ancak çalışan bir motorda elektrikle çalışmaktan rahat değilseniz, aracınızı yerel bir garaja götürün. Genellikle, alternatörünüzü küçük bir ücret karşılığında sizin için kolayca teşhis edebilecek özel bir test cihazına sahip olacaklardır.

3. Kırık Alternatör

Bu, belirlenmesi biraz daha zor olabilen bir hatadır, ancak bunun olduğunu birçok kez gördüm. Gösterge panelinizi besleyen tel genellikle yalnızca 15 amperlik küçük bir kablodur ve bu da onu aşınmaya ve korozyona meyilli hale getirir. Bu kablo genellikle standart bir blok konektör aracılığıyla alternatöre bağlanacak ve daha sonra doğrudan gösterge panelinize gidecek veya bir ECU’dan geçecektir. 

Bu hatayı belirlemenin en kolay yolu eleme işlemidir. Her ikisinin de olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için pilinizi ve alternatörünüzü test ettirin. Bunlarda herhangi bir hata bulunmazsa, daha sonra bu kabloyu kontrol etmeniz gerekecektir. Alternatörün arkasına takılan blok konektörü görsel olarak kontrol edin ve iyi bir bağlantının göründüğünden emin olun. Ardından, kabloda korozyon veya kopma olup olmadığını kontrol etmek için gerçek kablo üzerinde görsel bir inceleme yapın. Varsa, çalıştırdıktan sonra akü ışığının söndüğünden emin olmak için aracınızı onarın ve çalıştırın.

4. Hatalı kısa çizgi kümesi 

Bu hata, listenin daha nadir olan sonlarına doğru yer alsa da, yine de onu buraya getirecek kadar sık ​​oluyor. 

Genellikle, arızalı bir gösterge paneli ile, arızalı kilometre sayacı okumaları veya diğer aydınlatma ışıkları gibi diğer arızaları da, olmaması gerektiği halde fark edeceksiniz ve bunun tersi de geçerlidir. 

Gösterge kümenizin arızalı olup olmadığını belirlemek için, genellikle bir uzman tarafından test edilmesi gerekir. 

5. Arızalı Akü

Sürüş sırasında pil ışığınızın yanması ile gösterilecek olan bir diğer yaygın sorun, pilinizin arızalı olabileceğidir. Akünüzdeki kısa devre pil, alternatörünüzden gelen elektrik beslemesini kabul etmesini engelleyebilir ve bu nedenle şarj olmaz. Bu arıza, özellikle soğuk sabahlarda aracınızın yavaş çalışmasıyla da gösterilebilir. 

Bu arızayı teşhis etmek için pilinizi teste götürmeniz gerekecektir. Basit bir multimetre , pil içinde her zaman kısa devre yapan bir hücreyi göstermez. Ancak çoğu garajda uygun bir pil test cihazı bulunur ve testi küçük bir ücret karşılığında gerçekleştirir. 

6. Aşınmış Akü Terminalleri 

Aşınmış/gevşek akü terminalleri, aracınızda bir dizi tuhaf arızaya neden olabilir. Pek olası olmasa da, bazen sürüş sırasında pil ışığınızı yakması söz konusu olabilir. 

Korozyonu kontrol etmek ve bağlantıların sıkı olduğundan emin olmak için akü terminallerini görsel olarak kontrol edin. İpucu: Korozyon oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için pil terminallerinize az miktarda temiz gres püskürtün. 

7. Kırık/Aşınmış Motor Toprak Kayışı 

Gevşek/aşınmış akü bağlantılarına benzer şekilde, kopmuş veya aşınmış bir topraklama kayışı da aracınızda bir dizi garip arızaya neden olabilir. Aslında kontrol edilmesi oldukça kolay olan, çok nadir görülen ancak duyulmamış bir hatadır. Genellikle gövde ile motor arasında ve araç aküsünün gövdeye giden negatif terminali arasında bir tane bulabilirsiniz.

Aracınızın topraklama kayışlarını görsel olarak kontrol edin ve herhangi bir kopma veya yırtılma olup olmadığını kontrol edin. Kayışların her iki ucunda da korozyon oluşumunu kontrol etmeniz önemlidir, çünkü bu zayıf bir toprak bağlantısına neden olabilir. İpucu: Sabitleme cıvatalarını çıkarın ve iyi bir bağlantı sağlamak için temas noktalarını ince bir zımpara kağıdı parçasıyla temizleyin. Ardından kayışı yeniden takın ve sabitleme cıvatalarını tamamen sıkın. 

8. Yıpranmış Alternatör Kasnağı

Bu, çoğu otomobilde yaygın olmayan, ancak Alman otomobil modellerinde oldukça yaygın olan bir arızadır. Bu alternatörlerin bazıları, yalnızca tek yönde dönecek şekilde tasarlanmış özel olarak tasarlanmış bir kasnağa sahiptir. Bu tasarım alternatörün zarar görmesini engellemek için harika olsa da; yanlış gittiğinde garip bir hata olabilir. 

Teşhis için, yardımcı tahrik kayışınızı çıkarmanız ve alternatör kasnağı elinizi manuel olarak döndürmeyi denemeniz yeterlidir. Dönme yönünde serbestçe dönmelidir. Değilse, kasnağın değiştirilmesi gerekecektir; bu genellikle tüm alternatör grubunu değiştirmeden yapılabilir.

Çözüm 

Bu nedenle, sürüş sırasında pil ışığınız yanarsa, pil sağlığına ve hangi aksesuarları açtığınıza bağlı olarak aracınızın çok uzun süre çalışmayacağını unutmayın. 

Güvenli olduğu anda kenara çekin ve aracınızı eve veya bir garaja çektirin, çünkü sürmeye devam ederek motorunuza daha fazla zarar verme riskiniz vardır. 

Bunun gibi bir arızaya yakalanma ihtimalinizi azaltabileceğinden, pilinizi düzenli olarak test ettirmeniz önemlidir. 

Bu listenin sizin için çok yardımcı olabileceğini umuyoruz, bu yüzden lütfen ihtiyacınız olduğunda tekrar başvurmaktan çekinmeyin. Arabanızla alakalı sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir