Vuruntu Sensörünün Kötü Olduğunu Nasıl Anlarsınız: Belirtileri ve Nedenleri

Arabanız bir dizi sensör içerir. Bunlardan biri de vuruntu sensörü.  Vuruntu sensörü, bazı benzerleri kadar iyi bilinmese de, aracınızın motorunun doğru çalışması için çok önemlidir. Patlama veya ön ateşleme olduğunda sizi bilgilendirir.

Ancak vuruntu sensörü arızalandığında ne olur? 
Arızalı bir sensöre ne sebep olur?

Bu yazıda vuruntu sensörünün ne olduğunu, kötü vuruntu sensörünün belirtilerini ve arızalı vuruntu sensörünün nedenlerini ele alacağız. Ayrıca vuruntu sensörüyle ilgili bazı SSS’leri de yanıtlayacağız.

Bu Makale İçeriği:

 • Vuruntu Sensörü Nedir?
 • Kötü Vuruntu Sensörünün İşaretleri Nelerdir?
 • Arızalı Vuruntu Sensörünün Nedenleri Nelerdir ?
 • Vuruntu Sensörü Hakkında 3 SSS

Başlayalım.

Vuruntu Sensörü Nedir ?

Motor vuruntusu tipik olarak ön ateşleme ve patlama gibi anormal yanmanın zarar verici biçimlerinden kaynaklanır . Motor bloğunun dışında bulunan vuruntu sensörü, motorun hasar görmesini önlemek için tüm motor çalışma durumlarında vuruntu sesini kaydeder. Başka bir deyişle, motor bloğundan yapı kaynaklı titreşimi dinler.

Bu titreşim algılama sensörleri neden önemlidir?
Vuruntu sensörü gereklidir, çünkü yüksek sesle vuruntu ve çınlama insanlar tarafından duyulabilir olsa da, sensör algılanamayan sesleri algılar. 

Bu nedenle sensör, vuruntu gürültüsünün herhangi bir yüksek frekanslı motor titreşim özelliği algıladığında Elektronik Kontrol Ünitesine (ECU) bir voltaj sinyali gönderir. Elektronik Kontrol Ünitesi, voltaj sinyalini aldıktan sonra buji zamanlamasını geciktirir. 

Sonuç olarak, vuruntu sensörü yakıt tüketimini azaltabilir, yakıt ekonomisini iyileştirmeye ve torku artırmaya yardımcı olabilir.

Ama kötü bir vuruntu sensörünüz olduğunda ne olur?  
Hadi bulalım!

Kötü Vuruntu Sensörünün İşaretleri Nelerdir ?

Vuruntu sensörü arızası kolayca bir veya daha fazla fark edilebilir belirtiye neden olabilir. 
En yaygın sensör sorunları şunları içerir:

1. Işıklı Kontrol Motoru Işığı

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü (PCM) arızalı bir vuruntu sensörü veya devresi tespit ettiğinde, kontrol motor ışığını yakar ve ilgili bir diyagnostik hata kodunu ( DTC ) tetikler.

2. Motordan Gelen Bir Ping Sesi

Vuruntu sensörü arızası durumunda, PCM kıvılcım vuruntusunu tanıyamayabilir veya düzeltemeyebilir. Arızalı sensör, motordan metalik bir ping sesi çıkmasına neden olabilir. 

Ayrıca, motor ağır yük altındayken gürültünün en belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz.

3. Kötü Motor Performansı

Arızalı bir vuruntu sensörü, PCM’nin ateşleme zamanlamasını yanlış ayarlamasına neden olarak yetersiz motor performansına neden olabilir.

Yüksek hızda sürerken veya araç hafif veya ağır yük taşırken motor doğru hissetmeyebilir.

Böyle bir durumda, motor kontrol ışığı yanmasa bile bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz.

3. Kötü Hızlanma

Arızalı bir vuruntu sensörü, siz otoyolda sürerken motorun düzgün şekilde hızlanmasına izin vermeyebilir ve bu da aracın yakıt sarfiyatını kaybetmesine (yakıt ekonomisinin azalması) neden olabilir. 

4. Güç Kaybı

Motor Kontrol Ünitesi, vuruntu sensörünün düzgün çalışmadığını fark ettiğinde, büyük olasılıkla arabanız güç kaybedecektir. 

Kaybedilen güç miktarı, motorun oktan sınırına ve bunun ne kadar büyük ölçüde vuruntu sensörü girdisine bağlı olduğuna bağlı olacaktır. 

En fazla güç kaybına sahip otomobiller, yüksek sıkıştırmalı ve esnek yakıtlı motorlardır. Bunun nedeni, güç kaybının zamanlamayı yavaşlatması ve vuruntu sensörü değiştirilene kadar şanzımanı tahrik dışında tutmasıdır. 

Not : Yavaş zamanlama emniyete geçmenizi veya arabanızı tamir ettirmenizi sağlar ancak sizi çok uzağa gitmekten korur.

Şimdi neden ilk etapta bir vuruntu sensörü arızası yaşayacağınızı merak edebilirsiniz. 
Hadi bulalım!

Arızalı Vuruntu Sensörünün Nedenleri Nelerdir ?

Motor vuruntusunun meydana gelmesinin birden fazla nedeni vardır. 
İşte birkaç olası neden:

 • Kıvılcım ateşlemesi zamanında gerçekleşmiyor
 • Uygun olmayan hava ve yakıt karışım oranı
 • Silindir içindeki tortular (silindirlere giren kir, pislik ve kirletici maddeler olabilir)
 • Arızalı bujiler
 • Yanlış türde veya tortu birikimi olan bujiler
 • Yanlış buji boşluklarına sahip bujiler
 • Düşük oktanlı yakıt
 • Vuruntu sensörlerinin yanlış montajı
 • Mekanik hasar
 • Anormal derecede yüksek motor çalışma sıcaklıkları
 • Yanma odası veya odaları içinde karbon birikmesi

Artık vuruntu sensörleri hakkında her şeyi bildiğinize göre, bazı SSS’leri yanıtlayalım!

Vuruntu Sensörü Hakkında 3 SSS

Vuruntu sensörüyle ilgili yaygın soruların bazı yanıtları şunlardır:

1. Motor Patlaması Nedir?

Motor vuruntusu veya ping sesi olarak da bilinen motor patlaması, normal kıvılcımla başlatılan yanmadan sonra yanma odasında kalan yakıt-hava karışımının kendiliğinden yanması için kullanılan terimdir. 

Patlama vuruntuya neden olur ve öncelikle silindir kapağı contasına ve silindir kapağına zarar verir. 

2. Kötü Vuruntu Sensörüyle Araç Kullanmak Güvenli mi?

Arızalı bir sensörle, aracınızın motoru sıcak çalışabileceğinden daha yüksek emisyon üretebilir. 

Çevre Koruma Ajansı bu kadar yüksek emisyonlara izin vermez. İşte bu yüzden azaltılmış hızlanma güvenliği özelliği tasarlanmıştır.

3. Vuruntu Sensörü Nasıl Test Edilir?

Vuruntu sensörünü değiştirmeyi seçmeden önce, şüpheli bir sensörü test etmek en iyisidir. 

Not : Aşağıdakiler genel yönergelerdir. Özel onarım talimatları ve önerilen güvenlik prosedürleri için lütfen aracınızın üretici bilgilerine başvurun. Araba parçaları ve onarımları konusunda çok becerikli değilseniz, profesyonel bir tamirciye başvurmak en iyisidir.

Vuruntu titreşim algılama sensörlerini hızlı bir şekilde nasıl test edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Bir tarama aleti veya kod okuyucu kullanarak sorun giderme sürecini daraltmak için Tanılama Hata Kodlarını kontrol edin. 
 • Kablo hasarını ve kötü bağlantıları aramak için görsel bir inceleme yapın. Vuruntu sensörünün elektrik konnektörünün sıkı ve temiz olduğundan emin olun.
 • Görsel inceleme sırasında bulduğunuz sorunları onarın ve ardından sorunun tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için DTC’leri silin.
 • Vuruntu sensörünü doğrudan test edin. Arabanızda geniş bantlı bir piezoelektrik sensör varsa, vuruntu sensörünün yanındaki motora dokunabilirsiniz. Titreşime yanıt verirse sensörün çalışıp çalışmadığını bileceksiniz.
 • Ancak, daha yeni, rezonans tarzı sensörlere sahipseniz, bir profesyonel, sensörün çıkış sinyalini izlerken motoru ping atmaya (kıvılcım vuruntusu oluşturmaya) zorlayarak bunları test edecektir.

Son düşünceler

Arızalı bir vuruntu sensörü, bir sürücünün karşılaşabileceği en yaygın sorun değildir. Ancak arızalı bir sensör olduğunda, ateşleme zamanlaması sorunlarını tespit edebilmek, yakıt sarfiyatınızı aynı seviyede tutabilmek ve motor hasarını önleyebilmek için onu en kısa sürede onarmanız gerekir.

Artık ne onarım ne de test kolay olacak. Yanan bir kontrol motoru ışığı veya düşük motor performansı gibi bazı belirtiler, diğer motor sorunları tarafından paylaşılır. 

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir