Hararet Göstergesi Yükselmiyor Motor Hararetini Soğuk Gösteriyor

Hararet Göstergesi Yükselmiyor Motor Hararetini Soğuk Gösteriyor – Motor sıcak olmasına rağmen aracınızın hararet göstergesi soğukta kalıyorsa, bu sorunun ortaya çıkmasının bazı yaygın nedenleri vardır. Bu makalede öğrenin.

Araba motoru açıkça sıcak olsa bile, soğutma sıvısı sıcaklık ölçerinizin soğuk kalmasıyla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

Arabanızda takip etmeniz gereken en önemli şeylerden biri soğutma suyu sıcaklığıdır çünkü motorunuz aşırı ısınırsa korkunç şeyler olabilir.

Bu yazıda, soğutucu sıcaklık göstergesinden ve bu sorun oluşursa neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Araba Sıcaklık Göstergesinin Soğukta Kalmasının 7 Nedeni

Aracınızın sıcaklık göstergesinin soğuk kalmasının en yaygın nedeni, arızalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörüdür. Ayrıca küme veya sensör arasındaki kötü kablolamalardan da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, motorun düzgün ısınmamasına neden olan sıkışmış bir termostat da olabilir.

Farklı nedenler hakkında biraz daha ayrıntıya girelim. Bir sıcaklık göstergesi soğukta kaldığında en yaygın nedenlerin daha ayrıntılı bir listesi.

1. Arızalı Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

Bahsettiğimiz gibi, hatalı bir motor sıcaklığı okumasıyla ilgili en yaygın sorun , bilgiyi kümeye gönderen soğutma suyu sıcaklık sensörünün kendisidir.Bazı otomobillerde iki sıcaklık sensörü bulunurken, diğer otomobil modellerinde bir tane bulunur. Tek sensörlü modeller genellikle hem motor kontrol ünitesinin sıcaklığını hem de gösterge için aynı sensörü kullanır.

Araba modelinizde iki soğutma suyu sıcaklık sensörü varsa, biri sıcaklık göstergesi tarafından, diğeri motor kontrol ünitesi için kullanılır.

Motor sıcaklık sensörlerini bir multimetre ile ölçmek kolaydır, ancak onlar için doğru değerleri bulmanız gerekir. Bunların nasıl test edileceğine ilişkin daha fazla bilgiyi genellikle onarım kılavuzunuzda bulabilirsiniz .

Ancak bunlardan birini değiştirmeye karar verirseniz, sıcaklık göstergesine giden sensörü değiştirdiğinizden emin olmalısınız – eğer iki tane varsa.

2. Kırık Kablolar

Arabanızda iki sıcaklık sensörü varsa ve biri gösterge için ayrıysa, sensörün göstergeye giden kablolarını kontrol etmeniz veya küme konektöründen sensörü ohm ölçmeniz gerekir.

Her ikisi için de bir sensörünüz varsa, sensör ile ECU arasındaki kablolarda (büyük olasılıkla) veya gösterge ile ECU arasında bir kablo sorunu olabilir. Bu bileşenler arasında kopuk kablo olup olmadığını kontrol edin.

Bozuk kabloları bulmanın en iyi yolu, direnci tüm kablo yönlerinden bir multimetre ile ölçmektir. Ancak, bu biraz elektronik araba bilgisi gerektirir ve tamircinize bir göz atmanız gerekebilir. Bununla ilgili bilgileri onarım kılavuzunuzda da bulabilirsiniz. Kabloları doğru ölçmek için arabanızın kablo şemasını kontrol edin.

3. Hatalı Gösterge/Küme

Bir sonraki sorun, hatalı bir sıcaklık göstergesidir. Bununla birlikte, çoğu sıcaklık göstergesi, modern otomobillerde gösterge paneli ile entegre edilmiştir. Bazı durumlarda, sıcaklık göstergesini değiştirebilir veya bulursanız kötü lehimleri onarabilirsiniz.

Diğer kümelerde, gösterge kümesini değiştirmeniz gerekebilir. Kendiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, lehimlemeyi onarmak için gösterge panelinizi genellikle bir uzmana bırakabilirsiniz.

Yine de hatalı bir küme çok yaygın bir sorun değildir ve genellikle oldukça pahalıdır ve değiştirildikten sonra kodlamaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, kümeyi değiştirmeye karar vermeden önce diğer şeyleri kontrol etmeniz önerilir.

Biraz bilginiz varsa, küme sıcaklık göstergesini bir Ohm test cihazı ile de test edebilirsiniz.

4. Fiş konektörlerinde korozyon

Konektörlerdeki korozyon, hatalı bir sıcaklık göstergesi söz konusu olduğunda da yaygın bir sorundur. Sensördeki konektöre, motor kontrol ünitesi konektörüne ve küme konektörüne elektronik temizleyiciyi temizleyin ve püskürtün.

Korozyon meydana gelirse, konektörlerin contalarında bir sorun olabilir ve gelecekte sorun yaşamamak için kalıcı bir onarım yapmak veya bunları değiştirmek için bunlara bakmanız gerekebilir.

5. Kötü Termostat

Termostat, soğutucunun radyatörden akmasını engeller . Bu tamamen açıkta takılırsa, sıcaklık optimum sıcaklığa ulaşmayabilir. Bununla birlikte, yeterince sert kullanırsanız, bu genellikle sıcaklığınızın minimum işaretten biraz yükselmesine neden olur. Hararet göstergesi yavaş yükseliyorsa termostatta sorun olabilir. 

Termostatlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Arızalı Termostat Belirtileri ve Nedenleri

6. Soğutma sisteminde hava

Sensör noktasında bir hava kabarcığı varsa, soğutma sistemindeki hava da sıcaklık göstergesinin soğuk kalmasına neden olabilir. Bu, genellikle dalgalı bir soğutma sıvısı sıcaklık göstergesiyle de gösterilebilir.

Soğutma sıvısı sisteminde hava olduğundan şüpheleniyorsanız, benzersiz bir hava alma tekniği ile soğutma sıvısı sisteminizin havasını almanız gerekir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz kılavuzumuza göz atabilirsiniz: Coolant Bleeding .

7. Kırık Motor Kontrol Ünitesi

Bu, yalnızca aracınız iki pimli bir kombine sıcaklık sensörü kullanıyorsa geçerlidir.

Bazı ender durumlarda, sıcaklık bilgisi önce ECM’ye alınırsa, bu nedenle verileri kümeye gönderirse motor kontrol üniteniz sorun olabilir. Bu durumda motor kontrol ünitesinin sıcaklık bilgisini alıp almadığını görmek için motor kontrol ünitesindeki  bir OBD2 tarayıcı ile arıza kodlarını kontrol etmeniz gerekir.

Sıcaklık okumalarını motor kontrol ünitesinde bulabilir ancak kümede bulamazsanız, bunların aynı sensörü kullandıklarından emin olmalısınız. Bu durumda, motor kontrol ünitesindeki sıcaklık çıkışını ölçmeniz gerekir. Bunu yapmak için, işi sizin için bir araba elektroniği uzmanına bırakmanızı tavsiye ederim. 

Genellikle maliyetli olduklarından ve kodlama gerektirdiğinden herhangi bir sorun yoksa motor kontrol ünitesini değiştirmek istemezsiniz.

Arabamın sıcaklığının soğuk olması kötü mü?

Evet, termostatınız açık kalmışsa ve motor asla çalışma sıcaklığına ulaşmıyorsa, uzun vadede motor ve yakıt tüketimi için kötüdür. Araba motoru, çalışma sıcaklığına ulaştığında en verimlidir ve ayrıca motor parçalarında daha az aşınır.

Sıkışmış bir termostatı nasıl çözersiniz?

Sıkışmış bir termostatı gevşetmenin tek yolu, onu çıkararak manuel olarak yapmaktır. Ancak termostatınız takılı kalırsa, büyük olasılıkla değiştirmek isteyeceksiniz veya yakın gelecekte aynı duruma düşebilirsiniz ve bunlar oldukça ucuzdur.

Termostatımın açık kaldığını nasıl anlarım?

Termostatın açık kalıp kalmadığını anlamanın bir yolu radyatör çıkış hortumunu kontrol etmektir. Motor ısınırken hortumda soğutma sıvısı sirkülasyonu olmamalı ve bu nedenle motor çalışma sıcaklığına ulaşana kadar soğuk kalmalıdır. Isıtma işlemi sırasında giriş hortumu ile aynı sıcaklık ise, muhtemelen açık kalmış durumdadır.

Sıcaklık göstergesini nasıl sıfırlarım?

Çoğu araba modelinde hararet göstergesini sıfırlamanın bir yolu yoktur. Mümkün olan nadir bir araba modeliniz varsa, kendi araba modeliniz için bir onarım kılavuzuna bakmanız gerekir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir