Kapak Contası Arıza Belirtileri Onarımı ve Maliyetler

Kapak contası aracınızda çok önemli bir rol oynar. Motor bloğu ve motor kapağı arasında yer alan bu malzeme, motorunuzdaki basıncı korumanın anahtarıdır.

Bir kapak contası arızası ile motorunuz, tamir edilebilir hasarlardan feci hasarlara kadar her türlü soruna eğilimlidir. Bu nedenle, oto tamir listenizin en üstünde bir kapak contası onarımı bulunmalıdır.

Bununla birlikte, bir kapak contası onarımı için seçenekleriniz nelerdir? 
Ve bir kapak contasının değiştirilmesi ne kadara mal olur?

Bu yazıda, kapak contası nedir, onarım seçenekleri, onarım maliyetleri ne kadar, kötü bir kapak contasının belirtileri ve önemli SSS’ler dahil olmak üzere tüm kapak contası onarım sorularınızı yanıtlayacağız.

Bu Makale İçeriği:

 • Kapak Contası Nedir?
 • Hasarlı Bir Kapak Contasının 8 Belirtisi
 • Üflemeli Kapak Contasının Sebebi Nedir?
 • Kapak Contası Onarımı İçin 4 Seçenek 
 • Kapak Contası Onarım Maliyeti Ne Kadardır?

Başlayalım.

Kapak Contası Nedir ? 

Kapak contası, motor bloğu ile silindir kapağı arasındaki bağlantıyı kapatan güçlendirilmiş bir malzemedir.  Kapak contası, silindir içindeki yanma gazlarını sızdırmaz hale getirir. Soğutma sıvısını soğutma sıvısı geçişinde tutarak soğutma sıvısının yanma odasına akmasını önler. Bir kapak contası sızıntısı, motorun aşırı ısınmasına ve düşük motor performansına neden olarak, sonunda aracınızın kapanmasına neden olabilir. 

Bir şişmiş kapak contasının belirtilerinin neler olduğunu görelim.

Kötü Bir Kapak Contasının 8 Belirtisi

Kapak contanızın patladığını doğrulamanıza yardımcı olabilecek sekiz yaygın semptom:

1. Motor Yağı veya Soğutucu Sızıntısı

Motor kapaknızın, motor bloğunuzun ve diğer soğutma sistemi bileşenlerinin üzerinde veya çevresinde bir soğutma sıvısı veya yağ sızıntısı fark edebilirsiniz. Bu, kapak contanızın artık düzgün şekilde sızdırmaz hale gelmediğini gösterebilir. 

2. Motor Aşırı Isınması

Kapak contanız hafif de olsa patlarsa, motor kendisini kabul edilebilir sürüş seviyelerine soğutamayacaktır. 

Aşırı ısınma ciddi motor hasarına neden olabilir. Bu nedenle, sorunun kaynağını belirleyene kadar aracınızı kapatın. Arabanız aşırı ısındığında radyatör kapağını çıkarmak ve motor soğutma suyunu kontrol etmek de arabanıza zarar verebilir. 

3. Motor Teklemesi

Bir motorun doğru çalışması için hava, kıvılcım ve yakıtın tutarlı bir şekilde hassas bir şekilde çalışması gerekir. Hava ve yakıt karışımının tam miktarı, belirli bir zamanda kıvılcım tarafından ateşlenir.  

Patlamış bir kapak contası, bu faktörlerin birden fazlasını etkileyebilir. Ve bu faktörlerden herhangi biri biraz kapalıysa, ön ateşleme veya motor tekleme alabilirsiniz. 

4. Çarpık Motor Bloğu veya Silindir Kapaksı

Çarpık bir motor bloğu veya silindir kapaksı, kapak contasında bir conta oluşturmak için gereken düz yüzeyi kesintiye uğratabilir. Kırık bir başlı cıvata da bu yüzeye zarar verebilir.

Düz bir yüzey olmadan, kapak contası arızası yaşayabilirsiniz. 

5. Beyaz Duman

Silindir kapağı contanız hasar görürse, soğutma sıvısı geçişindeki soğutma sıvısı motora doğru hareket edebilir. 

Böyle bir olay sırasında egzoz borunuzdan veya egzoz manifoldunuzdan beyaz duman veya su buharı görürsünüz.

6. Sütlü Motor Yağı

Motor yağınızdaki ten rengi veya sütlü renkler, contanın yanmış olabileceğinin göstergesidir. Arabanızın yağ deposu kapağının alt tarafı muhtemelen sütlü yağ ile sıçrayacaktır. 

Bu, şişmiş bir conta motor soğutma sıvısının motor yağıyla temas etmesine ve motor yağını kirletmesine neden olduğunda olur. 

7. Islak Buji

Kötü bir kapak contası, soğutucunun, yağın veya yakıtın silindirlere girmesine neden olabilir. Bu, bujinizi su basabilir .

8. Radyatör İçinde Kabarcıklanma

Soğutma sıvısı deposunda veya radyatörde kabarcıklanma fark ederseniz, sisteminizde hava olduğunu gösterir. Hava, soğutma sisteminden çıkan yanma gazlarından kaynaklanır.

Ve bu, şişmiş bir kapak contasının bir sonucu olabilir. Rezervuardaki kabarcıkların aynı zamanda kötü bir radyatör kapağına da işaret edebileceğini unutmayın.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir soğutma sıvısı basınç test cihazı kiti veya bir kapak contası sızıntı test cihazı ile bir kapak contası sızıntısını daha da doğrulayabilirsiniz.

Üflemeli Kapak Contasının Sebebi Nedir?

Birkaç dizi, bir kapak contasının arızalanmasına neden olabilir. 

Çoğu durumda, sorununuz şu sorunlardan birinin sonucudur:

 • Artan motor aşırı ısınması
 • Çatlak motor bloğu veya silindir kapağı
 • Yaşla birlikte doğal aşınma ve yıpranma
 • Yanlış kurulum
 • Üretim hatası (1990’lardaki Subaru kapak contası onarım krizi buna mükemmel bir örnektir)

Kesin nedeni yalnızca bir profesyonel belirleyebilse de, aşağıdaki belirtilerden şişmiş bir kapak contasından şüphelenebilirsiniz. 

4 Kapak Contası Onarım Seçenekleri

Hasarlı bir kapak contası için göz önünde bulundurabileceğiniz dört onarım seçeneği:

1. Bir Kapak Contası Mühürleyeni Deneyin 

Bir kapak contasının sızdıran kapak contanızı düzeltip düzeltmeyeceğini mi merak ediyorsunuz? 

Bazı kötü haberlerimiz var. Çoğunlukla, bir kapak contası kapatıcı, kapak contası sorununuzu çözmez. Nadiren olduğu durumlarda, asla kalıcı bir düzeltme değildir. 

Ek olarak, kapak contasının başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığı, tamamen kapak contanızın nasıl başarısız olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, motorunuz aşırı ısındıktan sonra kapak contası sızıntısı ortaya çıkarsa, kapak contası çalışmayacaktır.  

Ancak, arabanız aşırı ısınmıyorsa ve yanma odası ile soğutma sistemi arasında bir sızıntı varsa, bu geçici conta contasının çalışıp soğutma sıvısı sızıntısını durdurma olasılığı vardır.

2. Kapak Contasının Değiştirilmesi İçin Ödeme Yapın

Patlamış bir kapak contasını onarmak , sertifikalı bir profesyonelin dahil olduğu pahalı ve emek yoğun bir iştir . 

Bir kapak contasının değiştirilmesi sırasında bir tamirci:

 • Kapak contasının patladığını doğrulamak için testler yapın
 • Kapak contasına erişmek için motor bileşenlerini ayırın
 • Soğutma sistemi hatalarına ve motor hasarına yönelirken contayı sabitleyin

3. Yeni Bir Motor Alın

Aracınızın orijinal motorundan vazgeçmeniz sizin için bir sakıncası yoksa, motor tamiri yerine motor değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bir motor takası için bir aday bulmak mümkündür. Bu da, bir kapak contasının değiştirilmesinden daha ucuz bir maliyetle. 

Ancak, onu değiştirmek için bir profesyonele ihtiyacınız olacak. 

4. Yeni Bir Yolculuk Alın

Manevi değeri olmayan ve tamir etmeye değmeyen çok kilometreli eski bir arabanız varsa , onu bırakmayı düşünün.

Not: Önermediğimiz tek seçenek , kapak contasını kendiniz onarmaya çalışmaktır Bu nitelikteki bir motor tamiri, uygun araçlar ve tonlarca deneyim gerektiren uzman düzeyinde bir iştir!

Doğal olarak, profesyonel bir onarımın ne kadara mal olacağını merak edebilirsiniz. Öğrenmek için okumaya devam edin.  

Kapak Contası Onarım Maliyeti Ne Kadardır? 

Motorunuzda herhangi bir sorun olmadığını ve contanın bozulduğunu varsayarsak, kapak contasının değiştirilmesi 1.624 ile 1.979 dolar arasında değişir .

İlgili işçilik maliyetlerinin 909 ile 1147 dolar arasında olduğu tahmin edilirken, parçaların kendileri 715 dolar ile 832 dolar arasında değişiyor.

Kapak contasının patlamasına neden olan olası motor sorunları faktörü ve kapak contası değiştirme maliyeti hızla 3.000 $ veya daha fazlasına çıkabilir.

Bu rakamlar çok büyük olabilir. Öyleyse, şişmiş bir kapak contasına neyin neden olduğunu görmek için bir adım geri gidelim.

Kapanış Düşünceleri

Kapak contası, motorunuzda çok önemli bir bileşendir. Patlamış bir kapak contası için oto tamiratı ararken, profesyonel bir tamirciye danışmak en iyisidir. 

Şunlardan emin olun:

 • ASE sertifikalı
 • Yalnızca yüksek kaliteli yedek parçalar kullanın
 • Size bir servis garantisi sunun

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir