Triger Kayışı ve Zamanlama Zinciri: Temel Farklılıklar, Belirtiler ve Değiştirme Maliyetleri

Bir triger kayışı veya triger zinciri aracınızın verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ancak hangisine sahip olduğunuza bağlı olarak, arıza olasılığı ve gerekli bakım değişebilir.

Peki, triger kayışınız veya zinciriniz olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Bu yazıda, triger kayışı ile triger zinciri arasındaki temel farkları keşfedeceğiz. Ayrıca, kötü zamanlama bileşenlerinin belirtilerini, kırılmış bir zamanlama zinciri veya kayışının değiştirme maliyetini ve triger kayışı veya zincir değiştirmeyle ilgili diğer hususları da ele alacağız. 

Bu Makale İçeriği :

 • Triger Kayışı ve Triger Zinciri: 3 Temel Fark
 • Kötü Bir Triger Kayışı veya Zamanlama Zinciri Belirtileri Nelerdir?
 • Triger Kayışı ve Zamanlama Zinciri Değişiminin Maliyeti Nedir?
 • Triger Kayışını Triger Zinciri ile Değiştirebilir miyim?
 • Triger Kayışını veya Triger Zincirini Kendim Değiştirebilir miyim?

Başlayalım!

Triger Kayışı ve Triger Zinciri : 3 Temel Fark

Triger kayışı (kam kayışı) ve triger zinciri aynı işlevi görür. Motor zamanlamasını korurlar ve krank milini (pistonu kontrol eden) eksantrik miline (emme ve egzoz valfini kontrol eden) bağlarlar. Ancak tamamen aynı değildirler. 

İşte triger kayışı ve zincir arasındaki üç temel fark: 

1. Neyden Yapıldılar

Bir triger kayışı ve bir zincir arasındaki temel farklardan biri, malzemeleridir. Serpantin kayışı (ve bazı tahrik kayışı türleri) gibi, triger kayışı da güçlendirilmiş kauçuktan yapılmıştır . Ancak bir zamanlama zinciri metalden yapılmıştır . 

Bu malzemeler aynı zamanda çalışma şekillerinde farklılıklar sağlar. Örneğin, hafif bir kauçuk kayış, ağır bir metal zincirden daha sessizdir. Bununla birlikte, son gelişmeler zamanlama zinciri seslerini azaltmıştır. 

Öte yandan, bir kauçuk triger kayışı aşınmaya ve yıpranmaya karşı daha hassastır. Ayrıca, aşınmış bir zincir, sorunları belirtmek için garip sesler çıkarırken, kauçuk bir triger kayışı uyarı vermeden kopabilir.

2. Bulundukları Yer

Bir triger kayışı genellikle motorun dışında bulunurken, motorun içinde bir triger zinciri bulunur – burada motor yağından yağ alır. 

Ayrıca motoru kontrol ederek triger zinciriniz veya kayışınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Önünde sızdırmaz plastik bir kapak varsa, lastik kayış kuruduğu için triger kayışınız vardır.

Alternatif olarak, motorun sızdırmaz bir metal kapağı varsa ( motor yağının sızmasını önlemek için) bir zamanlama zinciriniz vardır .

3. Ne Kadar Sürdüler?

Serpantin kayışı gibi, bir lastik triger kayışı da zamanla çatlaklar oluşturabilir. Bu nedenle, 55.000 mil (yaklaşık 90.000 km) ile 90.000 mil (yaklaşık 150.000 km) arasında bir kayış değişimine ihtiyacınız olabilir . Ayrıca, yağ ve soğutma sıvısı sızıntıları kayışın aşınmasını hızlandırabilir.

Aşınmış bir kemer konusunda dikkatli olmalısınız. Bir parazit motorunda kayış koparsa, aracınızda onarılamaz hasara yol açabilir. Ancak, parazitsiz bir motorda bu hasar önlenir veya azaltılır.

Öte yandan, metal zamanlama zincirleri araç sürdüğü sürece dayanabilir. Ancak, yüksek kilometreli araçlarda, zamanlama zincirini 200.000 mil (yaklaşık 320.000 km) ile 300.000 mil (yaklaşık 480.000 km) arasında değiştirmeniz gerekebilir . 

Artık bu iki zamanlama bileşeninin nasıl çalıştığını bildiğinize göre, ne zaman değiştirmeniz gerekebileceğini gösteren işaretlere bakalım. 

Kötü Bir Triger Kayışı veya Zamanlama Zinciri Belirtileri Nelerdir ?

Çoğu zaman, kötü mekanik zamanlama bileşenlerinin bariz belirtileri yoktur. Ancak, bu belirtilerden bazılarını fark edebilirsiniz:

 • Garip sesler : Arızalı bir triger zinciri araç rölantideyken tıkırdama sesi çıkarabilir, aşınmış bir kayış ise aracı durdurduğunuzda tıkırtı sesi çıkarabilir. Arızalı bir zincir gerdiriciniz veya kayış gerdiriciniz olduğunda da sesler duyabilirsiniz .
 • Metal talaşları: Zamanlama zinciri aşınması, zincir parçalanmaya başladığında motor yağında metal talaşlarına neden olabilir.
 • Motor teklemeleri : Aşınmış bir triger kayışı veya zincir içten yanmalı motoru etkiler (krank mili, eksantrik mili, piston, emme valfi ve egzoz valfi dahil). Bu, teklemelere veya hatalı çalıştırmalara neden olabilir.
 • Araba çalışmıyor: Kayış veya zincir kopması durumunda motor ya çalışmayacak ya da aniden duracaktır. Alternatif olarak, arızalı zamanlama dişlileriniz veya arızalı bir gericiniz varsa, kam kayışı veya zamanlama zinciri de çalışmayabilir.

Ardından, bozuk bir kayış veya zinciri değiştirmenin maliyetini inceleyelim.

Triger Kayışı Vs Zamanlama Zinciri Değişiminin Maliyeti Nedir ?

Bir triger kayışı veya zincirinin değiştirilmesi , onarım birkaç diğer motor bileşeninin çıkarılmasını gerektirdiğinden  maliyetlidir .

Bu nedenle, tamircinizin işçilik oranına bağlı olarak, triger zinciri veya triger kayışı değişiminin maliyeti şu şekildedir:

 • Triger kayışı değişimi : Yaklaşık 900 $
 • Zamanlama zinciri değişimi : Yaklaşık 1.600 $ veya daha fazla

Ancak unutmayın, muhtemelen zincir değişimine ihtiyaç duyacağınızdan daha sık bir kayış değişimine ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, hem zincir hem de kayış değiştirme maliyetleri, bir kayış veya zincir kopması durumunda maruz kalacağınız otomatik onarım maliyetlerinden daha ucuzdur. 

Bunun nedeni, bir parazit motorundaki kopmuş bir kayışın veya zincirin başka birçok maliyetli onarıma yol açabilmesidir. Bu nedenle, herhangi bir motor servisi alırken motor zamanlama bileşenlerinizi kontrol ettirmeniz ve değiştirmeleri mümkün olan en kısa sürede yaptırmanız faydalı olacaktır. 

Not : Triger kayışınız veya triger zinciriniz çalışırken en iyi durumda olmalıdır. Bu, yolda güvenliğinizi sağlamak için önemlidir . 

Peki ya triger kayışından triger zincirine geçmek isterseniz?

Triger Kayışını Triger Zinciri İle Değiştirebilir miyim ?

Evet, son derece nadir durumlarda mümkündür. Ancak genellikle mekanik bir triger kayışını triger zinciri ile değiştirmek veya tam tersi imkansız bir iştir. 

Bir araç üreticisi, tipik olarak, belirli mekanik motor zamanlama parçalarını desteklemek için bir araba motoru tasarlar . Yani konumları ve kapakları nedeniyle ikisi arasında geçiş yapamayacaksınız.

Ancak şanslıysanız, aracınızın motoruna özel bir zamanlama zinciri dönüşüm kiti bulabileceksiniz. Bunu yaparsanız, triger kayışınızı triger zinciri ile değiştirebilirsiniz.

Maliyetten tasarruf etmek için bir triger kayışı veya zincir değişimi yapmanın mümkün olup olmadığını da merak edebilirsiniz.

Triger Kayışını veya Triger Zincirini Kendim Değiştirebilir miyim ?

Evet, motoru sökmek için gerekli bilgi ve araçlara sahipseniz, aşınmış veya kırılmış bir triger kayışını veya zinciri değiştirebilirsiniz . Bu, kırık triger zinciri veya kayışa ek olarak bir gergi, avara kasnağı, su pompası ve daha fazlasının çıkarılmasını içerebilir. Emek yoğun bir süreç.

Değiştirmek için bir triger kayışı kiti veya triger zinciri kiti bile satın alabilirsiniz. İyi bir zamanlama zinciri kitinde tüm yedek dişliler ve gergiler bulunur. 

Ancak, doğru teknik bilgi olmadan, güvenliğinizi riske atabilecek yanlış zamanlanmış bir motorla karşılaşabilirsiniz. 

Bu nedenle, kırık bir triger kayışı veya zincir değişimini sertifikalı bir tamirciye bırakmak en iyisidir. İşi başarıyla tamamlamak için gerekli araçlara ve bilgiye sahip olacaklardır.

Ve profesyonel bir değiştirme daha pahalıya mal olsa da, uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, uygun olmayan bir onarımın toplam motora yol açabilmesi ve motor onarımının yalnızca kayış veya zincir değişiminden daha pahalıya mal olmasıdır. 

Son düşünceler

Hem triger kayışı hem de zincir, aracınızın içten yanmalı motorunun çok önemli bileşenleridir. Bu nedenle, iyi korunmaları gerekir. Ve her birinin artıları ve eksileri olsa da, yeni bir araç satın almıyorsanız, sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız gerekecek. 

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir