Bujilerin Ömrü Nedir? Bujileri Daha Uzun Nasıl Kullanabiliriz?

Bujilerin Ömrü Nedir? Ve onları daha uzun süre dayanmanın bir yolu var mı? Neyse ki, evet, var. Uygun bakım ve bakım, yeni bujilerinizin ömrünü yeterince uzatabilir ve yakıt sarfiyatı ve yakıt ekonomisi ile ilgili sorunları önleyebilir – ve bu makalede tartışacağımız şey budur. Bu makale, bujilere ve ne kadar dayanabileceklerine odaklanacaktır . Aşınmış bujilerin nasıl inceleneceği de dahil olmak üzere, onları daha uzun süre dayanabilmenin yollarını inceleyeceğiz ve sık sorulan soruların bazı yanıtlarını gözden geçireceğiz .

Bujiler, uygun şekilde muhafaza edilirse çok uzun süre dayanabilir. 

Çoğu üretici, her 30.000 milden sonra (veya daha uzun ömürlü bujiler için daha fazla) bujinin değiştirilmesini önerir. Bu, çürümeyi, karbon kirlenmesini veya aşınmış buji uçlarıyla ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca silindir veya yanma odası ile ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur.

Ancak değiştirme ihtiyaçları, kullandığınız bujilerin markasına, modeline ve türüne de bağlıdır. 

İşte farklı fiş türlerinin ömürlerine bir bakış: 

 • Standart bir bakır bujinin ortalama ömrü 10.000-20.000 mildir.
 • Eski araçlar için kullanılan gümüş tapalar 20.000 km’ye kadar dayanabilir. 
 • Pahalı iridyum bujiler veya platin bujiler 60.000 mil dayanabilir.
 • Uzun ömürlü bujiler veya uzun ömürlü bujiler 100.000 mil dayanabilir.
 • Üst düzey iridyum bujileri yaklaşık 100.000 mil dayanabilir (uzun ömürlü bir iridyum bujisi 120.000 mil kadar sürebilir).
 • Çift platin bujinin 100.000 mile kadar dayanacağı duyurulur , ancak gerçek kilometre, markadan markaya değişebilir. 

Bunu akılda tutarak, onları daha uzun süre dayanmanın bir yolu var mı? 

Bujilerin Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlayabilir miyim ?

Evet yapabilirsin! 

Diğer motor parçalarının çoğunda olduğu gibi, uygun bakım ve özen, araç motorunun tekleme, hasarlı buji veya karbon kirlenmesi gibi sorunları önleyebilir. Rutin bakım ayrıca içten yanmalı motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olur.  

Bujilerinizin raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey: 

 • Doğru bujileri seçin . Yeni bir buji alırken, kullanım kılavuzunda önerilenlere sadık kalın. Kılavuzunuz bunlardan bahsetmiyorsa, uzun ömürlü bujilere yükseltme yaparken bir tamirciyle konuşun.
 • Temiz olduklarından emin olmak için elektrot uçlarını düzenli olarak inceleyin . Merkez elektrotta ve toprak elektrotunda paslanma olup olmadığını kontrol edin.
 • Buji telinizin ve porselen izolatörlerinizin bir dielektrik bileşik ile kaplandığından emin olun . Bu, erken korozyon ve karbon birikintileri gibi sorunların yalıtkana nüfuz etmesini önler. 
 • Buji boşluğunu koruyun . Çok yakınlarsa, eski bujiye zarar verebilir ve motorun tekleme yapmasına neden olabilir. Ve eğer çok uzaksa, fiş hiç elektrik kıvılcımı oluşturmayabilir. Uygun boşluk için kullanıcı el kitabınıza başvurmanız en iyisidir. 
 • Montaj alanını düzenli olarak temizleyin . Toz ve kir birikmesi bazen bujilerin hizasını bozabilir. 
 • En önemlisi, tamircinize önerilen miller dahilindeki eski bujilere baktırdığınızdan emin olun . Arızalı bir buji veya hatta hasarlı buji kabloları motorunuzda gereksiz sorunlara neden olabilir.

Bunların dışında yeni bujilerinizi mutlaka muayene ettirin ve uzun ömürlü bujilere yatırım yapmayı düşünün. Ve bu konuda yeniyseniz , bakım ve onarım işlerini teknisyeninize bırakın . Bujilerin yanlış kullanımı yakıt tüketimini ve içten yanmalı motor performansını etkileyebilir. 

Şimdi, araç bujileri hakkında bilmeniz gereken başka şeyler var. 

1. Bujilerimi Nasıl İnceleyebilirim?

Arızalı bir buji için içten yanmalı motordaki silindir kapağınızı kontrol etmek oldukça basit olabilir (eğer araba parçalarını rahatça kullanıyorsanız). 

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Aşınmış bujileri çıkarmak için bir buji soketi kullanarak başlayın.
 2. Geleneksel bujilerde, bujiyi çıkarmak için buji soketini kullanabilirsiniz. 
 3. Uzun ömürlü bujiler, iridyum bujiler veya platin olanlar için, onları gevşetmek için döner bir buji soketine ihtiyacınız olabilir. 
 4. Buji elektrotlarını (orta elektrot ve toprak elektrotu) fazla yakıt hava karışımından kaynaklanan siyah kurum açısından inceleyin. Herhangi bir arıza için buji boşluğunu ve çevresindeki kabloları kontrol edin. 
 5. Buji arızasını ve kaba rölanti veya kontrol motoru ışığının yanması gibi sorunları önlemek için aşınmış bujileri değiştirin. 

Not : Bujileri kendiniz değiştirmekten emin değilseniz, tamircinize danışmak en iyisidir. Arızalı bir buji veya yanlış buji boşluğu motorda çok fazla hasara neden olabilir.

2. Bujilerimi Değiştirmezsem Ne Olur ?

Bujiler zamanla bozulur. 

Aracınız motor gücü, yakıt verimliliği kaybı veya yanma sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bir noktada, buji arızası riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve arabanız çalışmayacaktır . 

Siz sürerken, buji boşluğunuz hasar ve karbon kirliliği nedeniyle açılır. Bu, bir elektrik kıvılcımı oluşturmak için ateşleme bobininin ihtiyaç duyduğu voltajı arttırır. Ateşleme bobini aşırı voltajla karşılaştığında, motorun tekleme sorunu yaşama olasılığı vardır.

Buji kablosu da zamanla kırılgan hale gelir. Kötü bir buji kablosu, ateşleme bobininin toprak elektrotu ve merkez elektrot ile temasını kaybetmesine neden olabilir. Buji arızası ile sonuçlanabilir. 

Bunun dışında aşınmış bujiyi değiştirmezseniz başka sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Onlar içerir: 

 • Yakıt ekonomisinde ve yakıt verimliliğinde azalma
 • Tepki vermeyen ateşleme veya ateşleme bobininde arıza
 • Kararsız, kaba rölanti veya durma
 • Yanma odasındaki sorunlar veya motor arızası

Bu nedenle, bujileri rutin olarak değiştirmeye devam etmek ve kilometrelerine dikkat etmek en iyisidir. 

3. Bujilerimin Başarısız Olduğunun Bazı İşaretleri Nelerdir?

Piyasadaki çeşitli buji türleri göz önüne alındığında, bunların ne zaman değiştirileceğini bilmek zorlaşabilir. 

Tabii ki, kilometrelerini takip edebilirsiniz.  
Ama ya unutursan? 

Arızalı bir bujiyi gösteren, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler şunlardır: 

 • Motoru kontrol edin ışığı yanıyor
 • Araç çalıştırmada sorun yaşıyor ve kaba rölantide çalışıyor
 • Azaltılmış yakıt ekonomisi ve yakıt verimliliği ve artan yakıt tüketimi
 • Silindir kapağında karbon birikintilerinin oluşumu
 • Elektrik kıvılcımının tutuşmasındaki arıza, teklemelere ve motor gürültüsüne neden olur 

4. Bujileri Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır 

Yeni bir buji, 16 ila 100 dolar arasında herhangi bir yere mal olabilir. 
Buna ek olarak, 40 ila 150 dolar civarında bir yerde işçilik ücreti bekleyebilirsiniz.Yeni bir buji uzun süre dayanabilir. Ve rutin bakımla, aşınmış bir bujiyle çok sık uğraşma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak herhangi bir sorun olması durumunda, tamircinize ulaşmayı unutmayın. Hızlı buji denetimi, size hat boyunca çok para kazandırabilir. Ayrıca karbon birikintileri, düşük gaz kilometre kullanımı veya fişlerinizin aşınması gibi sorunları da önleyecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir