Sinyal Normalden Hızlı Yanıp Sönüyorsa Arıza Nasıl Çözülür

Dönüş sinyaliniz hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başladığında, dirençle ilgili bir sorunun işareti olabilir. Bu makalede nedenlerini ve nasıl düzeltileceğini öğrenin.

Şerit değiştirirken veya başka bir caddeye giderken dönüş sinyallerinin istendiği gibi çalıştığını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde, diğer sürücüler daha sonra ne yapmayı planladığınızı bilemezler. Ancak, bu ampuller sorunlardan bağışık değildir. Dönüş sinyalinin hızlı yanıp sönmesine neden olan nedir ve bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti midir?

Hızlı yanıp sönen sinyal, bir ampulün bozulduğunu gösterebilir. Ayrıca yetersiz voltaj nedeniyle elektrik arızasına neden olabilir. Dönüş sinyali sigortasının veya rölesinin arızalanması ve değiştirilmesi gerekme olasılığı her zaman vardır. 

Bu kılavuzda, hızlı yanıp sönen dönüş sinyaline neyin neden olduğuna daha yakından bakıyoruz. Ayrıca, arızayı hızlı bir şekilde çözmenin yollarını da gösteriyoruz. 

Dönüş Sinyalinin Hızlı Yanıp Sönmesinin Nedenleri

1. Kötü Ampul

En belirgin neden, kötü giden bir ampuldür. Ampul hasar gördüğünde veya aşındığında, direnç değişimi nedeniyle dönüş sinyali daha hızlı yanıp sönecektir. 

Dönüş sinyali ampulleri birbirine paralel olarak kablolanmıştır. Bu tasarım nedeniyle, bir ampul diğer ampullerden farklı bir seviyede çalıştığında direnç değişir.

2. Yetersiz Voltaj

Otomotiv lambaları söz konusu olduğunda kablolama önemli bir sorundur. Bir kablolama sorunu veya pil şarjının olmaması nedeniyle güç sisteminden yeterli voltaj gelmiyorsa, dönüş sinyali daha hızlı yanıp sönebilir.

Toprak bağlantısı da operasyonda rol oynar. Bir ampul veya rölenin toprak bağlantısı aşınmış veya hasarlıysa dönüş sinyalleri doğru şekilde çalışmayabilir. 

3. Arızalı Dönüş Sinyali Rölesi

Röle bozulduğunda dönüş sinyalleri daha hızlı çalışabilir. Bazı durumlarda, röleye su sızmış ve özellikle pimler paslanmaya başlamışsa arızaya yol açmıştır. 

Röle arızalandığında, dörtlü flaşörler de düzensiz davranabilir. Bazı durumlarda dönüş sinyalleri veya dörtlü flaşörler hiç kapanmaz. 

4. Arızalı Dönüş Sinyal Sigortası

Sigorta yanarsa dönüş sinyali düzgün çalışmayacaktır. Ancak çoğu arabada sigorta attığında dönüş sinyalleri hiç çalışmaz.

Sigortayı bulmak için kullanıcı kılavuzunda özetlenen şemaya başvurmak isteyeceksiniz. Herhangi bir kırılma belirtisi için içerideki kabloyu inceleyerek bir sigortanın atıp atmadığını görmek kolaydır. 

Hızlı Yanıp Sönen Dönüş Sinyalini Düzeltmenin Yolları

1. Ampulleri Kontrol Edin

Dönüş sinyalleri hızla yanıp sönmeye başladığında, neler olduğunu görmek için tüm aydınlatmaya bakmak önemlidir. Hızlı yanıp sönen ampulü not almak istiyorsunuz, ancak diğer ışıkların durumunu da incelemelisiniz.

Yalnızca bir ampulde sorun var gibi görünüyorsa, bir sonraki adım ampulü değiştirmek olabilir. Bununla birlikte, birden fazla ışıkla ilgili sorunlar görürseniz, ampullerin bozuk olma olasılığı düşüktür. Bu durumda, bir sonraki adımı atlayabilirsiniz. Çamurluk dönüş sinyal ampullerini kontrol etmeyi unutmayın!

Her zaman doğru tipte ampullerin takıldığından emin olmak istersiniz. Yanlış dirençle takılan bir ampul varsa, dönüş sinyallerinizin hızlı yanıp sönmesine neden olabilir.

2. Arızalı Ampulü Değiştirin

Sorunu bir ampule indirdiyseniz, değiştirebilirsiniz. Bazı otomobillerde bu işlem basittir. Diğer modeller, muhafazaya erişmek için bir grup parçayı çıkarmanızı gerektirir. 

İşte izleyebileceğiniz bazı genel adımlar:

  • Hangi ampulün değiştirilmesi gerektiğine bağlı olarak kaputu veya bagajı açın.
  • Ampule bağlı elektrik konnektörünü çekin. Çıkarmak için kilitleme tırnağını itmeniz gerekebilir.
  • Arızalı ampulü çıkarın. Çıkarmak için saat yönünün tersine çevirin, ancak bazı ampuller doğrudan dışarı doğru çekilerek çıkar.
  • Yeni ampulü yerine koyun. 
  • Elektrik konnektörlerini yeni ampulün üzerine yerleştirin. 
  • Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için dönüş sinyallerini test edin.  

Genel olarak, yeni bir ampul almak için yaklaşık 5-10$ harcayabilirsiniz. Kendiniz değiştirebilirseniz, işçilik gerektirmez. Aksi takdirde, özellikle de ulaşması daha zorsa, bir mağazanın ampulü sizin için takması için 35-40 dolar harcayabilirsiniz. 

3. Kablolamayı Kontrol Edin

Yeni başlayanlar için, özellikle diğer ampullerle ilgili sorunlar fark ediyorsanız, pilin yeterince meyve suyu pompaladığını doğrulamak istersiniz. Pil ölüyorsa, ışıklara doğru miktarda voltaj sağlayamayabilir. Bu durumda pili şarj edin veya değiştirin.

Ayrıca ampule giden kabloları da kontrol etmek isteyeceksiniz. Hasarlı veya aşınmış teller birçok elektrik sorununa neden olabilir. Hepsinin uygun miktarda akıma sahip olduğundan emin olmak için her kabloyu ve konektörü test edin. Aracınızın servis kılavuzuna başvurarak bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Hangi kabloların değiştirilmesi gerektiğine bağlı olarak, onarım biraz pahalı olabilir. Korozyona uğramış görünüyorlarsa, elektrik konektörlerine biraz dielektrik gres sürmeyi deneyebilirsiniz.

Bir sonraki adımınız sigortayı kontrol etmektir. Uygun sigortayı bulun ve dışarı çekin. İçerideki tel kopmuş görünüyorsa sigortayı aynı kapasitede yenisi ile değiştirin. Bir sigorta yalnızca birkaç dolara mal olur ve değiştirilmesi kolaydır. 

4. Röleyi Değiştirin

Son adım röleyi incelemektir. Bu adıma yalnızca ampuller iyi çalışır durumdaysa ve kablolama testi iyi çıktıysa geçeceksiniz. Rölenin arızalı olduğuna dair bir işaret, çalışma sırasında tıklama seslerinin olmamasıdır. Çalışma sırasında normal dönüş sinyali tıklarsa, arızalı bir röle bunun olmasını engelleyebilir. 

Bununla birlikte, hatalı röle, her iki sinyalde de soruna yol açarak, anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Röleyi değiştirmek her zaman kolay değildir, bu nedenle bir profesyonelin yardımına ihtiyacınız olabilir. Rölenin kendisi için yalnızca yaklaşık 10-20 dolar harcayabilirsiniz. Masrafı artıran emektir. Röleyi kendiniz değiştiremezseniz, değiştirilmesi için 35-50 dolar daha harcayabilirsiniz.

.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir