Arabadan Sızan Sıvı Nedir? Araç Altındaki Kaçağı Belirleme

Arabanızda herhangi bir sıvı sızıntısı varsa, sorunu en kısa sürede düzeltmelisiniz. Ancak arabanızın altına bir şeyin damlaması, her zaman bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Herkesin en kötü kabusu. Sabah arabaya gidiyorsunuz ve altında bir sıvı birikintisi buluyorsunuz. Çoğu insanı sadece şaşırtmakla kalmaz, aynı zamanda biraz korkuya da neden olabilir.

Sonuçta, onarım size ne kadara mal olacak? Kendinizi fazla zorlamadan önce, hangi sıvının sızdığını belirlemek önemlidir, çünkü bunların tümü büyük bir araba tamiri gerektirmez.

En yaygın yedi araba sıvısı sızıntısına ve bunlar hakkında neler yapabileceğinize bakalım.  

Yaygın Araba Sıvı Sızıntıları

En yaygın araba sıvısı sızıntıları, soğutma sıvısı veya motor yağı sızıntılarıdır. Çoğu durumda, gördüğünüz bir sızıntı olmayabilir, ancak klimadan damlayan su yoğuşması olabilir. Bu tamamen normaldir.

Aracınızdan gelen herhangi bir sıvı alarma neden olmalıdır, ancak hepsi bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez. Bu yedi yaygın araba sıvısına derinlemesine bakalım. 

1. Antifriz Sızıntısı

Motor sıcaklığını düzenlemek için soğutma suyu veya antifriz gereklidir. Motor çok ısındığında, arabanın altında bir soğutma sıvısı birikintisi görebilirsiniz.

İlginç bir şekilde, en yaygın araba sıvı sızıntılarından biridir. Ayrıca soğutma sisteminde bir arıza olduğunu da gösterebilir. Arabanın altında soğutma sıvısı fark ederseniz, kontrol ettirmek istersiniz.

Tipik olarak, antifriz parlak bir renktir ve gözden kaçırılmasını zorlaştırır. Bunu kokudan da anlayacaksınız çünkü antifriz belirgin bir tatlı kokuya sahiptir. Yeşil, pembe veya turuncu olurdu. Çok zehirli olduğu için evcil hayvanların ondan uzak durduğundan emin olun. 

Umarım, sızan antifriz yalnızca gevşek bir kelepçe veya hortumdan kaynaklanır, ancak bu, bozuk bir su pompası veya diğer ciddi soğutma suyu sistemi sorunları anlamına gelebilir. 

2. Motor Yağı Sızıntısı

Sürüş sırasında, özellikle motora çok fazla km yaptıysanız, motordan bir miktar yağ sızması mümkündür. Ancak park ettikten sonra aracın altında yağ fark ederseniz, baktırmak istersiniz. Yetersiz yağ veya basınç eksikliği ile sürüş büyük motor hasarına neden olabilir.

Motor yağı rengi, en son ne zaman değiştirdiğinize bağlıdır. Yakın zamanda bir ayar yaptıysanız kehribar veya açık sarı olabilir veya yağ eskiyse siyah veya koyu kahverengi olabilir.

Çoğu zaman, yağ sızıntılarına motor keçeleri veya bozulmuş contalar neden olur. Arızalı bir yağ karteri veya yanlış takılmış yağ filtresi de olabilir. Her iki durumda da, bir profesyonel bir göz atmalıdır. 

3. Şanzıman Yağı Sızıntısı

Şanzıman sıvısı genellikle yağ ile karıştırılır, ancak kırmızı renk tonu nedeniyle farkı anlayabilmelisiniz. Ancak eski şanzıman yağı bunun yerine kahverengi görünebilir.

Tıpkı motor yağında olduğu gibi, bu sızıntılar ciddidir ve her zaman bakılmalıdır. Şanzımanın herhangi bir yerinde veya soğutma sistemine giden hatlarda su birikintisini fark edebilirsiniz. 

4. Yakıt Sızıntısı

İster benzinli ister dizel motorlu aracınız olsun fark etmez; sızıntılar meydana gelebilir. Aracın arkasına yakın bir yerde bir sızıntı fark ederseniz, bunun nedeninin arızalı bir yakıt deposu olduğunu düşünmelisiniz. Bununla birlikte, bir yakıt enjektörü bozulursa veya yakıt hattı kırılırsa, yakıt da aracın ön tarafına yakın bir yere sızabilir. 

Her iki yakıt da temizdir, ancak dizelde hafif bir mavi renk tonu olabilir. Benzin olduğunu belirlemenin yolu ise kokusundandır. Gaz, bir süre oturduktan sonra bile belirgin bir kokuya sahiptir. 

Yakıtla ilgili mekanik sorunlar sadece can sıkıcı değil aynı zamanda tehlikelidir. Bu yanıcı yakıt sızıntısı olan bir araç kullanmak istemezsiniz. 

5. Fren Hidroliği Sızıntısı

Her modern araçta hidrolik fren hidroliği kullanılır. Uygun miktarda sıvı olmadan, frenler doğru şekilde çalışamaz. Bu nedenle, herhangi bir sızıntıya derhal baktırmanız gerekir.

Fren hidroliği, daha eskiyse sarı ve yağlı veya kahverengi görünür. Bu sıvının ana bileşeni kayganlık hissi. Çok kaygan olacak. Seviyelerin düşüp düşmediğini görmek için rezervuarı da kontrol edebilirsiniz. 

6. Ön Cam Yıkama Sıvısı Sızıntısı

Bazen ön cam yıkayıcı haznesi komşu sistemlerden ve çatlaklardan gelen ısıya yenik düşer. Bu olduğunda, arabanın altında mavi ve su kıvamında bir sızıntı fark edebilirsiniz.

Bir başka açık işaret, sıvıyı kullanmamış olmanıza rağmen rezervuarın boş olmasıdır. Çatlak yeterince kötüyse, kabı doldururken döküldüğünü göreceksiniz. 

7. Su Sızıntısı

Sızmış olabilecek tüm sıvılar arasında, özellikle klimayı çalıştırıyorsanız, su en az endişe verici olanıdır. Aşırı nem, aracınızın altından damlayabilen yoğuşmaya neden olur.

Bununla birlikte, bol miktarda su damladığını fark etmeye başlarsanız, bakmaktan zarar gelmez. 

Yaygın Araba Sıvı Sızıntılarını Teşhis Edin

Dikkatli iseniz, yaygın araba sıvı sızıntılarını teşhis etmek zor değildir. Neyin sızdığını belirlemek için bu adımları izleyin.

Aracın sızıntı yapan bölgesinin altına bir parça karton yerleştirin.

Sızan sıvının rengini inceleyin. İşte yaygın sıvı sızıntılarının temel bir kopya sayfası.

  • Yeşil, Pembe veya Turuncu: Antifriz
  • Amber veya Koyu Kahverengi/Siyah: Motor Yağı
  • Kırmızı: Şanzıman Yağı
  • Şeffaf/Mavi renkli: Yakıt
  • Sarı: Fren Hidroliği
  • Mavi: Ön Cam Yıkama Sıvısı
  • Temiz su

Tanınabilir olup olmadığını görmek için sıvının kokusunu da alabilirsiniz. Yukarıda listelenen maddelerin birçoğunun benzersiz bir kokusu vardır. Örneğin, antifriz her zaman tatlı kokarken, benzin yakıt pompası gibi kokar. Arabanız yağ sızdırıyorsa, yanmış lastik gibi kokabilir. Ek olarak, şanzıman yağı da tatlı bir kokuya sahiptir, ancak soğutma sıvısından daha ekşidir. 

Bu yaygın araba sıvı sızıntılarını nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek, güvenilir bir sürüş sağlamak için çok önemlidir. Bazı sızıntılar evde keşfedilebilir ve onarılabilir, ancak diğerleri bir profesyonel gerektirir. Tamircinizin yaşadığınız herhangi bir sızıntıya bakması asla acıtmaz. 

Unutmayın, herhangi bir büyük sızıntısı olan bir araç kullanmak, ister yol güvenliğinizi etkilesin, ister yolda daha pahalı onarımlara yol açsın, daha feci sonuçlara yol açabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir