Silindir Kapak Contası Nedir?

Silindir Kapak contaları, yağın ve soğutucunun dolaşmasına izin vermek için motorun yanma kısmını sızdırmaz hale getirmenin yanı sıra, motordaki yanma odasını da sızdırmaz hale getirir. Bu, bir aracın ilerlemek için yeterli gücü üretmesini sağlarken, zararlı gazların egzoz sisteminden yönlendirerek yanma odalarından çıkmasını da önler.

Modern araçlardaki kapak contaları, elastomere bağlı birkaç kat çelik malzemeden oluşur, bu da onları daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü kılar. Geçmişte üretilen araç, grafit veya asbestten yapılmış contalarla donatılmıştı.

Karşılaştırıldığında, günümüzün contaları daha üstündür çünkü sızıntıya daha az eğilimlidirler ve asbestten üretilen contalara göre sağlık riski oluşturmazlar. Silindir Kapak contası, yanıcı bir motorda önemli bir bileşendir. Silindir Kapak contası, bujinin yakıt buharının ateşlenmesiyle oluşan basıncın yanma odası içinde kalmasını sağlar.

Yanma odası pistonlar içerir ve pistonun uygun şekilde ateşlemeye devam etmesini sağlamak için yüksek miktarda basınç gerektirir. Ek olarak, yağ ve soğutma sıvısı eşit derecede önemli işlevlere sahiptir, ancak işlevlerini verimli bir şekilde yerine getirmek için karıştırılamazlar. Silindir Kapak contası, sıvının çapraz bulaşmasını önlemek için hazneleri ayrı tutar.

Conta, sıkıştırma işlemlerine maruz kaldığında kritik otomobil motor parçaları arasında sızdırmazlığı sağlamalı ve sızıntıyı önleyebilmelidir ve bunu sağlamalıdır. Bir arabanın Silindir Kapak contası diğer birçok unsurla temas halindedir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir