Patlak Bir Silindir Kapak Contası Nasıl Anlaşılır?

Bir Silindir Kapak contası arızalandığında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere her türlü soruna neden olabilir:

1. Aşırı ısınma

Tıkanmış bir radyatör, soğutma sıvısı sızıntısı, arızalı fan vb. nedenlerle motorun aşırı ısınması nedeniyle bir kapak contası arızası meydana gelebilir. Ancak, patlayan kapak contaları da motoru aşırı ısıtır.

Sıcak egzoz gazları soğutma sistemine sızabilir veya soğutma sıvısı silindire sızarak buhar olarak yanabilir. Her durumda, sonuç motorun aşırı ısınmasıdır.

Araba aşırı ısınma sırasında sürülürse, alaşım silindir kapağı da eğilebilir veya buhar katalitik konvertöre zarar verebilir ve onarım maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir.

2. Güç kaybı

Silindir Kapak contası basınçlı havanın/yakıtın dışarı çıkmasına izin vermezse, o silindirdeki sıkıştırma azalacaktır. Bu sıkıştırma kaybı, motorun kaba çalışmasına ve motor performansında önemli bir azalmaya neden olur. Bu tür arızalara genellikle egzoz sızıntısı gibi gürültü eşlik eder.

3. Yağ Kirliliği

Silindir Kapak contalarının arızalanmasının en yaygın belirtilerinden biri, yağ doldurma kapağının veya seviye çubuğunun altında, bazen şaka yollu “milkshake” olarak adlandırılan süt çamurudur. Bunun nedeni, soğutucunun yağa girmesidir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bunlar, Silindir Kapak contaları arızasının kesin kanıtları olmasa da, genellikle iyi bir göstergedir ve kirlilik kaynağını bulmak için motorlarınızın sökülmesi gerektiğine dair kesin bir işarettir. Yağ, antifriz türleri ile kirlenirse, motor yatakları her yolculukta hızla aşınır.

Onarımlar, en az bir motor yağı yıkaması, yedek yağ filtresi ve genellikle motorun alt ucunun tamamen sökülerek yatakların hasar görmemesini ve yağdaki kirlerin giderilmesini gerektirir.

4. Beyaz duman

Arızalı kapak contaları genellikle egzozdan yayılan büyük, tatlı kokulu beyaz duman bulutlarına neden olur. Bu, silindirdeki contaya nüfuz eden ve yanma işleminin bir parçası olarak buhara dönüştürülen antifrizden kaynaklanır. Daha az yaygın ama yine de mümkün olan, bir yağ geçiş yolundan silindire mavi dumana neden olan bir sızıntıdır.

Bu tip conta arızalarının her biri, soğutma sisteminde veya yağ havalandırma sisteminde yanma basıncına izin verir. Radyatör hortumu aniden su çıkışına üflerse veya yağ çubuğu yerinde durmuyorsa nedeni bu olabilir.

5. Dış Sızıntılar

Su veya yağ geçişi ile motorun dışı arasında bir kapak contası arızalanırsa, basit soğutma sıvıları veya yağ sızıntılarına neden olabilir. Bu, şişmiş kapak contalarının en az kötü versiyonudur, ancak yine de ciddidir.

Bu mayıslar, bir arızaya yol açmanın dışında acil bir sorun olarak kendini göstermezler, ancak soğutma sıvısı seviyesinin çok fazla gitmesine izin vermek ciddi motor sorunlarına neden olabilir. İkinci sorun, sızan yağın sıcak egzoza sızabilmesi ve keskin dumana ve olası bir yangına neden olabilmesidir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir