Lastik Basıncı Sensörü Arızası (Ne Demektir ve Nasıl Onarılır)

TPMS, lastiklerinizdeki basıncı izler. Gösterge tablonuzda lastik basınç sensörü arıza mesajı göründüğünde yapmanız gerekenler:

Arabanızı sürüyorsunuz ve aniden gösterge tablonuzda “Lastik Basıncı Sensörü Arızası” mesajı beliriyor. Bu ne anlama geliyor ve bunu düzeltmek ne kadar pahalı olacak? Lastikler doğru lastik basıncıyla şişirildiğinde kaybolur mu?

Lastik basıncı sensörleri, doğru çalıştıklarında orada olduklarını bile bilmediğiniz modern otomobil özelliklerinden biridir. Ama yanlış gittiğinde, neler olduğunu anlamak gerçek bir acı olabilir. Bu yazıda, lastik basınç sensörü arıza mesajının ne olduğunu açıklayacağız ve nasıl düzeltileceği konusunda size yol göstereceğiz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

“Lastik Basıncı Sensörü Arızası” ne anlama geliyor?

“Lastik Basıncı Sensörü Arızası” mesajı, lastik basıncı izleme sisteminde (TPMS) bir sorun olduğunu gösterir. Büyük ihtimalle lastik basınç sensöründe veya sensör bağlantısında bir sorun vardır.

Hata kodu size lastiklerin hava basıncının çok düşük veya çok yüksek olduğunu veya lastik basınç sensörlerinden birinin arızalı olduğunu söyleyebilir.

Hatalı bir TPMS kontrol ünitesi, hatalı kablolama veya bir TPMS sıfırlamasından da kaynaklanabilir. Bunu bulmanın en kolay yolu, TPMS kontrol ünitenizden OBD2 tarayıcı ile hata kodlarını okumaktır .

Lastik Basıncı Sensörü Arıza mesajının nedenleri

Gösterge tablolarınızda lastik basınç sensörü arıza mesajının görünmesine neden olabilecek bazı nedenler vardır. Yine de, herhangi bir sonuca varmadan önce daima sorun kodlarını kontrol etmeyi unutmayın. Lastik basıncı sensörü arıza mesajının en yaygın 4 nedeninin listesi:

1. Arızalı Lastik Basıncı Sensörü

Hatalı bir lastik basıncı sensörü maalesef bu mesajın en yaygın nedenidir. Lastik basınç sensörleri lastiklerde bulunur ve içlerinde piller bulunur. Birkaç yıl sonra bu pillerin pilleri bitebilir ve tüm sensörü değiştirmeniz gerekir.

2. Lastik basınç sensörü hafızasını kaybetti

Bazen lastik basıncı kontrol modülü ve lastik basıncı sensörleri birbirleriyle iletişimi kaybeder. Bu olursa, bazen sensörleri yeniden programlamak işe yarayabilir. Sensörleri yeniden programlamak için bir TPMS sıfırlama aracına ihtiyacınız vardır .

3. Tekerlekleri değiştirdiniz

Havaları soğuk olan daha soğuk bir ülkede yaşıyorsanız, muhtemelen yaz ve kış lastikleri arasında geçiş yaparsınız. Tekerlek değişiminden sonra TPMS’yi sıfırlamanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz ve aracınıza daha önce hiç bu lastikler takılmadıysa, sensörleri aracınıza programlamanız gerekir. Lastik değişiminden sonra lastik basıncı sensörü arıza mesajı belirirse, sensörleri programlamanız gerekebilir.

4. Düşük Lastik Basıncı

Bazı araba modellerinde, lastik basınç sensörü arıza ışığı, arabanızdaki düşük lastik basıncı anlamına da gelebilir. Arabanızı şişirmek oldukça kolaydır ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, herhangi bir atölyeye veya benzin istasyonuna gidip sizin için yapmasına izin verebilirsiniz. Tam lastik basıncına sahip olduğunuzdan emin olun – çok yüksek basınç da bu ışığın yanmasına neden olabilir.

Bir TPMS sistemi nasıl çalışır?

Bir TPMS sistemi iki farklı şekilde çalışabilir. 2007 yılından sonra üretilmiş bir aracınız varsa büyük ihtimalle aracınızda TPMS sistemi olacaktır. Bazı araçlarda aracınızın her lastiğinde sensörler bulunur. Sensörler, sahip olduğunuz lastik basıncını algılar ve bu bilgiyi TPMS kontrol ünitenize gönderir.

Lastik basıncı çok yüksek veya çok düşükse veya kontrol ünitesi sensörlerinizle iletişim kuramıyorsa, ön panelinizde “Lastik Basıncı Sensörü Arızası” mesajı görünür. Diğer arabaların lastiklerinde sensör yoktur ve tekerlek dönüşünüzü hesaplamak için ABS sensörlerini kullanırlar. Düşük basıncınız varsa, tekerlek çapı daha fazla sıkıştırılır ve araba ile aynı hıza ulaşmak için daha hızlı dönmesi gerekir. Bir tekerlekteki hız diğer tekerleklerden farklıysa, araç bunu TPMS veya ABS’nizde bir hata kodu olarak saklar.

Bu nedenle, araç sizin için lastik basıncını göstermeden önce bir mesafe sürmelisiniz. Bu sadece basit bir tahmindir ve tam lastik basıncı değildir.

“Lastik Basıncı Sensörü Arızası” Mesajı nasıl düzeltilir?

Lastik basıncı sensörünü tamir etmek genellikle oldukça basittir ve burada bu mesajın nasıl kolayca düzeltileceğine dair bazı ipuçları verilmiştir.

1. Lastik basıncını kontrol edin

Öncelikle, tüm lastiklerinizde doğru lastik basıncına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Lastik basıncınızı bir lastik basınç göstergesi ile kontrol edin . Doğru basıncı bulmak için lastik basınç etiketini kontrol etmelisiniz. Etiketi genellikle sürücü kapısının arkasındaki gövdede bulabilirsiniz. Bunu onarım kılavuzunda da bulabilirsiniz .

2. Lastik basıncı düğmesi veya Tarayıcı ile sıfırlayın

Lastiklerinizi doğru basınca şişirdikten sonra, genellikle sistemi manuel olarak sıfırlamanız gerekir. Bazı arabalarda sıfırlama düğmesi vardır ve bazı arabalarda ışıklar sönene kadar yaklaşık 15 dakika sürmeniz gerekir. Aracınızdaki TPMS sistemini sıfırlamak için onarım kılavuzunuza bakın . Bazı araçlarda, sıfırlamak için bir teşhis aracına ihtiyacınız vardır.

3. Sorun kodlarını okuyun

Hata devam ederse, hata kodlarını görmek için TPMS sistem hata kodlarını okumanız gerekecektir. Lastik basıncı sensörlerinizden biriyle iletişim hatası veya hasarlı bir lastik basınç sensörü olabilir. Sadece teşhis aracı size söyleyebilir. TPMS kontrol modülünü okumak için aracınızdaki gelişmiş sorun kodlarını okumak için bir teşhis tarayıcısına ihtiyacınız olduğunu unutmayın .

4. Lastik Basıncı Sensörlerini Yeniden Programlayın

Bazen lastik basıncı sensörleri, TPMS kontrol modülüyle iletişimi veya programlama değerlerini kaybeder. Bu olursa, tüm sensörleri kontrol modülüne yeniden programlamanız gerekir. Bu genellikle kaliteli bir TPMS sıfırlama aracıyla yapılabilir.

5. Arızalı lastik basınç sensörünü değiştirin

Her şeyi denemenize rağmen sorun devam ediyorsa, muhtemelen hatalı bir lastik basınç sensörüne sahipsiniz. Sorunun hangi sensörde ortaya çıktığını sorun kodlarını kontrol edin ve bu sensörü değiştirin. Bundan sonra sensörleri yeniden programlamayı unutmayın.

Lastik basınç sensörü nerede bulunur?

Lastik basıncı sensörleri tipik olarak aracınızın lastiklerine takılır. Bunu genellikle lastik hava valfine baktığınızda görebilirsiniz. Bir lastik basınç sensörü takıldığında, genellikle valfin etrafına yerleştirilmiş bir somun görebilirsiniz, ancak her durumda değil. Bunu öğrenmenin tek yolu lastikleri janttan çıkarmak veya yetkili satıcınızı arayıp sormaktır.

Lastik basınç sensörü arızası ile araç kullanmak uygun mudur?

Evet, basıncın doğru olduğundan emin olmak için lastiklerinizdeki basıncı kontrol edip izlerseniz, lastik basıncı sensörü arızası ile araç kullanmakta bir sorun yoktur. Düşük lastik basıncı ile sürüş aracınız için hem tehlikeli hem de kötüdür.

Yeni bir lastik sensörünün maliyeti nedir?

Yeni bir lastik basınç sensörü için fiyat 30 ila 80 dolar arasında değişebilir, ancak sensör tipine bağlıdır. Kendiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yeni sensörü kurmak ve programlamak için yaklaşık 30 ila 50 dolar harcamanız gerekebilir.

Lastik sensörlerini kendiniz değiştirebilir misiniz?

Lastik basınç sensörünü kendiniz değiştirebilirsiniz, ancak bu kolay değildir. Sensörler lastiğin içinde bulunur, bu nedenle onlara ulaşmak için lastiği çıkarmanız gerekir. Doğru araçlara veya uzmanlığa sahip değilseniz, sensöre veya lastiğe zarar verebilirsiniz.

Lastik basınç sensörü arızasını düzeltmenin maliyeti nedir?

Bir lastik basıncı sensörü arıza mesajının düzeltilmesi 0 ila 500 $ arasında bir maliyete mal olabilir. Arızanın nedeni sadece düşük lastik basıncı ise, ücretsiz olarak düzeltebilirsiniz. Ancak, bir elektrik arızası veya arızalı bir lastik sensörü varsa, birkaç yüz dolar harcayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir