Egzozdan Siyah Duman (Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir)

Şehir içinde araç kullanırken arabanızdan çıkan siyah duman birçok kişi için utanç verici olabilir. Egzozdan siyah duman çıkmasının nedenleri ve nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır. Arabanız olması gerektiği gibi çalışıyorsa, egzozdan ince bir su buharı çıktığını görüyorsunuz. Bu yüzden egzozdan siyah duman görmek çok endişe verici. Ancak, buna neyin sebep olduğunu anlarsanız endişelenmenize gerek yok. Bu yazıda hem dizel hem de benzinli motorlarda egzozdan çıkan siyah dumanın anlamını inceliyoruz. Ayrıca tamir etmenin birkaç yolunu da gözden geçiriyoruz. 

Egzozdan Gelen Siyah Duman Ne Anlama Geliyor?

Egzozdan siyah duman çıkmaya başladığında bu, motorun aşırı miktarda yakıt yaktığı anlamına gelir. Yakıt, motorun içindeki yağ ile bol miktarda karışabilir veya kirlenmiş olabilir. Bu durum hem benzinli hem de dizel motorlarda ortaya çıkabilir. 

Siyah dumanın hızlı bir şekilde çözülebilecek küçük bir soruna işaret ettiği bazı durumlar vardır. Bununla birlikte, siyah duman, muhtemelen motorun değiştirilmesini gerektirebilecek ciddi bir durumu da gösterebilir. 

Egzozdan Gelen Siyah Duman Nedenleri

1. Tıkalı Hava Filtresi

Toz veya kirletici maddeler hava filtresini tıkarsa, silindire çarpan yeterli hava olmayacaktır. Bu nedenle, daha fazla yakıt yanacak ve egzozda siyah dumana yol açacaktır. Ek olarak, araç basınç altına alındığında daha yoğun duman fark edeceksiniz. Sert hızlanıyorsanız veya ağır yükler çekiyorsanız, egzoz borusundan daha fazla siyah duman gelebilir.

2. Arızalı Yakıt Enjektörü

Yakıt enjektörleri amaçlandığı gibi çalıştığında yakıt atomize olur ve silindire eşit olarak yayılır. Arızalı enjektörler düzgün kapanmayabilir veya tıkanabilir ve her ikisi de sorunlara yol açar. Silindirlere daha fazla yakıt enjekte edilirse motorun zengin çalışmasına neden olur. Yanma odasında yeterli hava olmayacak ve bu da egzozdan siyah duman çıkmasına neden olabilir. 

3. Arızalı EGR Valfi

EGR valfi , tehlikeli maddelerin emisyonlarını azaltmak için egzoz gazının devridaiminden sorumludur. Egzoz gazını alır ve bir kısmını yanma odasına geri verir. Bir dizel motorda EGR valfi hasar gördüğünde veya arızalandığında, yeterince gaz sirküle edilmez. Sonuç olarak egzozdan siyah duman çıkmaya başlayacaktır. 

4. Kötü MAF Sensörü

Kütle Hava Akış Sensörleri, motora ne kadar hava girdiğini değerlendirir. Bu verilerle enjektörler, yanma için ne kadar yakıtın birleştirileceğini bilir.

Ancak sensörler arızalandığında yanlış veriler gönderilebilir. Bu, motorun gereğinden fazla yakıta ihtiyacı olduğunu düşünmesine neden olarak zengin bir çalışma ortamı yaratır. MAF sensörü arızalandığında performans sorunlarını da fark edeceksiniz.

5. Kötü Kızdırma Bujileri (Dizel)

Dizel motorunuz varsa, kızdırma bujileri bozulmuş olabilir . Aracı çalıştırmada sorun gibi bu sorunla ilgili diğer belirtileri fark edeceksiniz. 12 voltluk bir test lambası ile kızdırma bujilerini kontrol edebilirsiniz. Bazı modellerde değiştirilmesi kolaydır, bazılarında ise daha zor olabilir. 

6. Motor Depozitoları

Motor yaşlandıkça, egzozdan siyah duman çıkmasına neden olan tortular oluşmaya başlar. Yanmanın yan ürünleri enjektörlerde ve yanma odasında birikmeye başlar.

Bu tortular sadece motor performansını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sonunda motorun tamamen arızalanmasına da neden olabilir. Bu birikintileri önlemek için doğru yakıt türünü kullanmak ve en üst düzey istasyondan seçmek önemlidir. 

Egzozdan Siyah Duman Nasıl Giderilir

1. Temiz Hava Sistemi

Yanmanın amaçlandığı gibi çalışması için motora doğru miktarda hava girmesi gerekir. Hava eksikliği varsa, yakıt yalnızca kısmen yanacak ve siyah dumana yol açacaktır. 

İlk adım, hava filtresini kontrol etmek ve tıkalı olmadığından emin olmaktır. Bu parça, düzenli bakımın bir parçası olarak düzenli olarak değiştirilmelidir. Hava filtresini değiştirmek sadece birkaç dolara mal olacak ve herhangi bir özel alet gerektirmeyen kolay bir iştir. 

2. Yakıt Katkıları Uygulayın

Silindirlerde ve yakıt enjektörlerinde yanma sürecinden kaynaklanan tortular ve kalıntılar birikebilir. Tortu biriktikçe yakıt ekonomisi azalır, performans düşer ve siyah duman görülebilir.

Bununla birlikte, tortuları temizleyecek deterjanlarda bulunan katkı maddeleri vardır. Bunları kullanmak için, genellikle doldurduktan sonra içindekileri yakıt deposuna koymanızı söyleyen şişe üzerindeki talimatları izleyin. 

3. Sensörleri Değiştirin

Kütle Hava Akış Sensörü yanlış bilgi gönderiyorsa, yanma odasında aşırı miktarda yakıt olacaktır. Sensörü hava filtresi muhafazasının içinde bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda, sensörü basitçe temizleyip yeniden takmak mümkündür. Diğer zamanlarda, doğru okumaları sağlamak için değiştirmek isteyeceksiniz. 

4. Kızdırma Bujilerini Değiştirin (Dizel)

Dizel araç kullanıyorsanız ve son zamanlarda kızdırma bujilerini değiştirmediyseniz, şimdi iyi bir zaman olabilir. Bir gaz motorundaki bujiler gibi , kızdırma bujileri de düzenli bakımın bir parçası olarak değiştirilmelidir. Uygun aralık için servis programını kullanıcı el kitabınızda bulabilirsiniz.

Kızdırma bujilerini değiştirmek pahalı bir iş değildir. Biraz mekanik bilginiz varsa, bunu kendiniz yapmakta sorun yaşamamalısınız. 

Egzozdan Siyah Duman Çıkan Araba Kullanabilir miyim?

Arabayı egzozdan siyah duman çıkararak sürmek tamamen mümkün olsa da, istemeyebilirsiniz. Motor zengin çalıştığında, yanma odasına çok fazla yakıt karışıyor. Bu sorun birçok performans sorununa yol açar ve sorunlar çok büyürse yolda kalmanıza neden olabilir.

Daha da kötüsü, egzozdan gelen aşırı miktarda yanmamış yakıt, zamanla katalitik konvertöre zarar verebilir. Bu, değiştirilmesi pahalı bir parçadır. Sorunu erken çözmek, bu gereksiz faturadan kaçınmanıza yardımcı olabilir. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir