Araba Yanan Kauçuk Gibi Kokuyor mu? Balata Kokusu ve Diğer Kokuların Nedenleri ve Çözüm

Arabanızdaki kötü kokular, pahalı onarım maliyetlerine yol açabilecek bir şeydir. Arabanız yanan lastik gibi kokuyorsa yapmanız gerekenler: Özellikle filmlerde, lastik yanan arabalara bakmak harika olabilir, ancak kendi arabanızın yanan lastik gibi koktuğu bir durumda, bu hiç de havalı değil. Böyle bir kokuyla uğraşırken, kokunun nereden geldiğini anlamak için arabanıza bakmanız kesinlikle akıllıca olacaktır.

Bu yazıda, nereden geldiğini bulmak için arabanızdaki yanan lastik kokusunun en yaygın nedenlerine bakacağız. En yaygın nedenlere kısaca bir göz atalım:

Aracınızın yanan lastik gibi kokmasının en yaygın nedeni yağ sızıntısı veya soğutma sıvısı sızıntısıdır. Ayrıca kayan bir serpantin kayışı, yapışan fren kaliperleri, kayan debriyaj veya motor bölmesine sıkışmış herhangi bir harici nesneden de kaynaklanabilir. Bunlar yaygın nedenlerdir, ancak hepsi değil. İşte bir arabanın neden yanan lastik gibi koktuğunun en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi.

Araba Sürdükten Sonra Yanan Lastik Gibi Kokunun 7 Sebebi

1. Motor Yağı Sızıntısı

Motor yağının dışarı sızmasını ve motorunuzun sıcak kısımlarına ulaşmasını önlemek için motorunuzda birçok conta ve conta bulunur, bu da motor yangınına neden olabilir. Ne yazık ki, bu contalar veya contalar, yıllarca süren ısıdan ve başka bir yırtılmadan sonra bozulur.

Bu, motor yağının motor bölmesinin egzoz borusu gibi çok kötü kokabilen kavurucu parçalara ulaşmasına neden olabilir.

Yanmış motor yağı, tam olarak yanan lastik gibi kokmaz, ancak kesinlikle eğitimsiz bir buruna oldukça benzer kokabilir.

Egzozdaki motor yağı da yangına neden olabilir, bu yüzden bulursanız kesinlikle en kısa zamanda tamir etmelisiniz.

2. Radyatör Soğutucu Sızıntısı

Motor yağında olduğu gibi, soğutma sıvısı da aracınızın soğutma sisteminin sızdırmaz bir sisteminde bulunur. Soğutucu ayrıca herhangi bir sızıntıyı önlemek için contalarla kapatılmıştır, ancak bunlar başarısız olur ve sonuç olarak bir soğutucu sızıntısı elde edersiniz .

Soğutucu sızıntısı tam olarak yanan lastik gibi kokmasa da, yanan lastik kokusuna müdahale etmek çok yaygındır. Aradaki fark, motor bloğu veya egzoz borusu gibi sıcak motor parçalarındaki soğutucu sızıntısının daha tatlı bir kokuya sahip olmasıdır.

Daha tatlı bir koku ve arabanızın altında bir sızıntı hissediyorsanız, kesinlikle soğutma sıvısı sızıntılarını kontrol etmeye başlamanın zamanı gelmiştir.

3. Serpantin Kayış Kayması

Sürüş kayışlarıyla ilgili durumlarda aracınızın yanan lastik gibi kokmasının birden çok nedeni olabilir. Klima kompresörünüzün veya servo direksiyon kasnağınızın kilitlenmesi veya sıkışması, kayışın kaymasına, ısı oluşmasına ve bunun sonucunda da yanık bir lastik kokusuna neden olabilir.

Çok daha yaygın bir sorun, otomatik gerdiricinin arızalanması veya manuel gerdiriciniz varsa kayışı bir süredir germemenizdir.

Bu, kayışın kaymasına neden olur ve bu nedenle kayış kauçuk için yapıldığı için yanık bir lastik kokusuna neden olabilir. Serpantin kayışınızın gergin olduğundan emin olun ve motor rölantideyken tüm kasnakların serbestçe döndüğünden emin olmak için kontrol edin.

4. Yapışkan Frenler

Yapışkan frenler, kötü kokuların yaygın bir nedenidir. Sıkışan frenler çok fazla ısıya neden olur ve şanssızsanız yangın bile çıkarabilir. Çoğu insan, fren balatalarının kauçuk içerdiğini bilmez ve bu nedenle frenlerin yapışması çok fazla ısı oluşturur ve bu lastiği çok fazla ısıtır. Yapışkan frenlere çoğunlukla yapışan bir fren kaliperi veya sıkışmış fren balataları neden olur. Kısa bir sürüşten sonra tekerleklerinizden herhangi birinin diğerlerinden daha sıcak olup olmadığını görmek için jantlarınıza dikkatlice dokunun. Bu frenlerin çok sıcak olabileceğini unutmayın, bu yüzden dikkatli olmalısınız.


5. Debriyaj Kayması (Manuel Arabalar)

Manuel araçlarda, vitesleri sürmek ve değiştirmek için debriyaj kullanılır. Çoğu zaman, birçok insan debriyajını çok sert kullanır. Gaz pedalına da basılıyken çok sert sürerek debriyaja yarıya kadar basılması anlamına gelir. Debriyajın temel işlevi, durmadan yuvarlanma hareketine yumuşak bir geçiş için kendisini volana bastırarak aracınızın şanzıman hızı ve motor devrini eşleştirmektir . Tabii ki, bu biraz sürtünme içerir ancak debriyaja binmek, sürücünün debriyajın volana tamamen geçmesine izin vermediği ve buna karşı taşlamaya devam ettiği anlamına gelir. Bu çok fazla ısı yaratır ve debriyajın kendisini yakmaya başlar. Debriyaj bir kağıt ağdan oluştuğundan, aşırı sürtünme aracınızın yanık lastik gibi kokmasına neden olur. Ayrıca , kayan aşınmış bir debriyajdan da kaynaklanabilir. Bu sorunun tek çözümü debriyajı değiştirmektir.

6. Kısadevre

Bir başka olası ancak çok yaygın olmayan neden, herhangi bir yerde elektrik kısa devresidir. Elektrik kısa devresinin kokusunu daha önce yaşadıysanız, bunun biraz yanan lastik gibi koktuğunu kabul edebilirsiniz.

Arabanızın içindeki ve dışındaki sigorta kutularını kontrol edin ve yanlarında herhangi bir ekstra lastik kokusu hissedip hissetmediğinizi görün.

Bununla birlikte, çoğu elektrik kablosu sigortalıdır, bu nedenle çoğu durumda bir sigorta atar ve birkaç saniyeden fazla kısa devre yaşamazsınız.

7. Motor bölmesinde Harici Nesne sıkışmış

Arabanızın yanık lastik gibi kokma ihtimali çok düşüktür; nedeni arabanızla ilgili bir şey değil, seyahatlerinizden birinde motor bölmesine sıkışmış bir alışveriş çantası gibi harici bir şey olabilir.

Alışveriş yapan kişinin yanan sıcak motor, diğer durumlarda olduğu gibi lastik yanık kokusu da çıkaracaktır. Bu gibi durumlarda tek yapmanız gereken motor bölmesine ait olmayan herhangi bir dış nesne olup olmadığını kontrol etmektir.

Ayrıca herhangi bir dış nesne belirtisi için egzoz borusu sisteminin etrafını da kontrol etmelisiniz.  arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir