Katalitik konvertör ne işe yarar?

Katalitik konvertörünüz aracınızın en önemli parçalarından biridir ve yolda daha temiz çalışmasına katkıda bulunur ve potansiyel olarak zararlı kimyasallar ve gazların çevresel etkisini azaltır. 

Bu önemli parçaların çalınmasının artmasıyla birlikte, birçok sürücü bu araba parçalarının ne kadar özel olduğunu ve katalitik konvertörü yerinde olmadan sürüp süremeyeceklerini merak ediyor. Bu araba parçası sizin için yeniyse, kendinize bir katalitik konvertör ne işe yarar diye sormanın da zamanı gelmiş olabilir. Bunu anlamak, aracınızı kontrol etmenize veya P0420 hata kodu almak veya hatta kontrol motoru ışığının yandığını görmek  gibi herhangi bir arıza belirtisi veya belirtisi fark etmenize olanak tanır .

Aşağıda, katalitik konvertörünüz hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve aracınızın mümkün olduğunca işlevsel ve güvenli olmasını sağlamak için izlemeniz gereken arıza belirtilerini ele alıyoruz. 

Katalitik Konvertör Nedir? 

Katalitik konvertör, otomobil kullanıldıkça sürekli bir kimyasal reaksiyon oluşturan metal bazlı bir otomobil parçasıdır. Parça, arabanızın egzozunu ve emisyonlarını alarak nitrojen oksit ve karbondioksiti azaltır – çevreyi ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek iki son derece zararlı gaz. 

Egzoz sisteminizin ortasında yer alır ve bu zararlı gazları daha temiz, tek gaz emisyonlarına dönüştürmek için aktif olarak çalışır. Bu parça olmadan sürerek aracınıza zarar vermeyeceğinizi belirtmek önemli olsa da tavsiye edilmiyor. 

Eyaletinizin, bırakabileceğiniz emisyon miktarı konusunda, ihlal ediyor olabileceğiniz uyum yasaları olabilir – ortalama yakıt verimliliğinizin düşeceğinden ve aracınızın bir sonraki varış noktanıza ulaşmak için daha fazla yakıt tüketmesine neden olacağından bahsetmiyorum bile. 

Katalitik konvertörünüzün sağlığı konusunda endişeleriniz varsa yakıt verimliliğinizden ödün vermeyin. Bir mobil tamirciden bile kolayca bir teşhis ve katalitik konvertör değişimi için bir tahmin alabilirsiniz.

Katalitik Konvertörler Nasıl Çalışır? 

Katalitik konvertörler , ayırmanın kimyasal reaksiyonu için katalizör görevi görmek üzere asil metalleri (rodyum, platin ve paladyum gibi) kullanır. Bu metaller, katalitik konvertörlerin bilindiği “petek yapısında” düzenlenir ve geçişi başlatmak için egzoz bu yapıdan zorlanır. Emisyonlar yapıdan geçtikten sonra egzoz sisteminden daha temiz, daha güvenli emisyonlar (buhar, nitrojen vb.) 

Arabamda Katalitik Konvertör Var mı? 

1975’ten itibaren araçlarda katalitik konvertörler gerekli olmuştur , bu da aracınızın muhtemelen bir katalitik konvertöre sahip olduğu anlamına gelir. Yaygın olmaları ve içlerinde bulunan değerli metaller nedeniyle hırsızlık için de birincil hedeftirler . 

Katalitik Konvertör Arızasının Belirtileri Nelerdir? 

Katalitik konvertör arızasını gösterebilecek, dikkat etmeniz gereken birkaç şey: 

  1. Kötü Kokular

Kükürt veya “çürük yumurta” kokusu alıyorsanız, katalitik konvertörünüzü kontrol ettirmek isteyebilirsiniz. Bu, çalışmayı durdurduğu veya arızalandığı ve emisyonları araca geri verdiği anlamına gelebilir. 

  1. Yakıt Verimsizliği

Bunu veya p0420 hatası gibi motor sorunlarını fark ederseniz , kontrol ettirmenin zamanı gelmiştir. Bu kod, arızalı (veya eksik) katalitik konvertörünüzün neden olabileceği diğer motor performans sorunlarına işaret eder. 

  1. Vurma veya Tıkırtı Sesleri 

Bazen katalitik konvertörünüz hasar görebilir; hassas ağı gevşetmek ve parçayı işe yaramaz hale getirmek. Bu olduğunda, sürücüler metal parçanın gövdenin kenarlarına çarpmasının neden olduğu bir çarpma veya tıkırtı duyabilir. Bunu duyarsanız, gelecekteki komplikasyonları önlemek için katalitik konvertörünüzü kontrol ettirin.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir