Buji ve Buji Kablolarında Arıza Belirtileri

Buji kabloları , aracınızın ateşleme sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Buji kabloları diğer araba parçaları kadar bakıma ihtiyaç duymasa da, arızalanmadan önce bunları değiştirmek size çok zaman ve para kazandırabilir. Ancak buji kablolarınızı değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız ? Ve buji kablolarınızı değiştirmek için en iyi çözüm nedir? Bu makalede, bunları ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiği ve değiştirilmedilerse olası sorunlar dahil olmak üzere bu soruları ve daha fazlasını yanıtlayacağız .

Buji Kabloları Ne Yapar? Görevi Nedir?

Anahtarınızı çevirdiğinizde, aküden ateşleme bobini paketine güç gönderen bir devreyi tamamlar. Ateşleme bobini, aküden gelen düşük voltajı dağıtıcıya gönderilen çok daha yüksek bir voltaja dönüştüren ateşleme bobini telinde oluşturulacak bir manyetik alan oluşturur. 

Distribütör rotoru döndükçe, ateşleme bobininden gelen elektrik akımı rotordan distribütör kapağı içindeki elektrotlara doğru sırayla hareket eder. 

Bu yüksek voltajlı elektriği bujilere taşımak buji kablolarının veya ateşleme kablosunun görevidir 

Bujilerdeki yüksek voltaj daha sonra motorun yanma odasındaki hava-yakıt karışımını ateşleyen bir kıvılcım yaratır. 

Buji kabloları tipik olarak distribütör tabanlı ateşleme sistemleri kullanan eski araçlarda bulunur. Daha modern araçlar, buji kablolarına ihtiyaç duymayan Coil On Plug (COP) ateşleme sistemlerini kullanır. 

Çoğu eski otomobil, orijinal ekipmanı olarak karbon çekirdekli tel kullanır. Bununla birlikte, yüksek performanslı uygulamalar için spiral özlü kablolar da de vardır.

Ardından, kötü bir buji kablosunun bazı belirtilerine bakalım.

Başarısız Buji Kablolarının İşaretleri 

Buji kabloları, bujilere yüksek voltaj gücü vererek aracınızın ateşlemesinde bütünleyici bir rol oynar. Tahmin edilebileceği gibi, bu tür yüksek voltaj yükü çok fazla ısı yaratır. Zamanla, ateşleme kabloları kırılgan hale gelebilir, çatlayabilir veya tamamen kopabilir. 

Arızalı buji kabloları aracınızın yanmasını etkiler. Bu nedenle, kötü bir buji kablosunun en yaygın işareti motor performansında , hızlanmada ve yakıt verimliliğinde azalmadır . 

Ek olarak, yanma odası içinde, teklemelere ve motorun durmasına neden olan sorunlar fark edebilirsiniz . Kontrol panelinizin kontrol motoru ışığının yandığını da görebilirsiniz . 

Bu semptomların kötü bir bujinin semptomlarına çok benzeyebileceğini unutmayın, bu nedenle aynı anda yeni bir veya iki buji takmaya değer olabilir . Bu belirtiler mevcut durumunuzu açıklıyorsa, buji kablolarını kontrol edin. 

İnceleme sırasında aşağıdakilerden herhangi birini görürseniz, buji kablolarınızın hemen değiştirilmesi gerekir: 

 • Titreşim hasarı — Sabit motor titreşimi, bujideki buji körük konnektörlerini gevşetebilir. Yeterli motor titreşimi ile bujiyi ateşlemek için daha fazla voltaj gerekir, bu da ateşleme bobinine ve buji kablosuna zarar verir. 
 • Isı hasarı — Motor ısısı zamanla yalıtımı, ısı kalkanını ve çizmeleri aşındırabilir. Hasarlı bir buji körüğü bujinin performansını etkileyebilirken, hasarlı yalıtım akımın gidişatını değiştirebilir. 
 • Aşınma hasarı — Buji kabloları sıklıkla diğer motor parçalarıyla temas eder. Bu sürtünme, yalıtıma zarar verebilir ve bujiye ulaşmak yerine voltajın toprağa sıçramasına neden olabilir. 

Şimdi, sık sorulan bazı buji kablosu sorularına ve cevaplarına bakalım. 

İşte birkaç yaygın buji kablosu sorusu ve cevapları: 

1. Kötü Bir Buji Teli ile Sürüş Yapmalı mıyım?

Aracınızın ateşleme sisteminin bir parçası olarak, buji kablolarınız harekete geçtiğinde, aracınızı sürmeyi  zorlaştırabilir hatta imkansız hale getirebilir.

Ek olarak, hatalı bir buji kablosuyla sürmek, fazla yanmamış yakıtın katalitik konvertöre akmasına ve bu parçaya da zarar verme potansiyeline sahip olmasına neden olabilir.

Arızalı buji kablolarınız olduğundan şüpheleniyorsanız, araba kullanmaktan kaçınmalı ve garaj yolunuza yeni bir kablo takması için bir tamirci çağırmalısınız. 

2. Buji Kablolarını Ne Sıklıkta Değiştirmem Gerekir? 

Kaliteli bir ateşleme kablosu seti size 60.000 ila 70.000 mil arasında hizmet verebilir. Ancak, bu parçaları bozulmadan ve potansiyel olarak diğer bileşenlere zarar vermeden önce değiştirmeye değer.

3. Buji Kablolarımı Değiştirmezsem Ne Olur?

Buji telleri aslında telden yapılmamıştır – hassas karbon liflerinden yapılmıştır. Bununla birlikte, karbon fiber çok iletken değildir ve düşük bir direnç geliştirir. 

Bu düşük direnç, başta stereodan gelen radyo frekansı paraziti olmak üzere paraziti azaltma amacına hizmet eder. Şarj sistemi veya ön cam silecekleri gibi diğer bileşenler de parazite neden olabilir.

Bu lifler zamanla parçalanır ve ayrılır, çok fazla elektrik direncine neden olur, bu da kıvılcımı bozar ve düşük motor performansına, yanmaya, teklemelere ve korkunç gaz kilometre kullanımına yol açar. 

Kontrol edilmezse, hasarlı bir ateşleme kablosu, yakındaki motor parçalarında voltaj sızıntılarına, ark oluşmasına, ciddi performans sorunlarına ve hatta yeni ateşleme kitleri gerektiren diğer ateşleme bileşenlerinde arızaya neden olabilir. 

4. Buji Teli Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır?

Ateşleme teli setinizi değiştirmenin ortalama maliyeti 190 dolar ve 229 dolar. 

Parçalar 123 ila 145 dolar arasında herhangi bir yere mal olabilir. Spiral özlü tellerin, karbon çekirdekli telin değiştirilmesinden daha pahalıya mal olacağını unutmayın. Bütçenize göre seçebileceğiniz birçok marka var: 

 • NGK tel seti
 • Taylor Kablo
 • ACDelco 
 • merhaba 
 • OEM 
 • Motorlu taşıt
 • RFI
 • MSD
 • DENSO
 • Edelbrock

İşçilik maliyetleri muhtemelen 67 ila 85 dolar arasında olacaktır.

5. Buji Kablolarını Kendim Değiştirebilir miyim?

Buji kablolarınızda herhangi bir hasar fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede yeni bir kablo takmanız en iyisidir. 

Ateşleme kablolarını kendiniz değiştirmek, buji teli ayırıcı gibi bazı aletleriniz, silikon dielektrik gres gibi uygun malzemeleriniz, biraz teknik bilginiz ve yaklaşık bir saatlik boş zamanınız varsa, çok karmaşık değildir. 

Bir buji tel setini değiştirmenin, temel araç bakımından daha karmaşık olduğunu unutmamak önemlidir. Tamirci kabloları birer birer değiştirmelidir ve uygun ateşleme sırasını sağlamak için  buji kabloları orijinal ekipmanla tam olarak eşleşmelidir .

Bu konuda yeniyseniz, en iyi seçeneğiniz profesyonel bir tamircinin halletmesine izin vermek olabilir. 

Son düşünceler

Buji kabloları, diğer parçalar kadar bakım gerektirmese de, aracınızın ateşleme sisteminin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Bu ateşleme kabloları kaçınılmaz olarak aşındığında voltaj sızıntıları yaşayabilir ve yakındaki parçalara zarar verebilir. 

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir