EasyTronic Şanzıman Nedir? Hangi Araçlarda Var ve nasıl Kullanılır?

Yarı otomatik şanzımanlardan bir tanesi olan EasyTronic Şanzıman hakkında bilgi vereceğimiz yazımızda şanzımanın temel yapısını ve kullanımını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Vites kutusu olarak tek kavramalı bir vites kutusu bulunan bu şanzıman aynı zamanda elektrik gücünün kullanıldığı bir şanzımandır. Debriyaj pedalinin olmadığı fakat debriyaj pedal sisteminin mantığının kullanıldığı bu sistemde vites geçiş anı gelince elektrik gücü ile debriyaj sistem tarafından devreye girmekte ve vites geçişi sağlanmaktadır. Bu çalışma sistemi vites geçişinin kullanıcılar tarafından hissedilmesine neden olur.

EasyTronic Şanzıman tam otomatik mi? Hayır. EasyTronic Şanzıman yarı otomatik elektrikli gücünden faydalanan şanzıman türüdür.

EasyTronic Şanzıman yakıt tüketimine etkisi nedir? Manuel araçların otomatiklere göre düzgün kullanımda daha avantajlı olduğu bir gerçek. Bu şanzıman da aslında manuel vites araçlardaki debriyaj pedalinin görevi sisteme verildiği için yakıt tüketimi açısından oldukça avantajlıdır.

EasyTronic Şanzıman bulunduran araçlard Opel tarafından Corsa C, Corsa D, Astra H ve bazı Meriva modellerinde vardır.

EasyTronic Şanzıman Kronik sorunlar: Bazı araçlarda farklı sorunlar bir çok kullanıcıda ortaya çıkmakta ve bu sorunlar çok karşılaşıldığı için kronik sorun olarak adlandırılmaktadır. Bu şanzımanda da bazı istenmeyen durum yaşayan ve kronik olarak tabir edilen şanzıman beyni ile alakalı sorunlar yaşanmıştır. Elektronik bir sistem olduğu için şanzıman beyninden kaynaklı sorunlar bazı kullanıcılar tarafından kronik sorun olarak ifade edilmektedir. Bu sorunu da kolaylıkla anlarsınız. Eğer otomobiliniz kilitlenmiş, vites göstergesinde F harfi ve kadranda servis lambası yanıp sönüyor ise bu sorunu çözüme kavuşturmak için fazla uğraşmayın ve çekici çağırarak bir servise gösterin.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir