CVT Şanzıman Nedir? CVT Şanzımana Sahip Otomobiller ve CVT Şanzıman Yorumları

CVT şanzıman diğer adıyla Sürekli Değişken Şanzıman, temel prensipte sonsuz sayıda dişli oranında geçiş yapabilme olanağını sağlayanotomatik, tek hızlı ve dişlisiz bir iletim sistemi bütünüdür. O yüzden dişli bir şanzıman demek bir hatadır. Bu şanzımanda dişli sistemi yerine sürekli değişen iki kasnağın hareketi ile devir değişimi sağlanır. Sürekli Değişken Transmisyon kısaltılması olarak CVT şanzıman kullanılmaktadır. Baskı balata yerine CVT şanzıman karşılıklı, farklı çaplara sahip iki shaft ve belt’ten oluşan bir sistem üzerine kurulmuştur. Sonsuz sayıda dişlinin bir çok avantajları vardır. En önemli avantajları arasında şüphesiz dişliler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma yeteneği, son derece yumuşak vites geçişleri ve olağanüstü yakıt ekonomisi gibi avantajlar sayılabilir.

CVT şanzıman manuel bir şanzıman olmadığı gibi yarı otomatik bir şanzıman türü de değildir. CVT şanzıman tam otomatik mi yarı otomatik mi? diye soranlar için özellikle sistemin yapısı tam otomatik bir şanzımanın varlığını ortaya koyar.

CVT şanzıman dezavantajlarını sayacak olursak diğer otomatik şanzımanlarda olduğu gibi oluşacak arızaların yüksek maaliyetlere sahip olmasından bahsedebiliriz. Cvt Şanzıman Arızaları genel olarak araçta titremelere neden olur yanı sıra vitesler arası boşa çıkma ve uğultu problemleri de bu şanzımanda arıza olduğunu gösteren belirtilerdir ki en çok karşılaşılan arıza parçaları da giriş mili, tambur çizme, zincir çizme, şanzıman beyni gibi arızalardır.

Otomatik araçlarda artık geri kaçırma beklemiyoruz. CVT şanzımana sahip bir aracın da geri kaçırmayacağını söyleyebiliriz.. Çok dik rampalarda diğer şanzımanlarda olduğu gibi CVT de de geri salma olabilmektedir.

Otomatik araç sahipleri bilmektedir ki araç bakımında ihmal edilmeyecek bir nokta da şanzıman yağ bakımıdır. Otomatik Şanzıman Yağı Değişmezse Ne olur? Diğer şanzımanlarda olduğu gibi CVT’de de zamanla şanzıman içindeki yağ metal talaşlarından dolayı kirli bir hal alacak bu da şanzıman içindeki parçaların aşınmasını hızlandıracaktır. Ayrıca devamlı ısınıp soğuyan, basıncı artıp azalan yağlarda viskozite değişimleri olabilir. Bu yüzden zamanında yağ değişimi yapılmalıdır. Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişmeli, Kaç Km veya Kaç Yılda? CVT için ilk 80 bin km’de daha sonra her 60 binde bir yani; 80 – 140 – 200 – 260 bin km şeklinde.

Şanzımanda L konumu nedir ne zaman kullanılır? Eğer aracınızı fren kullanmadan motor freni ile yavaşlatmak istiyorsanız L ya da S modunu kullanmanız gerekir. L düşük devir anlamına gelir, S ise spor modu simgeler. Özellikle aracı yokuş aşağı kullanımda motor freni yapmak isterseniz L ile aynı amaca hizmet eder.

Şanzımanı Korumak İçin Önerilen Park Modu: D’den geçerken şanzımana direkt yük vermemek için için, ayağınız frende yokuşta aracı park ettikten sonra vitesi N konumuna alın, el frenini çekin ve daha sonra freni bırakın, daha sonra P konumuna alın, böylelikle hem şanzımanı korumuş olursunuz hem de yokuşta vites daha rahat değişir.

CVT Şanzımana Sahip Otomobiller

CVT şanzımana sahip olan ve kullanıcılarına aracı CVT şanzımanla sunan pek çok araç modeli bulunmaktadır. CVT şanzımanlı otomobiller arasında Honda Jazz, Honda City, Honda Civic, Nissan Micra, Nissan Pulsar, Subaru Forester, Subaru Impreza, Toyota Yaris, Toyota Corolla, Toyota Auris, Renault Koleos gibi araçlar var.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir