Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama – Örneklerle Aracım Ne Kadar Yakıyor?

Özellikle LPG, benzin ve motorin fiyatlarının yüksek olduğu günümüzde ben hep 50 liralık alıyorum klişesinin bozulduğu zamanımızda senin araç kaç lira yakıyor sorusu ön plana çıkmış durumda. Peki araç yakıt tüketimi nasıl hesaplanır, kolay yolu var mı? Araç yakıt tüketimini hesaplamak için neye neye bölmeliyiz? Benim aracım kilometrede veya 100 kilometrede ne yakıyor diyorsanız sizler de aşağıda vereceğimiz bilgilerle kolaylıkla hesap makinenizle yakıt tüketiminizi hesaplayabilirsiniz.

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama 1.Yol

Özellikle LPG’li araçlarda 1.yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü motorin veya benzinli araçlarda yakıtın tamamen bitmesi aracın yolda kalması anlamına gelecektir. Aracınız LPG’li ve yakıtınız tamamen bitti. LPG’de gaz bitince sesli uyarı vermekte ve araç otomatik benzine geçmektedir. Bu durumdayken aracınıza gidip LPG alıyorsunuz. Depoyu doldurmak zorunda değilsiniz. 50 TL’lik yakıt aldığınızı varsayalım. Yakıt aldıktan sonra TRIP duğmesinden veya aracınızın iki nokta arası ölçüm kilometresinden veya şuanki kilometreyi kaydederek yola çıkıyorsunuz. Aktif kullanan biriyseniz zaten gün sonuna yakıt bitecektir. Az kullanıyorsanız 2.veya 3.gün LPG bitti ve yakıtın bittiğine dair yine sesli ikaz aldınız ve aracınız benzine geçti diyelim. Hemen yakıt aldığınız an ile yakıt tükettiğiniz an gittiğiniz kilometreyi kontrol edin. Örneğin 70 kilometre gittiğinizi varsayalım. Bu 50 TL’lik yakıtla 70 kilometre yol yaptığınızı gösteriyor. Hemen yakıt miktarını yola bölelim. Sonuç 0,71 bu da gösteriyor ki aracınız kilometrede 71 kuruş yakıyor. 100 kilometrede ortalama 70 TL yakar diyebiliriz.

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama 2.Yol

Aracınız benzinli, LPG’li veya dizel. Hangisi olursa olsun farketmeksizin araç deponuzu fullüyorsunuz. Depo full iken tabiri yerindeyse gırtlak doluyken yolculuğa başlıyorsunuz. Belli bir kilometre yaptıktan sonra yakıt almak için yola koyuluyorsunuz ve yakıtı tekrar fullüyorsunuz. Yakıtı ilk fulledikten sonra yaptığınız kilometreyi kaydedin. Çünkü son fullemenizde ödediğiniz tutarı bu kilometreye böldüğünüzde aracınızın kilometrede yaktığı fiyatı görüyorsunuz. Örneğin aracı doldurdunuz ve 10 kilometre yol yaptıktan sonra aracı tekrar doldurdunuz. İkinci doldurmanızda aracınıza 15 TL’lik yakıt aldınız. Bu 10 kilometrede 15 TL yaktığınızı yani 15/10=1,5 kilometrede 1,5 TL yaktığınızı gösteriyor.

Araç Yakıtını Litre Olarak Hesaplama

Araç yakıtınızı litre olarak hesaplamanız değişen fiyatlarda TL cinsinden ne kadar yaktığınızı daha kolay hesaplattıran yöntemlerden biridir. Bunun için aracınızı tamamen doldurun. Sonra belli bir kilometre yol yapın. Doğru sonuç için yaklaşık 50 veya üstü olabilir. Daha sonra tekrar yakıt alarak depoyu fulleyin. Örneğin 90 kilometre yol yapmış olun ve ikinci doldurmada 5 Litre yakıt aldığını varsayalım. Bu durumda aracınız 90 kilometrede 5 Litre yakıyor anlamı taşır. 5/90=0,055 Litre Bu da kilometrede 0,055 litre yaktığı anlamı taşır. Tabi bu yöntem için ödenen ücret değil bu ücret karşılığında kaç litre aldığınız yakıtı kaydetmelisiniz. Bu da verilen fişlerde yazar.

Artık kilometrede 0,055 Litre yakıt yakıyorsunuz. Yakıtın litresi 20 lira ise kilometrede 0,055*20=1,1 TL yakıyor anlamına gelir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir