Sürüş Sırasında Rölanti Dalgalanması – Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir

Sürüş sırasında rölanti dalgalanmalarıyla ilgili sorunların nasıl çözüleceğine dair bir yazı hazırladık. Bunun birçok nedeni vardır ve hepsi aşağıda ayrıntılı olarak incelenecektir. Pek çok insan, yanlış bir şey olmadıkça devir saatindeki hareketliliğe dikkat etmez. Sürüş sırasında devir dalgalanması olur olmaz, dikkat etmeniz doğaldır. Bu duruma neden olan nedir ve bunun için endişelenmeli misiniz?

İletim sorunlarından dolayı birçok devir dalgalanması meydana gelir. Bujiler kirli olduğunda veya teklemelere neden olan bir vakum kaçağı olduğunda da olabilir. Bazı durumlarda, krank mili konum sensörü, takometreye yanlış motor devri sinyali gönderebilir.

Bu makalemizde, sürüş sırasında rölanti dalgalanmasının en yaygın nedenlerini inceliyoruz. Ayrıca, daha yumuşak bir sürüş için sorunu nasıl teşhis edip düzelteceğimize de bakıyoruz.

RPM, Dakikada Devir anlamına gelir. Araba hızlandığında veya yavaşladığında motorun krank mili döner. RPM’ler, bu dönüşleri, pistonların silindirlerde ne kadar hızlı yukarı ve aşağı gittiğiyle bağlantılı olarak ölçer. RPM’leri, genellikle hız göstergesinin yanında duran aracın takometresinde görüntüleyebilirsiniz. 

Hızlanırken, RPM’ler doğal olarak artar. Öte yandan, gaz pedalını bıraktığınızda RPM’ler azalır. Motorların çoğu, normal çalışırken vites değiştirmeden önce 4.000 ila 6.000 RPM’ye kadar devir yapar, ancak bu değer, ne tür araç ve takılı motora bağlıdır.

Sürüş Sırasında Devir Dalgalanmasının Nedenleri

1. Arızalı İletim

Şanzıman tüm vites değiştirme işlemlerini gerçekleştirir. Otomatik şanzımanla ilgili bir sorun varsa, vites değiştirme düzensiz veya gecikmeli olabilir. Düz vitesli bir araç kullanıyorsanız, debriyaj da kayıyor olabilir. İletim sızıntısı olması da mümkündür. Sıvı seviyeleri normalin altına düştüğünde, tork konvertörü düzgün çalışmayacağından motor daha yüksek seviyelerde devir alabilir .

2. Arızalı Krank Mili Konum Sensörü

Arızalı bir krank mili sensörü motor zamanlamasını olumsuz etkiler. Zamanlamayı kontrol ettiği için RPM’ler dalgalanacaktır. Ayrıca, kontrol panelinizdeki motor kontrol modülü ve takometre (RPM), motor devrini ölçmek için krank mili konum sensörünü kullanır. Motor krank mili konum sensöründe veya kablolarda bir sorun varsa, dalgalı bir RPM hızı görebilirsiniz. Ayrıca, kötü krank mili sensörünün durmaya, başlatmada soruna ve ek titreşime neden olduğunu fark edebilirsiniz. Zor durumda kalmadan önce bu sorunu tamir ettirin. Bazı araba modelleri eksantrik mili konum sensörünü kullanır , bu yüzden gözden kaçırılmamalıdır. Bir OBD2 tarayıcı kullanın ve ilgili sorun kodlarını arayın.

3. Kirlenmiş Bujiler veya Bobinler

Bujiler, yanma odasına giren hava ve yakıt karışımını tutuşturmak için kullanılır. Bujiler aşındığında, motorda titreşime yol açan motor teklemeleri meydana gelebilir . Bu titreşim, devirde dalgalanmalara neden olabilir ve motorun kendine ait bir aklı varmış gibi hissettirir. Ayrıca zayıf hızlanma , yakıt ekonomisinde düşüş ve sarsıntı fark edebilirsiniz. Seçtiğiniz türe bağlı olarak bujilerin 30.000 mil gibi erken bir zamanda değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca bujileri ateşledikleri ve motor ısısı nedeniyle oldukça sık bozuldukları bilindiği için ateşleme bobinlerine de bir göz atmak istersiniz. Daha eski bir arabanız varsa, bunun yerine distribütör kapağını ve buji kablolarını kontrol etmek istersiniz.

4. Vakum Sızıntısı

Dalgalanmanın , özellikle hızlanma sırasında meydana gelirse, motor vakum kaçağı ile ilgili olması her zaman mümkündür . Vakum kaçağı olduğunda motorun hava beslemesi kesilir. RPM dalgalanmasının yanı sıra düşük yakıt verimliliği, Check Engine Light , kaba bir rölanti ve tıslama sesi fark edebilirsiniz. Bir vakum sızıntısı aracın stop etmesine ve sizi yolda bırakmasına neden olabilir, bu yüzden baktırmak için beklemeyin. Vakum kaçakları normalde emme manifoldu çevresinde bulunur ve genellikle çatlak vakum hortumlarından kaynaklanır. Ayrıca silindir kapağı ve emme manifoldu arasında sızıntı yapan bir emme manifoldu contası da olabilir.

5. Kirli Yakıt Enjektörleri

Yakıt enjektörleri, motorun düzgün çalışması için gereken yakıtı almasını sağlar. Ancak zamanla, birikinti ve kir enjektörleri tıkayabilir. Bu olduğunda, yakıt dağıtımı engellenir ve motorun aç kalmasına neden olur.

Tıkanmış enjektörler yalnızca dalgalanan devirlere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda araba sarsıntılı hale gelebilir. Ayrıca beklediğiniz şekilde hızlanmayabilir. Bununla birlikte, kötü bujiler ve vakum sızıntıları, aynı semptomların çoğunu yaratarak teşhis koymayı zorlaştırır.

6. Kötü Gaz Kelebeği Konum Sensörü

Kötü bir TPS’niz varsa , gaz pedalına bassanız da basmasanız da araç elektrikli gaz kelebeği gövdesi ile kendi kendine hızlanabilir. Bu, fark edilir hale gelen bir RPM dalgalanması yaratır.

Ek belirtiler arasında tekleme ve motorun çalıştırılmasında sorun yer alır. Sorun kötüleştikçe, arabayı hareket ettiremeyebilirsiniz, bu yüzden sorunları gözden kaçırmayın.

Ayrıca gaz kelebeği gövdesinin kendisi hasar görmüş olabilir veya sadece kirli olabilir, bu nedenle genellikle değiştirilmeden temizlenebilir. Başka bir neden de, ne kadar hızlanma uygulanacağı konusunda gaz kelebeği kontrolüne elektrik sinyalleri gönderen pedal konum sensörü olabilir. Ancak, çok yaygın değildir, ancak göz ardı edilmemelidir.

. Kirli Hava Filtresi

Yanma odasının içindeki yakıt, güç oluşturmak için uygun miktarda hava ile karıştırılmalıdır. Hava filtresi kirleticileri hapsederek motora giren havanın temiz olmasını sağlar. 

Filtre değiştirilmezse tıkanabilir ve bu da motora hava girmesini engeller. Bu sadece motor devri dalgalanmalarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hızlanmada gecikmeye de neden olabilir. Neyse ki, gerçekleştirmesi en kolay düzeltmelerden biri. 

8. Kötü takometre (RPM ölçer)

Takometrenin hasar görmesi oldukça nadir olsa da bazı otomobil modellerinde de olabileceğinden gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Takometre, modern otomobillerin gösterge paneline entegre edilmiştir, bu nedenle hasar görürse tüm kümeyi değiştirmeniz gerekebilir.

Ancak devir saati çok nadir olduğundan ve yeni bir küme oldukça pahalı olduğundan, kablolara bakmalı ve önce bir kod tarayıcıyla ilgili diğer sorunları aramalısınız.

Rölanti Dalgalanması Nasıl Düzeltilir

RPM dalgalanmasının ilk işaretinde, soruna bakılmasını istersiniz. Mekanik olarak yatkınsanız, onarımı tamamlayamadığınız sürece bir mağazaya gitmenize gerek yoktur. Kontrol Motoru Işığı yanıyorsa , bunun size sorunu gösterip göstermediğini görmek  için tanılama sorun kodlarını okuyarak başlamak istersiniz .

Arabayı tekrar doğru şekilde çalıştırmak için hızlı bir ayar yapılabilir. Bujileri değiştirebilir, hava filtresini değiştirebilir ve muhtemelen ne olduğunu görmek için bir yakıt enjektörü temizleyicisi ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, diğer sorunlardan bazılarını teşhis etmek ve onarmak daha zordur. Vakum kaçağı, iletim sorunları ve sensörlerle ilgili sorunları teşhis etmek ve onarmak için özel araçlara ihtiyacınız olacak. Bu gibi durumlarda, yerel oto tamircinizi ziyaret etmek en iyisi olabilir.

Normal Araç Boştayken Devir Değerleri Nedir?

Aracınız rölantideyken de herhangi bir dalgalanma veya dalgalanma olmamalıdır. Normalde, rölanti hızı 500 ile 1.000 arasında bir yerde olabilir. Arabanızı kullanmaya alışkınsanız, belirli modeliniz için normal olana alışacaksınız. 

Kaba bir rölanti fark ediyorsanız, bunun nedeni yukarıda listelenen sorunların çoğu olabilir. Bununla birlikte, rölanti sırasında hava akışını kontrol eden arızalı bir rölanti hava kontrol valfi (IAC) valfinden de kaynaklanabilir.

Düşük RPM’lere Neden Olan Nedir?

RPM’ler düşük görünüyorsa ve dalgalanıyorsa, kirli bir gaz kelebeği gövdesine, arızalı bujilere veya tıkalı bir hava filtresine bakıyor olabilirsiniz. Ayrıca, yanlış ateşleme durumları yaratacak bir vakum kaçağı olması da mümkündür.

Yukarıda listelenen tanılama adımlarını uygulayın. Düşük devirleri görmezden gelmek istemezsiniz çünkü bu, motorun hızla durmasına neden olabilir. 

Daha Yüksek RPM’lere Neden Olan Nedir?

RPM’ler normalden daha yüksek veya hatta kırmızı çizgiye çıkıyorsa, birden fazla sorun meydana gelebilir. En bariz düşünce, bir aktarım sorunu olduğudur, ancak daha basit sorunları gözden kaçırmak istemezsiniz. 

Bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için önce bir ayarlama yapmanızı öneririz. Bundan sonra, daha kapsamlı teşhis prosedürlerine başlamanız gerekecektir. 

Motor RPM Dalgalanmalarını Onarma Maliyeti

Onarım maliyeti, düzeltmeniz gereken şeye bağlı olarak değişir. Sorunu çözebilecek bir DIY ayarlaması yapmak için 50 ila 100 dolar harcayabilirsiniz. 

Öte yandan, bakabileceğiniz daha pahalı motor onarımları da var. Örneğin, gaz kelebeği konum sensörünün değiştirilmesi 150 ila 250 ABD Dolarına mal olurken, krank mili konum sensörünün değiştirilmesi 175 ila 275 ABD Doları arasında olabilir. 

Ek olarak, bir vakum kaçağı bulmak ve onarmak veya şanzıman üzerinde çalışmak, bankayı kolayca kırabilir. Arabanız çok paraya değmiyorsa, daha yeni bir şey almanın zamanı gelmiş olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir