Araç Rölantide Dalgalanıyor, Rölanti Düşmesi ve nedenleri

Araçta en çok karşılaşılan ve can sıkan sorunlardan biri şüphesiz rölanti dalgalanmasıdır. Çok farklı sebepleri olabileceği için rölantide devir saatinde dalgalanma olanlar bu sorunun çözümüne ulaşana kadar çok masraf edip çözüme kavuşamayabilirler. Peki araçta rölanti dalgalanması neden olur, rölanti neden düşer, dalgalanma sonrası aracın stop etmesi ve sırayla izlenmesi gereken yollar…

1- Öncelikle sorun olmayacak ve gözlenecek bir rölanti dalgalanması aracı kavrama noktasında tutmaktır. Özellikle yokuşta ışıukta durup kalkmak isteyenlerin birçoğunun kullandığı kavrama noktası ve yokuş kalkış durumunda rölantide hafif dalgalanma gözlemlenebilir. Bu sadece kalkış esnasında görülür ve araç kalkışı tamamladıktan sonra bir sorun teşkil etmez.

Rölanti dalgalanmasının pek çok sebebi vardır. Özellikle belli yaşı geçmiş araçlarda kullanıcıların sık şikayet ettiği problemlerdendir. Rölanti dalgalanmasında motorun soğukken rölantideki dalgalanma durumuna, sıcakken rölantideki dalgalanma durumuna dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda sadece gazdayken mi oluyor, benzinde de dalgalanma oluyor mu? Dalgalanma sonrası araç stop ediyor mu bunlar önemli bilgilerdir.

Birkaç varsayımsal yaklaşımla rölanti dalgalanmasına neden olacak durumlardan bahsedelim.

  • Eğer motor soğukken aracı çalıştırdığınızda araç rölantiyi ayarlayamıyorsa rölanti motoru ile alakalı bir durumdan şüphelenilebilir.
  • Eğer motor ısındıktan sonra devirde oynamalar oluyorsa kuvvetli ihtimal EGR valfinden kaynaklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz.Kirlenmişse temizletin eğer temizlendiği halde tam geçmez ise değişmesi gerekebilir
  • Motor ısındıktan sonra dalgalanmada sorunun kaynağı emme manifoldunun eskiyen contası da olabilir.Bu parçaya baktırın.Conta hava kaçırdığı zaman Ecu hava-benzin karışımını gerektiği gibi ayarlayamaz.Bunun sonucunda da araç rölantide dururken devirin dalgalanmasına ve motorun sönecekmiş gibi tepkiler vermesine sebep olur..

Kısacası yakıt filtresi/hava filtresi kirli olur benzin/hava zor geçer dalgalanma olur,contalarda yıpranma vardır motorda kaçak oluyordur dalgalanma olur, oksijen sensörü veya başka bir sensör arızalıdır dalgalanma olur veya yakıtın geçtiği valfler kirlenmiştir devirde dalgalanma olur…

Rölanti Dalgalanması Çözüm Yolları

Farklı yollar deneyerek çözüme kavuşmuş kullanıcı yorumlarını paylaşmak istiyorum. Sizler de net olarak sorununuzu, veya sorunu çözüm yönteminizi paylaşabilirsiniz. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

  • Rölanti valfini yerinden sökerek içerisinde oluşmuş kurumları temizleyin. Bunun için önce tamir anahtarı gibi bir şeyle vurup vurup (sert vurabilirsiniz, korkmaya gerek yok) içinde oluşmuş olan kurumu döktürüp, sonra valfin iç kısmına kurum çözücü sprey sıkıp, valfin içini iyice temizleyip, kurutup takın.
  • Yakıt basınç regulatörü ve yakıt emiş hortumu arızalı mı kontrol edin, gerekiyorsa değiştirin.
  • Boğaz kelebeğindeki rolanti motor yuvası aşırı kirli olduğunda yada rolanti motoru arızalı olduğunda araç sabahları jikle devrine geçemez. Bu sorunu çözebilmek için ilk etapta boğaz kelebeğini temizlettirip adaptasyon yaptırmanız gerekmektedir. 
  • Yakıt olarak pis yakıttan ucuz yakıttan bundan sonra uzak durun.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir