Araç Klima ve Bağlantılarının Ömrünü Uzatmak Elinizde

Araçlarda klima sadece uzun yolda ferahlık sağlayan bir donanım değildir. Özellikle yazın günlük dolaşımlarda da klima gerek iç havanın korunması, gerek nemin orantılanması, aşırı sıcaklığın giderilmesi, buğunun önlenmesi gibi durumlarda oldukça önemli bir paya sahip olan araç klimalarının da bakımları bulunmaktadır. Araç klimasının ve klima ekipmanlarının uzun ömürlü olması sizin elinizde.

Kullanılmayan parçalar kurur, çatlar ve masrafa yol açar. Bu sebeple sizler de araç klimalarınızı haftada en az bir kez 5-10 dakika çalıştırarak klima sisteminin çalışması, klima sisteminde yer alan hortum, valf, keçe ve kompresör gibi parçaların yağlanmasını sağlar. Bu da aracınızın klimasının size uzun yıllar ömürlenmesini ve masraf yapmamanızı sağlar.

Bununla birlikte araç klima gazlarının da arada değiştirilmesi önerilir. Araç klima gazı nemi toplama ve korozif hale gelme eğilimindedir. Eski klima gazları klima sisteminde arızaya neden olabilir ve sizlere büyük masraflar çıkartabilir. Bu sebeple klima bileşenlerini korumak ve klima sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlamak için klima gazlarınızı 3-5 yıl içerisinde değiştirmeniz önerilir.

Klima Gazı Eksilme Belirtileri

Araçtakl klima eğer ki gaz eksiltmişse, bu durumu bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Eksik gaz klimanın soğutma gücünü azaltır. Başka bir deyişle klimada eksik gaz olması durumunda klima yeteri kadar soğutma yapamaz. Yani ortamdan ısı çekemez, evaparatör peteklerini soğutamaz, bu durumda aracın klima sistemi yeterince soğutma işlevini yerine getiremez. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir