Araba Rölantide Titriyor Ama Sürüş Sırasında Düzeliyor

Rölantide sallanan bir arabanız varsa, sorunu teşhis etmek zor olabilir. İşte bu can sıkıcı sorun için en yaygın nedenlerden bazıları ve etkili düzeltmeler.

Yola çıktığınızda sorunsuz bir sürüş beklersiniz, ancak bir şey arızalandığında durum böyle değildir. Ancak, araç rölantide sallandığında ancak sürüş sırasında düzleştiğinde garip olabilir. Bu çıkmaz, birçok insanın kafasını kaşımasına neden olabilir. Ayrıca aracın güvenli olup olmadığını merak etmeye başlayabilirsiniz. 

Uygun düzeltmeyi belirlemek için bu sorunların her birine bakarız. Rehberimiz ayrıca her bir onarımın ortalama maliyetini de ortaya koymaktadır.

Arabanın Rölantide Titremesinin Ama Sürüş Sırasında Pürüzsüzleşmesinin Nedenleri

Arabanın Rölantide Titremesinin Ama Sürüş Sırasında Pürüzsüzleşmesinin NedenleriSürüş sırasında düzelen rölanti sırasındaki titremeler, kötü motor takozları kadar basit bir şeyden kaynaklanabilir. Ayrıca kirlenmiş bujilere, aşınmış kayışlara ve hortumlara veya arızalı bir rölanti devri kontrol sistemine işaret edebilir. Son olarak, bunun suçlu olup olmadığını görmek için yakıt giriş sistemini incelemeniz gerekir. 

1. Kötü Motor Bağlantıları

Motor takozları , motorunuzu araca sabitlemekten sorumludur. Bağlantılar aşındığında veya kırıldığında, motorun motor bölmesinde hareketsiz kalması imkansız hale gelir. 

Bu sorun, çoğunlukla rölantideyken veya dururken fark edilen titreşim oluşturur. Aracınızı Nötr konuma getirdiğinizde sarsıntı sona ererse, bu, takozların değiştirilmesi gerektiğinin açık bir işaretidir. Araç hareket halindeyken de daha az fark edebilirsiniz. 

2. Kirlenmiş Bujiler

Sadece bujileri değiştirmeniz gerekebilir . Bu parçalar kirlendiğinde veya kirlendiğinde, ateşleme yanlış gerçekleşir. Yakıt, silindirlerde düzgün şekilde tutuşmadığı için motor tekleme yapmaya veya sallanmaya başlayabilir.

Bu önlenebilecek bir konu. Bujileri, kullandığınız buji türüne bağlı olarak 30.000 ila 150.000 mil arasında değişen uygun aralıklarla, düzenli bakım görevlerinizin bir parçası olarak değiştirmek en iyisidir. 

3. Yıpranmış Kayışlar/Hortumlar

Araç, sorunsuz bir sürüş için mükemmel sırada olması gereken çok sayıda kayış ve hortum içerir. Arızalı bir kayış veya hortum sadece titreşime neden olmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı gürültüye de neden olabilir.

Serpantin kemerinin ne kadar değerli olduğunu bir düşünün. Aşınır veya gevşerse, daha fazla titreşime ve sallanmaya neden olabilir, ayrıca aşınmış bir kayış kırılırsa hayati bileşenlere zarar verebilir. 

Meydana gelen sarsıntı şiddetli ise, bir vakum hortumu suçlanabilir. Ayrıca motorun aşırı çalışmasına veya duraksamasına neden olarak performansın düşmesine neden olabilir.

4. Arızalı Rölanti Hız Kontrolü veya gaz kelebeği gövdesi

Binek araçların çoğu, 600 ila 1.000 RPM arasında rölantide çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu hızda çalışırken motor stop etmemelidir. Ayrıca klimayı ve diğer aksesuarları çalıştırmak için yeterli gücün olmasını sağlar. 

Bazı motorlar bir rölanti hava kontrol (IAC) valfine güvenir. Bu cihaz, motorun rölanti dönüş hızını düzenler. Bununla birlikte, karbon birikintileri ile kontamine olabilir ve bu da kararsız davranmasına neden olabilir. 

Tüm araçlarda IAC bulunmaz. Aslında, birçok modern otomobil gaz kelebeği gövdesi üzerinde elektronik kontrol önlemleri kullanır , bu nedenle bu seçenek çoğu insan için sorun olmayacaktır. 

5. Arızalı Yakıt Giriş Sistemi

Araç rölantideyken kabaca titriyor veya titriyorsa, sorun yakıt giriş sistemi olabilir. Aracınızı sürerken, yakıt giriş sistemi atıyor. Kirlenir ve kirlenir. Aşırı durumlarda, valfler tüm birikintilerden tıkanır. 

Valfler tıkalıysa, motor sabit, sabit bir yakıt kaynağı alamaz. Bunun yerine, rölantide titreşimlere yol açan eşit olmayan miktarda yakıt verilir. 

Motorun rölantide kötü çalıştığından şüpheleniyorsanız, sorun kodlarını kontrol etmek için bir OBD2 tarayıcı kullanın. Bu, sorunu daha hızlı ve daha ucuza bulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer hatalı ateşleme sorun kodları varsa bujileri ve ateşleme bobinlerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Rölantide Araba Sallayarak Nasıl Onarılır

1. Motor Bağlantılarını Değiştirin

Motor rölantideyken çok hareket ediyor ancak motor iyi çalışıyorsa, bir veya iki motor takozunun bozuk olma olasılığı çok yüksektir. Gevşek olup olmadığını görmek için motoru farklı yönlere iterek hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

Kırık bir motor yuvasından kaynaklanan sarsıntıyı durdurmak için değiştirilmesi gerekir. Motor takozlarını değiştirme maliyeti genellikle 200 ile 700 dolar arasındadır. Bu bedel bineklere ulaşmanın zorluğuna göre değişir. 

Motor takozları yaklaşık 50 ila 150 $ arasında olmalıdır. Masrafın çoğu, toplam faturaya 150 ila 550 dolar ekleyebilecek işçilik için olacak. 

2. Bujileri Temizleyin/Değiştirin

Aracınız rölantide tekliyorsa, bujilerin bozuk olma ihtimali çok yüksektir. Bujiler kirliyse temizleyebilirsiniz. Fişler için püskürtülen bir temizleyici ve elektrottaki kalıntıları temizlemek için tel fırça kullanın. 

Bununla birlikte, maliyet açısından, kirlenmiş bujileri değiştirmek daha iyi olabilir. Çoğu araç için, her biri 5 ila 25 dolar arasında bujiler bulabilirsiniz. Bujileri değiştirmenin en pahalı kısmı, özellikle ulaşılması zor ise işçiliktir. 

3. Aşınmış Kayışları/Hortumları Değiştirin

Aşınmış bir kayış veya hortumu değiştirme maliyeti, hangi parçanın kırıldığına bağlı olarak değişir. Örneğin, serpantin bir kayışın değiştirilmesi 100 ila 300 $ arasında bir maliyete mal olabilir. Tek başına kemer sadece 25 ila 75 dolar arasında, işçilik ise 75 ila 225 dolar arasında değişiyor. 

Buna karşılık, bir vakum hortumunun değiştirilmesi 150 ila 1000 dolar arasında bir maliyete mal olabilir. Fiyat, vakum kaçağının nerede meydana geldiğine ve ulaşılmasının ne kadar zor olduğuna bağlıdır. 

4. Boşta Hız Kontrolünü Düzeltin

Gaz kelebeği gövdesi ile birlikte IAC’yi temizlemek mümkündür. Genellikle gaz kelebeği gövdesinin arkasına doğru emme manifoldunda bulunur.

IAC’yi temizlemek işe yaramazsa, değiştirmek tek seçenektir. Toplam maliyet 100 ila 500 dolar arasında olabilir. Bununla birlikte, parçalar genellikle fiyatın 50 ila 300 dolarını oluşturur. 

5. Yakıt Giriş Sistemini Onarın

Hangi servislerin gerekli olduğunu belirlemek için yakıt giriş sistemini inceleyin. Bu muayene sırasında yakıt pompasını da kontrol etmek akıllıca olacaktır .

Yakıt indüksiyon hizmetleri aracın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Bazen gerekli olan tek şey yakıt indüksiyon temizliğidir . Diğer zamanlarda emme valfleri, gaz kelebeği plakası ve emme manifoldu için de servis gerekir. 

Tam bir yakıt indüksiyon hizmeti 150 $ veya daha fazlaya mal olabilir. Bu maliyeti aşmak için bazı insanlar yakıt enjeksiyonlu temizleyici kullanmayı tercih eder, ancak bu her zaman sorunları çözmez.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir