Araba Kliması Soğuk Hava Üflemiyor mu? Yaygın Nedenler ve Nasıl Düzeltilir

Sıcak bir yaz gününde klimasız bir araba kullanmak korkunç. Ancak bir Klimanın soğuk hava üflememesine ne sebep olabilir? Hadi bulalım!

Parlak güneşli bir sabahta huzur içinde araba sürdüğünüzü, en sevdiğiniz müziği dinlediğinizi ve etrafınızdaki manzaranın tadını çıkardığınızı hayal edin.

Şimdi, aracınızın klima sisteminin aniden soğuk hava üflemeyi bıraktığını hayal edin; nasıl hissederdin?

Kesinlikle çaresiz, elbette! Özellikle sıcak bir ülkede yaşıyorsanız, arabanızda klima ile ilgili herhangi bir sorun çok can sıkıcı olabilir. Olası nedenlere kısaca bir göz atalım:

Bir AC’nin soğuk hava üflememesinin en yaygın nedeni, bir sızıntının neden olduğu boş bir Klima sistemidir. Arızalı bir Klima basınç anahtarı, kötü bir kompresör veya hasarlı bir AC kondansatörü de buna neden olabilir. Daha nadir durumlarda, ısı kontrol cihazınızla da ilgili bir sorun olabilir.

Aracın klima sisteminde meydana gelen ana sorunlar, yetersiz bakımdan kaynaklanmaktadır. Bir arabanın klimasının soğuk hava üflememesinin en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi.

Araba Klimasının Soğuk Hava Üflememesinin 9 Sebebi

1. Boş Klima Sistemi

Klima sisteminiz, tüm sistemin doğru çalıştığından emin olmak için bir Klima soğutucu ile doldurulur. Bu soğutucu akışkan sistemi yüksek basınçlıdır ve araç çalışırken 15 bara ulaşabilir.

AC sisteminin düzgün çalışması için bu basınca ve belirli bir miktarda soğutucuya ihtiyacı vardır.

AC sisteminde sızıntı yaparsanız, basınç düşer ve düşer ve sonunda çalışmayı durdurur.

AC sistemi de hortumlardan ve diğer yerlerden çok yavaş sızdırıyor. Yine de bu çok yavaştır ve her 6-7 yılda bir yeniden doldurmayı bekleyebilirsiniz.

6-7 yıldır yeniden doldurmadıysanız, kesinlikle yeniden doldurma zamanı, daha yakın zamanda doldurduysanız, herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etme zamanıdır.

Yalnızca uygun ekipmana sahip sertifikalı bir atölyenin AC sisteminizde çalışmasına izin verin. AC sistemi, yeniden doldurmadan önce her zaman sızıntı kontrolüne tabi tutulmalıdır.

2. Arızalı Klima Basınç Şalteri

Arabanızda güvenlik nedenleriyle klima sisteminin yüksek basınç tarafını ve düşük basınç tarafını izleyen iki AC basınç anahtarı vardır.

Basınç çok yükselirse, güvenlik nedeniyle Klima kompresörün sistemi soğutmasını durduracaktır.

Basınç çok düşerse, Klima kompresörün işlevini de kapatacaktır.

Bu AC basıncı arızalıysa, AC kompresörüne durmaması için arızalı sinyaller verebilir – durmasa bile ve bu, AC sisteminizin hiç çalışmamasına neden olur.

3. Arızalı Klima Kompresör Debriyajı

Bazı araba kompresörleri, hava kompresörünün içinde bir debriyaj kullanır. Serpantin kayışı hava kompresörü kasnağına güç sağlar ve AC’yi etkinleştirdiğinizde debriyaj hava kompresörünü kasnağa bağlar. Bu, Klima kompresörünün AC sistemine dönmesini ve güç vermesini sağlar. Bu kavrama çok aşınmışsa, AC kompresörün hiç çalışmamasına neden olabilir. Bu debriyajı birçok AC kompresörde değiştirebilir veya biraz daha çalışması için debriyajın şimlerini bile çıkarabilirsiniz. Çoğu yeni otomobilin değişken bir Klima kompresörü vardır ve bu durumda hiçbir AC kompresör kavraması arızalanamaz.

4. Arızalı Klima Kompresör

Klima kompresör kavramasında sadece hasarlar söz konusu olamaz; Şanssızsanız kompresörün kendisi de arızalanabilir. AC kompresör, düzgün bir şekilde soğuması için AC sistemindeki soğutucuyu pompalar. Pompa arızalanır ve pompalamayı durdurur ve bu, AC sisteminizin sıcak hava üflemesine neden olur.

Klima kompresörü arızalanırsa, çoğu zaman tüm AC sistemini daha sonra yıkamanız gerekir çünkü her yerde metal parçalar olabilir.

5. Hasarlı Klima Kondenser

Kondansatör arabanın önüne monte edilir ve ısıyı arabanın içindeki evaporatörden uzaklaştırır. Klima kondansatör genellikle radyatörün önüne kurulur ve bu, yüksek hızlarda ona zarar verebilecek taşlar ve diğer parçalar için çok açık bir konumda oturmasını sağlar.

Bu genellikle AC kondansatörünün soğutucu akışkan sızdırmaya başlamasına neden olur ve bu da Klima soğutucunun dökülmesine neden olur. AC kondansatörünü en az 10 yılda bir değiştirmeniz gerekir.

6. Hasarlı Kondenser Fanı

Isıyı düzgün bir şekilde çıkarmak için kondenserin içinden rüzgar geçmesi gerekir. Anlayabileceğiniz gibi, daha düşük hızlarda içinden rüzgar geçmeyecek. Bunun için daha düşük hızlarda rüzgar yerine çalışabilen bir fana ihtiyacımız var.

Bu fan arızalanırsa, daha düşük hızlarda Klima sisteminde bir sorun olabilir. Klimanızın daha yüksek hızlarda çalıştığını ancak daha düşük olmadığını fark ederseniz, kesinlikle kondenser fanında bir sorun olabilir.

7. Tıkalı Kabin Filtresi

Aracın klima sistemine giren havanın filtrelenmesinden bir kabin hava filtresi sorumludur. Filtre, yolcu bölmesine giren tüm toz ve yabancı maddeleri yakalar ve bu nedenle zamanla tıkanabilir.

Ayrıca tıkalı bir kabin hava filtresi, klima sisteminin soğutmasında bozulmaya yol açar. Kabin hava filtresinin sık sık kontrol edilip temizlenmesi önerilir. Havalandırma deliklerinden yetersiz miktarda hava üflendiğini düşünüyorsanız, bu kesinlikle tıkalı bir hava filtresi olabilir.

8. Hatalı Karışım Kapısı Aktüatörü

Klima kontrol ünitesindeki ısı kontrolörünü açtığınızda, arabanın içindeki ısıyı kontrol eden bir şey olması gerekir. Bu parça, arabanızın içindeki karışım kapı aktüatörü olarak adlandırılır ve arabanızın içindeki sıcak veya soğuk havayı yeniden yönlendiren bir kanadı kontrol eder.

Bu kurulum biraz farklı görünebilir, ancak ana işlev aynıdır. Bu aktüatör arızalıysa, soğuk havaya ihtiyacınız olsa bile aracınız menfezlerden sıcak hava üfleyebilir.

9. Arızalı Isı Kontrol Cihazı / Klima Kontrol Ünitesi

Bu listedeki son neden, hatalı bir ısı kontrol cihazıdır. Bu başarısız olursa, karışım kapısı aktüatörüne yanlış sinyal gönderebilir ve bu da soğuk yerine sıcak hava üflemesine neden olabilir.

Çoğu eski arabanın bunun için kabloları vardır, ancak daha yeni arabaların aralarında elektronik bir sinyal vardır ve bu da başarısız olabilir. Klima kontrol ünitesi genellikle oldukça pahalıdır ve önce diğer şeylerin kontrol edilmesi önerilir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir