Araba Marş Basmıyor, Kontak Çevirince Gösterge Işıkları Gidip Geliyor

Sizin de sorununuz Araba Marş Basmıyor, Kontak Çevirince Gösterge Işıkları Gidip Geliyorsa ilk şüpheleneceğiniz durum muhakkak ki akü olmalıdır. Ömrünü doldurmuş aküden de bahsedebiliriz, kazara ışıkları açık unutulmuş, kontak kapattıktan sonra radyosunu yanlışlıkla açmışınızdır; bu durumlar size sürprizi yaşatacaktır. Bahsettiğim sorundan biraz daha bahsedelim. Araba kapısını açtınız kontağı taktınız normal yanması gereken gösterge ışıkları yandı. Sonra kontağı çevirdiniz kontak çevirince marş kesikli almaya başladı. Gösterge ışıkları gidip geliyor ve sonrasında silikleşiyorsa aynı sorunu yaşamışız demektir. Peki nedir Araba Marş Basmıyor, Kontak Çevirince Gösterge Işıkları Gidip Geliyor sorununun kaynağı ?

Akü Zayıflaması: Akünün azalması ve sizin kontağa basınca aracı çalıştıracak kadar güç üretememesi durumunda yukarıdaki sorunla karşılaşırsınız. Bu durumda ilk etapta radyonuz bile çalışır ama baktığınızda marş kesikli basar sonrasında gider. Takviye ile aracınızı çalıştırın vaktiniz varsa yarım saat kadar dolaşın. Sonrasında sıkıntı yaşamazsanız akünüz dolaşınca dolmuş ve sorunun kaynağı akü diye düşünebilirsiniz. Dolaşmanıza rağmen kontak kapatıp 3-4 saat sonra kontak bastığınızda aynı sorunla karşılaşıyorsanız sorun aküden değildir. Eğer ilk etapta bahsettiğimiz gibi yaklaştınız boşalmış veya eskimiş aküden kuşkulandınız takviye veya aküyü doldurma sonrası kısa süre sonra aynı sorunla karşılaştı iseniz muhtemel probleminiz marş motorudur ve sizlere söylemeliyim ki marş motoru arızasını göz ardı etmeyin.

Eğer sorununuz yukarıdaki durumsa, hiç marş basmama veya hemen tık diye marşı kesip tık, tık sesine geçiyorsa sorun aküyle olabileceği gibi marş motoruyla da alakalı bir durumdan söz edebiliriz.

  • Akü tamamen boşaldıysa marş tık diye gider. Akünüzü ölçtürün ve gerekirse değiştirin.
  • Akü kutup başları gevşemiş ya da çıkmış olabilir. Gevşek kutup başları seyir halinde tehlike oluşturur. Göz ardı etmeyin.
  • Akü kutup başları paslanmıştır ya da Oksitlenmiştir; temizletin veya değiştirin.
  • Şase bağlantı noktaları gevşek ise
  • Sorununuzun sebepleri marş motoruyla alakalıysa ilk akla gelen marş motorunun kömürü bitmiştir.
  • Marş motoru arızalanmış ise bu sorunla karşılaşırsınız..

Marş Kömürü Bitmiş Arızanın Belirtileri

  • Aracınızda akünüzde şarj var, eminsiniz. Yeni değiştirdiğiniz akü veya uzun süre kullandığınız aküde kontak basacak kadar şarj vardır ama basmıyorsa bastığınızda aracınızı çalıştıramıyorsanız marş kömürü bitmiştir.
  • Marş dinamonuza elektrik geliyor ama marş dönmüyorsa marş kömürünüz bitmştir.

Marş kömürü bitmeden önce sizlere uyarısını verir. Aracınızın marş alma süresinde bir uzama durumu olmaya başladıysa dikkatli olmalısınız. Yine marş dinamonuzun hızında anlık değişiklikler oluyorsa bu da marş kömürünün bittiğinin en önemli göstergelerindendir. Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir