Arabanın Yağ Sızdırmasının 8 Önemli Nedeni

Sıradan bir günde, işe giderken durur ve arabanızın altında bir yağ birikintisi olduğunu fark edersiniz. Birkaç damla bile olsa arabanızın altında yağ sızıntısı bulmak sinir bozucu. Ayrıca, dağınık sızıntılar araba yolunuzun korkunç görünmesine neden olabilir.

Bir yağ sızıntısını göz ardı etmeyin. Üstten veya alttan yağ sızdıran bir motor ciddi bir sorundur. Peki, sorumlu bir araç sahibi ne yapmalı? Sızıntıyı elbette giderin. Profesyonel bir tamirci sizin için sızıntının nedenini tam olarak belirleyebilecektir. Ancak bu arada, arabanızın neden yağ sızdırıyor olabileceği ve nereden yağ sızdırıyor olabileceği hakkında size birkaç fikir vereceğiz.

Arabam neden yağ sızdırıyor?

Arabanızda yağ sızdırıyorsa , ortak yerlerden biri yağ karteri contasıdır. Ancak yağ sızdıran yağ karteri contası olmayabilir. Ayrıca triger kayışı kapağı sızıntısı veya eksantrik mili contası sızıntısı olabilir. Yağ sızıntısı için birkaç olası açıklama vardır. Ancak arabanızın yağ sızdırmasının en önemli 8 nedeni burada .

Arabanızın yağ sızdırmasının yaygın nedenleri

Kısa süre sonra arabanızın neden yağ sızdırdığının yaygın nedenlerine gireceğiz. Ama önce, kısa bir sorumluluk reddi: Yolda sayısız farklı türde araba var ve bunların hepsi sayısız yerden sızıntıya neden olabilir. Bu nedenle, bu liste kapsamlı değildir -sadece zamanlama kapağından yağ sızıntısı ve motorun ön kısmındaki yağ sızıntısı gibi en yaygın sızıntılardan bazılarını kapsar.

Motor yağı sızıntıları genellikle kötü bir conta veya contanın sonucudur, ancak çatlak yağ karteri gibi hasarlı parçalardan da kaynaklanabilir. Aracınızın motor yağı sızdırdığını fark ederseniz, kaynak aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilir:

1. Yağ karteri contası

Yağ sızıntısı için en yaygın yerlerdenbiri yağ karteri contasıdır . Adından da anlaşılacağı gibi, yağ karteri contası, yağ karteri ile motor bloğu arasında bir sızdırmazlık sağlar. Conta yağ sızdırıyorsa , bu değiştirilmesi gerektiğini gösterebilir.

2. Valf kapağı contası

Motor üstten yağ sızdırıyorsa bu, valf kapağı contanızda bir sorun olduğunu gösterebilir.

Motorunuzun üzerinde, silindir kapağının içindeki bileşenleri koruyan bir valf kapağı bulacaksınız . Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bir conta, silindir kapağı ile valf kapağı arasında bir sızdırmazlık sağlar. Sıralı motorlarda yalnızca bir valf kapağı (ve valf kapağı contası) bulunurken, V tarzı motorlarda iki tane olduğunu belirtmekte fayda var. Zamanla, valf kapağı contası aşınır ve yağın sızdırmazlığını sağlamada daha az etkili hale gelir. Valf kapağı contasının etrafındaki alan yağla kaplıysa, bu parçayı değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir.

3. Ön ve arka krank mili contaları

Krank mili, motorun her iki ucundan hafifçe çıkıntı yapan dahili bir motor bileşenidir. Biraz dışarı çıkarak harici harmonik dengeleyici ve volan veya esnek plaka için bir montaj noktası görevi görebilir. Motordan yağın sızmasını önleyen contalar, krank milinin her iki ucuna oturur. Bunlara genellikle ön ve arka ana contalar denir.

Krank mili contasında sızıntı küçükse, motorun alt tarafında yağ birikmeye başlayabilir. Ancak büyük bir sızıntı ise, motorun ön tarafında gözle görülür bir yağ sızıntısı olabilir.

4. Yağ filtresi ve yağ tahliye tapası

Yağınızı her değiştirdiğinizde , yağ tahliye tapası çıkarılır ve yeniden takılır. Aynı zamanda yağ filtresi de değiştirilir. Söylemeye gerek yok, bu bileşenler çok sık kurcalandığından, sıklıkla sızıntıların kaynağıdır.

5. Zamanlama kapağı contası veya contası

Bazı motorlarda triger kayışı olmasına rağmen , çoğu modern uygulamada triger zinciri kullanılır. Zamanlama zinciri yağ ile yağlanır ve bir zamanlama kapağı zamanlama zincirini korur. Zamanlama kapağı contası veya contası, yağı olması gereken yerde tutar: zamanlama kapağının içinde.

Diğer birçok otomobil parçası gibi, zamanlama kapağı contaları da zamanla aşınır. Conta aşındıkça, triger kapağının içinden yağ sızmaya başlayabilir. Bazen aşınmış olan zamanlama kapağının kendisidir, conta değil.

Motorun merkezinden öne yakın bir yerde yağ sızıyorsa, bu tipik olarak bir triger kapağı sızıntısıdır. Ancak, yağ sızıntınızı gidermek için zamanlama kapağı veya zamanlama kapağı contasının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için bir tamircinin aracınızı incelemesi gerekecektir.

6. Eksantrik mili contaları

Eksantrik mili contası sızıntıları, eksantrik milini ve krank milini senkronize tutmak için triger kayışı kullanan motorlarda yaygındır. Krank mili gibi, arabanızın eksantrik milleri de motorun içindedir. Üstten eksantrik mili motorlarında, her ikisi de zamanlama dişlileri veya zincir dişlileri için bir montaj noktası sağlamak üzere biraz dışarı çıkan iki (veya daha fazla) eksantrik mili bulunur. Her eksantrik milinin ucuna bir eksantrik mili contası takılır ve yağın motordan dışarı sızmasını önler.

Eksantrik mili kaçağı ise, motorun arkasında valf kapağının altında yağ görmelisiniz. Büyük bir eksantrik mili sızıntısı, motor bölmesinden duman çıkmasına neden olabilir. Bazen, görmeden dumanın kokusunu bile alabilirsiniz. Bir tamirci, yağ sızıntınızdan aşınmış veya kusurlu bir eksantrik mili contasının sorumlu olup olmadığını belirlemek için aracınızı inceleyebilir.

7. Silindir kapağı contası

Kafa contalarının , soğutucu tüketimi ve soğutucu-yağ karışımı gibi sorunlara yol açabilen iç sızıntılara neden olduğu daha yaygın olarak bilinir. Ancak kafa contaları hem motor yağını hem de soğutma suyunu dışarıdan sızdırabilir. Boksör motorlar olarak da bilinen düz motorlar bu soruna özellikle duyarlıdır (size bakıyoruz, Subaru).

8. Yağ filtresi adaptör muhafazası contası veya contası

Arabanızın yağ filtresi bir adaptör muhafazasına vidalanır. Ve tahmin et ne oldu? Bu muhafazanın arkasında genellikle sızıntılara neden olabilecek bir conta veya conta bulunur. Arabanızda kartuş tipi bir yağ filtresi varsa, sızıntılar yağ filtresi muhafaza kapağından veya contasından da kaynaklanabilir.

Ama bekleyin – sızıntı motor yağından başka bir şey olabilir 

Aracınızdan sızan sıvının otomatik olarak motor yağı olduğunu varsaymamalısınız. Motor yağı gibi görünmesi motor yağı olduğu anlamına gelmez. Arabanızda çok fazla sıvı var ve bunları ayırt etmek zor olabilir – özellikle de yere çarptıklarında.

Arabanızın altında bir su birikintisi görürseniz, bunun bir yağ kaçağı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu sıvının rengine bakmaktır. Temizse, büyük ihtimalle aracınızın klima sisteminden su boşalmıştır . Parlak yeşil, pembe, turuncu veya mavi ise, büyük olasılıkla soğutma sıvısıdır. Bu tür sıvının tatlı bir kokusu da olabilir, bu da tanımlanmasını kolaylaştırır. Şeffaf sarı veya kahverengi bir sıvı tipik olarak fren sıvısıdır . Sıvı kırmızımsı bir renk tonu ile kahverengi ise, muhtemelen şanzıman sıvısıdır. Hidrolik direksiyon sıvısı da kırmızı olabilir, bu nedenle birçok kişi bu tür sıvıları şanzıman sıvısı ile karıştırır .

Motor yağı açık kahverengi veya siyah renktedir. Açık kahverengi veya siyah sıvı içeren bir su birikintisi görürseniz, bu, aracınızın yağ sızdırdığını gösterir. Örneğin, aracınızda şanzıman hidroliği , fren hidroliği ve soğutma sıvısı var . Birçok araçta ayrıca hidrolik direksiyon sıvısı , diferansiyel sıvısı ve transferaz sıvısı bulunur. Ve tüm bu sıvılar, aşınmış veya kırılmış parçalar nedeniyle sızıntı yapma potansiyeline sahiptir.

Bunu size neden söylüyoruz? Çünkü arabanızda bir sızıntı olduğunda hemen hemen sonuçlara varmak istemezsiniz. Derhal bir uzmanı ziyaret edin, böylece sizin için sızıntıyı teşhis edip onarabilirler. Sorunu çözmek, arabanızın sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, artık yağ lekeli garaj yolunuzu komşulardan gizlemek zorunda kalmayacaksınız.  

Yağ sızıntısı olan bir araba kullanabilir misin?

Motor üstten veya alttan yağ sızdırıyorsa araba kullanmamalısınız. Neden? Niye? Yağ, belirli koşullar altında tutuşabilen yanıcı bir sıvıdır. Yağ tutuşursa, aracı potansiyel olarak yok edebilecek bir yangın başlatabilir. 

Yağ sızıntısı olan bir araba kullanmamanızın tek nedeni bu değil. Bir yağ sızıntısı ayrıca contaların ve lastik hortumların erken aşınmasına neden olabilir, bu da bunların beklenenden daha erken değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelir. 

Ayrıca, bir sızıntı sonucu tüm yağınızı kaybedebilirsiniz. Küçük bir sızıntı olsa bile, sürüş sırasında hızla büyük bir sızıntıya dönüşebilir. Yağı az olan bir aracı çalıştırmak motora ciddi şekilde zarar verebilir.  

Bu nedenlerden dolayı, yağ sızdırıyorsa aracınızı sürmeyi hemen durdurmak en iyisidir. Yağ sızıntısını onarmak ve daha fazla hasarı önlemek için en kısa sürede profesyonel bir tamirciye başvurun.

Yağ sızıntılarını düzeltmek pahalı mı?

Bir yağ sızıntısını onarmanın maliyeti, sızıntıya neden olan temel soruna bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, yağ karteri contanızı değiştirmeniz gerekiyorsa, bu 750 1000 TL’ye mal olabilir. Ancak bir triger kayışı yağ sızıntısının onarımı daha pahalıya mal olur. Fiyat önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle her zaman önceden onarım maliyetinin bir tahminini sormalısınız. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir