Araba Hararet Göstergesi Yukarı ve Aşağı Gidiyor – Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir

Aracınızın hararet göstergesi inip çıkıyorsa panik yapmayın! Hararet göstergesinin dalgalanmasının nedenleri ve sorunun nasıl çözüleceği aşağıda açıklanmıştır.

Aracınızın sıcaklığını gösteren gösterge araçtaki en önemli gösterge olabilir. Motorun ne zaman aşırı ısınmaya başladığını gösterir ve kalıcı hasarı önlemenize yardımcı olur. Sıcaklık yükselirse, arabayı kenara çekip soğumaya bırakmanız gerektiğini bilirsiniz. Ancak, arabanın hararet göstergesi yükselip alçaldığında ne yaparsınız?

Sıcaklık göstergesi, kötü bir termostat veya soğutma sıvısı eksikliği nedeniyle dalgalanabilir. Soğutma sisteminde hava olması da mümkündür. Öte yandan, arızalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörü veya kötü bir sıcaklık göstergesi nedeniyle olabilir.

Bu kılavuzda, sıcaklık göstergesi sorunlarına yol açan sorunlara bakıyoruz. Ayrıca size sorunu çözmenin yollarını gösteriyoruz ve doğru teşhisin önemini tartışıyoruz. 

Araba Hararet Göstergesi Nasıl Çalışır?

Araç sıcaklık göstergesi, motorun çalışma sıcaklığına bir bakış sunar. Normalde gösterge panelinde, hız göstergesinin yanında bulunur. Soğutma sıvısı sıcaklığını ölçmek için tasarlanmıştır ve herhangi bir zamanda motorun ne kadar sıcak veya soğuk olduğunu görmenize yardımcı olur. 

Su pompası , soğutma sıvısının sistem içinde dolaşmasına yardımcı olur. Motora girdiğinde ısınır. Daha sonra radyatöre gelince soğur . Termostat, soğutucu akışını durdurarak veya başlatarak uygun sıcaklığı korumak için gereklidir. Ayrıca , termostatın yanında, gösterge okumasını oluşturmak için gereken sinyali gönderen bir soğutucu sıcaklık sensörü bulunur.

Normal çalışma sıcaklığının ne olduğunu bilmelisiniz, böylece iğne konumunun iyi olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Motor soğukken, gösterge aralığın en altına oturacaktır. Çoğu arabada bu okuma 122 derece Fahrenheit’tir. 

Sürüşe başladığınızda motor ısınmaya başlar. Bu işlem sırasında, sıcaklığı düzenlemek için ısı soğutucuya aktarılır. Motor ısındığında ve her şey normal çalıştığında, 180 ila 220 derece Fahrenheit okuyacaktır. 

Siz aracı kapatana kadar bu sıcaklıklar civarında kalmalıdır. Bu noktada soğutma sıvısı akışı durur ve sıcaklık tekrar düşer. 

Araba Hararet Göstergesinin Yukarı ve Aşağı Gitmesinin Nedenleri

1. Kötü Termostat

Termostat, soğutucunun sıcaklığını düzenlemek için kullanılır. Başarısız olmaya başlarsa, düzensiz hareket ederek göstergenin yukarı ve aşağı zıplamasına neden olabilir. Kötü gittiğinde, artık bu şekilde davranmayacak.

Termostat kapalı kaldığında, soğutma sıvısı akamaz ve bu nedenle motor soğumaz. Bu nedenle, motor aşırı ısınır. 

Termostat açık kalırsa motor sıcaklıkları normalin altına düşecektir. HVAC sisteminden ısı almakta da sorun yaşayabilirsiniz. 

2. Düşük Motor Antifirizi

Soğutma sisteminde çok fazla su varsa, sıcaklık göstergesi garip davranabilir. Bazı insanlar soğutma sıvısı ile suyu karıştırırken, sisteme çok fazla şey girmemesi önemlidir.

Yeterli soğutma sıvısı olmadan, sıcaklıklar artacaktır. Su, soğutma sıvısının yaptığı gibi ısıyı motordan yeterince uzaklaştıramadığından, sıcaklıkta olağandışı dalgalanmalar görebilirsiniz. 

Motor aşırı ısınmaya başlarsa, soğutma sıvısını değiştirmek en iyisidir. Aracınızın servis gereksinimlerine göre önerilen antifriz ve su karışımını uygulayın. 

3. Soğutma Sisteminde Hava

Sıcaklık göstergesinin zaman zaman düştüğünü fark ediyorsanız, bunun nedeni sistemdeki hava olabilir. Hava, arızalı bir radyatör kapağı veya şişmiş kapak contası yoluyla sisteme girer . Radyatör hortumundaki bir sızıntı veya soğutma sıvısı yıkaması sırasında yapılan yanlış prosedürler nedeniyle de sızabilir.

Hava cebi soğutucuyu tuttuğunda motor aşırı ısınmaya başlar. Tekrar hareket etmeye başladığında, motor sıcaklığı normale dönebilir. 

4. Arızalı Sıcaklık Göstergesi

Sıcaklık göstergesinin kendisinin suçlaması her zaman mümkündür. Gösterge paneli ilk bakılacak şey değildir, ancak yanlış olan başka bir şey bulamazsanız her zaman bir olasılıktır. 

Çoğu zaman, gösterge panelinde sorun olduğunda başka sorunlar da görürsünüz. Elektrik arızası olup olmadığını görmek için diğer göstergelere bakın.

5 . Arızalı Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

Hatalı okumaların arızalı bir soğutma suyu sıcaklık sensöründen (CTS) gelmesi daha olasıdır . Bu parça motorda bulunur ve kirlenebilir. 

Sensör hasar görürse veya paslanırsa yanlış sinyal gönderebilir. Ayrıca aralıklı olarak çalışıyorsa hatalı okumalara neden olabilir.  

6. Kötü Bilgisayar Modülü

Sıcaklık göstergesinin düzensiz çalıştığını fark ediyorsanız, bunun nedeni kötü bir bilgisayar modülü olabilir. Bu parça, motordan ve araçtaki diğer sistemlerden gelen verileri iletmek için gereklidir.

Sıcaklık göstergesini hareket ettiren verileri iletmek modülün görevidir. Ancak modül bozulursa, bu bölüm birçok farklı sistemi kontrol etmek için kullanıldığından başka garip sorunlar da fark edebilirsiniz.

Dalgalanan Hararet Göstergesi Nasıl Onarılır

1. Termostatı Değiştirin

Ortalama olarak, araba termostatını değiştirmek için 125 ila 300 dolar harcarsınız. Ancak, kendi başınıza yapmak zor bir iş değil.

Termostatı bularak başlayın. Muhtemelen üst radyatör hortumunun motorla birleştiği yerdir, ancak alt hortumda da olabilir. Kelepçeyi çıkarın ve soğutma sıvısını alttaki bir kovada yakalayın. 

Eski termostatı çıkarın ve yerine yeni bir conta koyun. Artık yeni termostatı takabilir, parçaları değiştirebilir ve sistemi yeniden soğutma sıvısı ile doldurabilirsiniz. 

2. Dolum Soğutma Sistemi

Profesyonel bir soğutma sıvısı yıkaması ortalama olarak 65 ila 150 dolar arasında olacaktır. Ancak bu evde yapılabilecek başka bir iş. 

Radyatörü boşaltın ve tekrar damıtılmış su ile doldurun. Aracı on dakika çalıştırın. Motoru kapatın ve sistemdeki kirli suyu boşaltın. Otomobil üreticinizin önerdiği şekilde karıştırılmış taze soğutma suyunu sisteme koyun.

3. Sistemdeki Hava

Havanın sıkıştığını fark ederseniz, soğutma sisteminin havasını da alabilirsiniz. Radyatör kapağını çıkarın ve mümkün olduğunca soğutma sıvısı ile doldurun. Motoru çalıştırın ve fan düşükken ısıyı yüksek açın. 

Seviyeler düştükçe soğutma sıvısını doldurmaya devam edin. Hava alma valflerini gevşetin ve soğutma sıvısını dolaştırmak için motoru birkaç kez devirin. Sıcaklık dalgalanması durana kadar bunu yapın. 

4. Sıcaklık Göstergesi Sensörünü veya Göstergesini Değiştirin

Sıcaklık göstergesi sensörünü değiştirme maliyeti 200 ila 450 dolar arasında olmalıdır. Motorun üstündeki veya yanındaki soğutma suyu sıcaklık sensörünü değiştirmeniz gerekebilir, ayrıca göstergelerin kendilerinin suçlanma ihtimali vardır.

Parçaları değiştirmeye başlamadan önce doğru tanılama yaptığınızdan emin olun. Aksi takdirde, gereksiz onarımlara para harcayabilirsiniz. 

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Araba Hararet Göstergesi Yukarı ve Aşağı Gidiyor – Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir” için 2 yorum

  1. Aracım 2012 reni sembol hareretinde bazı her zaman olmuyor ama kısa farları yaktıgımda bazen hareret yükseliyor kapatınca normale dönüyor bazen de frene baştığımda yükselmeye başlıyor bırakınca normale dönüyor nedeni ne olabilir

    1. Merhabalar, kısa farlar ile hararet arasında direkt bir ilişki yoktur ama bu sorun elektriksel bir sorunun da göstergesi olabilir. Kendi yaptığınız, çektiğiniz devre varsa buraları kontrol edin, büyük ihtimalle bir yerde kısa devre var. Ya da bir oto elektrikçiye giderek durumdan bahsedin, varsa kısa devreyi belirler ve sorunu çözer.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir