Motorunuz Aşırı Isınıyor mu? Motoru Isınmasının Nedenleri

Yaz hemen köşede ve sıcaklıklar yükselmek üzere. Sıcak hava aracınızın soğutma sistemine ek yük getirse de, kış ortası da dahil olmak üzere her mevsimde motor aşırı ısınabilir.

Aşırı ısınma meydana geldiğinde, hem soğutma sistemine hem de motorun kendisine zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Aşırı ısınma, hemen ele almak isteyeceğiniz büyük bir sorundur.

Motorumun aşırı ısınmasına ne sebep olur?

Motorun aşırı ısınması birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Sebeplerden biri hatalı bir su pompası olabilir. Su pompası çalışmayı durdurduğunda, soğutma sıvısı, motorun aşırı ısınmasına yol açabilecek şekilde doğru şekilde devridaim yapmaz . Motorun aşırı ısınmasının başka birçok nedeni vardır .

Motorun Aşırı Isınmasının En Yaygın 7 Nedeni

1. Sıkışmış Kapalı Termostat

Evinizdeki termostat gibi, bir motor termostatı da sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olur. Motor soğukken termostat kapalı kalır, böylece soğutma sıvısının motordan radyatöre geçmesini engeller. Motor ısındığında, termostat açılır ve soğutma sıvısının radyatöre akmasını sağlar. Radyatör, bir ısı eşanjörü görevi görür ve ısıyı soğutucudan dışarıdaki havaya aktarır. Motor çalışma sıcaklığını belirli bir aralıkta tutmaya yardımcı olan bu işlemdir.

Termostat kapalı konumda kaldığında problemler oluşur. Sonuç olarak, soğutma sıvısı radyatöre gidemez. Böyle bir senaryo hızla motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

2. Arızalı Su Devirdaim Pompası

Aracınızın su pompası , bir aksesuar kayışı, triger kayışı veya triger zinciri ile motordan ayrılır. Su pompası gövdesi, pervane adı verilen ve fan benzeri kanatlara sahip dönen bir bileşen içerir. Motor her çalıştığında, çark döner ve soğutma sıvısını soğutma sisteminden geçirir. Su pompası veya tahrik mekanizması (kayış veya zincir) arızalanırsa, soğutma sıvısı artık gerektiği gibi dolaşmayacaktır. Bu da motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

3. Kısıtlı Radyatör

Radyatör işini yapmak ve ısıyı dağıtmak için hem iç hem de dış engellerden arındırılmış olmalıdır. Dahili tıkanıklık radyatörden soğutucu akışını engelleyebilirken, harici bir tıkanıklık cihaz boyunca hava akışını engelleyebilir. Her iki sorun da motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.7

4. Harici Soğutma Sıvısı Sızıntıları

Arabanızda sayısız yerden soğutma sıvısı sızıntıları meydana gelebilir. Örnekler arasında hortumlar, su pompası, radyatör, termostat muhafazası ve motorun çeşitli parçaları sayılabilir. Önemli soğutma sıvısı sızıntıları, soğutma sıvısı kaybına ve ardından motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

5. İçten Soğutucu Sızıntıları

Soğutma sıvısı sızıntıları motorun içinde de gelişebilir. Genellikle neden, hasarlı bir kapak contası , çatlamış silindir kapağı veya çatlamış motor bloğudur. Bu tür sorunlar, motor içindeki yağ ve soğutma sıvısı yolcuları arasında çapraz kontaminasyona yol açarak sıvı karışımına yol açabilir. Ayrıca, soğutma sıvısı, yakıldığı ve tüketildiği motorun yanma oda(lar)ına girebilir. Sonuç, düşük soğutma sıvısı seviyesi ve motorun aşırı ısınmasıdır. Çoğu durumda, dahili soğutma sıvısı sızıntılarının başka bir yerde başlayan aşırı ısınma sorunundan kaynaklandığını belirtmekte fayda var. Örneğin, sızıntı yapan bir hortum , düşük soğutma sıvısı seviyesine yol açarak motorun aşırı ısınmasına ve kapak contasının patlamasına neden olabilir.

Arızalı Soğutma Fanı

Arabanız yolda giderken radyatörden geçen hava akımı, soğutma sıvısının sıcaklığını ve dolayısıyla motorun sıcaklığını düşürür. Ancak rölantide ve diğer belirli koşullar altında, işleri serin tutmak için bir soğutma fanı gereklidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, soğutma fanı arızalandığında motor aşırı ısınacaktır.

7. Başarısız Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

Modern otomobillerde, bir yerleşik bilgisayar soğutma fanının çalışmasını kontrol eder. Fanın ne zaman açılacağını belirlemek için bilgisayar öncelikle motor soğutma suyu sıcaklığından gelen verilere dayanır . Sensör arızalanırsa, bilgisayar fanı düzgün şekilde çalıştırmayabilir ve bu da motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Arabanız Aşırı Isınmaya Başlarsa Ne Yapmalısınız?

Bahsettiğimiz gibi, aşırı ısınma, hızlı bir şekilde maliyetli motor onarımlarına yol açabilir. Hararet göstergesinin normal sınırını aşmaya başladığını görürseniz, kenara çekin ve motoru hemen kapatın. Ardından bir çekici çağırın ve arabanızı istediğiniz onarım noktasına teslim ettirin. Profesyonel bir tamirci sorunu çözebilir ve sizi tekrar yola çıkarabilir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir