Alt Radyatör Hortumunun Soğuk Olmasının Nedenleri

Soğutma sıvısı akışının düzgün çalıştığını bilmek için motor sıcaksa, soğutma sıvısı hortumları eşit derecede sıcak olmalıdır. İşte alt radyatör hortumunuzun soğuk olmasının sebepleri:

Soğutma suyu sıcaklığınızla ilgili bir sorununuz varsa ve alt radyatör hortumunun sıcak yerine soğuk olduğunu fark ederseniz, düzeltilmesi gereken soğutma suyu sisteminde sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Alt radyatör hortumu soğuk problemini doğru bir şekilde teşhis etmek için radyatör sıcaklığını etkileyen çeşitli parçalara bakmanız gerekecektir.

Peki, alt radyatör hortumunun soğuk kalmasına neden olan nedir?

Alt radyatör hortumunuzun soğuk olmasının en yaygın nedenleri hatalı bir termostat, kötü su pompası veya düşük soğutma suyu seviyesidir. Ayrıca hava kilitlerinden veya tıkanmış bir soğutma sıvısı sisteminden de kaynaklanabilir.

Soğuk alt radyatör hortumunun en yaygın 5 nedeninin daha ayrıntılı bir listesi:

Soğuk Alt Radyatör Hortumunun 5 Nedeni

1. Arızalı termostat

Soğuk bir alt soğutma sıvısı hortumu söz konusu olduğunda bu en yaygın sorundur. Motorlarda, motorun optimum sıcaklıkta çalışması ve aşırı ısınmaması için soğutma sıvısı akışını belirleyen ve düzenleyen valf tabanlı bir termostat bulunur.

Arabanız aşırı ısınıyorsa ve aynı zamanda alt soğutma suyu hortumunu ısıtmıyorsa – Büyük olasılıkla termostatınızla ilgili bir sorununuz var ve değiştirilmesi gerekiyor.

Motor soğukken ve çalışmıyorken termostat kapatılmalıdır. Suyun termostat tarafından düzenlenmesi, motor sıcak noktalarını önler. Optimum sıcaklığa ulaşıldığında, soğutma suyu, enerji dağıtımı için radyatöre bırakılacaktır.

Bu sırada termostat açılmıyorsa alt radyatör hortumunun soğuk kalmasına ve aynı zamanda motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

2. Arızalı Su Pompası

Devirdaim Pompasının görevi, soğutma sıvısını soğutmak için motor bloğundan radyatöre doğru soğutma sıvısı pompalamaktır.

Devirdaim Pompası düzgün çalışmıyorsa, su motorda duracak ve radyatöre su pompalanmayacaktır.

Alt soğutma sıvısı hortumu büyük olasılıkla motorunuzun soğutma sıvısı çıkış tarafıdır, bu da hortumun soğuk kalacağı anlamına gelir.

3. Düşük Soğutma Sıvısı Seviyesi

Düşük bir soğutma sıvısı seviyesi, soğutma sıvısı sisteminde birçok sorun yaratabilir. Düşük bir soğutma sıvısı seviyesi, soğutma sıvısı sisteminde hava cepleri oluşturabilir ve su pompasının bir hava cebinde kalmasına neden olabilir.

Soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmek çok kolaydır, bu nedenle kaputu açın ve soğutma sıvısı deposunu bulmak için aracınızın kılavuzunu okuyun. Ancak motor sıcakken asla açmamayı unutmayın, çünkü kaynar ve açarsanız her yere sıçrayacaktır.

4. Soğutucu sisteminde hava

Soğutma sistemindeki hava cepleri, orada olmasını gerçekten istemeyeceğiniz bir şeydir. Hava cepleri aşırı ısınmaya neden olabilir ve dolaşımın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Ayrıca su pompasının etrafında bir hava cebi oluşturarak suyu hiçbir yere pompalayamaz.

Soğutma sıvısı sisteminin havası, arızalı bir kafa contasından veya soğutma sıvısı değişiminden sonra gelebilir. Soğutma sıvısını yakın zamanda değiştirdiğinizi biliyorsanız, sistemin havasını doğru şekilde boşaltmanız gerekir.

Soğutma sıvısındaki hava, soğutma sıvısı seviyesinin çok düşük olmasından da kaynaklanmış olabilir.

5. Tıkalı Soğutma Suyu Sistemi

Bazı nadir durumlarda, soğutma suyu sistemi tıkanabilir. Ancak bu çok yaygın değildir, çünkü ana soğutma sıvısı boruları oldukça büyüktür. Ancak, daha önce biri arabanızı soğutma suyu ve sadece su olmadan çalıştırdıysa, motorun içinde çok fazla pas oluşmuş olabilir.

Bu, sızdıran bir kapak contası ile birlikte , soğutma sıvısı sisteminin içinde çok fazla karışıklık yaratabilir. Diğer her şeyi denediyseniz, soğutma sıvısı sistemini yıkamayı deneyin.

Çoğu durumda, soğuk bir alt radyatör hortumu söz konusu olduğunda, aslında hiçbir sorun yoktur! Termostat, soğutucunun geçmesine izin vermeden önce motorun gerçekten sıcak olması ve neredeyse aşırı ısınması gerekir.

Arabanız aşırı ısınmıyorsa, ancak bunu hissettiğinizde alt soğutma suyu hortumu soğuksa, bu sadece yeterince sıcak olmadığı ve bu nedenle motorunuzda bir sorun olmadığı anlamına gelebilir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir