Silindir Kapak Contası Neden Patlar?

Patlamış veya hasar görmüş bir Silindir Kapak contasının en yaygın nedeni, genellikle aşırı ısınmış bir motorun sonucudur. Yüksek motor sıcaklığı, genellikle bir sızıntı nedeniyle radyatördeki soğutma sıvısı eksikliğinden kaynaklanır. Bazı contalar, malzemelerine bağlı olarak diğerlerinden daha hızlı zayıflayabilir. Örneğin, alüminyum ısıtıldığında hızla genleşir.

Daha yüksek termal genleşme oranlarına sahip metaller, ısıya daha duyarlıdır. Daha yüksek sıcaklıklar, nesnelerin şekil değiştirmesine neden olabilir ve bu da olumsuz sonuçlara yol açabilir. Silindir kapağının ısı sonucu genleşmesi ve deformasyonu, bütünlüğünü zayıflatarak kapak contasının düzgün bir şekilde sızdırmazlığını engeller.

Silindir Kapak contası patladığında hemen müdahale edilmesi önemlidir. Araçların contaları şişmiş halde çalıştırılmaya devam edilmesi, motorda ciddi ve onarılamaz hasarlara neden olabilir. Conta bir conta olarak kullanıldığından, motor gücünün anahtarı basıncı korumaktır.

Conta bir kez şiştiğinde, artık bir conta görevi göremez ve basıncın kaçmasına izin vererek motor gücünü önemli ölçüde azaltır, bu da şişmiş bir Silindir Kapak contasının birkaç işaretinden biridir. Ek olarak, yağ ve soğutma suyu geçişleri, olmaması gereken alanlarda sızmaya başlayabilir.

Soğutma sıvıları yanma odalarına girdiğinde, motor yağını karıştırır ve seyreltir ve aynı zamanda soğutma sistemlerinin soğutma kapasitelerini azaltır, bu da motorların aşırı ısınmasına neden olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir