Şarj Sistemi Arıza Işığı – Anlamı, Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir

Arabanızın kontrol panelinde bir şarj sistemi arızası mesajı görüyorsanız, panik yapmayın! İşte ne anlama geldiği ve nasıl düzeltileceği. Aracınızın şarj sistemi, motorun ve aksesuarların çalışması için her zaman yeterli gücün olmasını sağlar. Araç tam olarak şarj edilmemişse veya uygun bir şarj tutamıyorsa, Şarj Sistemi Arızası mesajını görebilirsiniz.Bu kılavuzda, şarj sistemini oluşturan çeşitli bileşenleri tartışıyoruz. Ayrıca, neyin başarısız olabileceğine bağlı olarak sorunu çözmeniz için bazı çözümler de gösteriyoruz.

Şarj Sistemi Arıza Mesajı Ne Anlama Geliyor?

Şarj sistemi arızası uyarı mesajı, aracınızın şarj sisteminde bir sorun olduğu ve alternatörünüzün aküyü şarj etmeyi durdurmuş olabileceği anlamına gelir. Akü, alternatör, voltaj regülatörü veya konektörler gibi hatalı hayati bileşenlerden kaynaklanabilir.

Arabanız elektrik sistemini şarj etmiyorsa, arabanızın motoru sonunda kapanacak ve yolda mahsur kalacaksınız. Bu nedenle, bu mesajı ciddiye almak önemlidir.

Şarj Sistemi Arıza Nedenleri

Bir şarj sistemi arızasının en yaygın nedeni, kötü bir alternatör veya alternatör içindeki kötü bir voltaj regülatörüdür . Kırık bir serpantin kayışı veya atmış bir sigorta gibi basit bir şey de olabilir.

Bir şarj sistemi arızasının olası nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi aşağıda verilmiştir:

1. Kötü Alternatör 

Alternatör, aküyü şarjlı tutmaktan ve aksesuarları çalışır durumda tutmaktan sorumludur. Alternatör arızalanırsa, araç çalışırken akünün şarj olması mümkün olmayacaktır.

Ek olarak, voltaj regülatörü bozulabilir. Voltaj regülatörü genellikle alternatörün üzerinde veya içinde bulunur, ancak bazı durumlarda alternatörün tamamını değiştirmek daha iyi ve daha kolaydır. Bu olursa, alternatör aküye doğru miktarda voltaj sağlayamaz. 

2. Kırık Serpantin Kemer

Serpantin kayış alternatörü çalıştırır . Alternatör iyi durumda olsa bile serpantin kayışı arızalanırsa çalışmaz. 

Çalışan bir alternatör olmadan akü şarj edilemez. Aslında, aküin yeniden şarj edilebilmesi için kayışın değiştirilmesi gerektiğinde aküin öldüğünü düşünebilirsiniz. 

3. Yanmış Sigorta

Çalışan araçtaki her şey elektrik gücü gerektirir. Bu güç, bir kablo ve sigorta sistemi aracılığıyla yönlendirilir.

Tıpkı evinizde olduğu gibi, her an bir sigorta atabilir. Neyse ki, atmış bir sigortayı değiştirmek ve aküi tekrar şarj etmek o kadar da zor değil. Kullanıcı el kitabınıza bakın ve alternatör veya şarj sistemi ile ilgili sigortaları arayın.

4. Kötü Kablolama

Sigorta dışında, konektörlerden veya kablolardan herhangi biri hasar görebilir. Bağlantıların basitçe kirlenmiş olması ve temizlenmesi gerekmesi de mümkündür. 

Neyin onarılması gerektiğini bulmadaki en büyük sorun, arızayı bulmaktır. Elektrik sistemiyle çalışma konusunda yetenekli değilseniz, bu teşhis zahmetli olabilir. 

5. Kötü Akü

Akünün sorunlara neden olma olasılığı her zaman vardır. Akü eskimiş veya yıpranmışsa, yenisinin zamanı gelmiştir.

Farlar da kararacağından akünün ne zaman bittiğini anlayabilirsiniz . Aksesuarlar da normal şekilde çalışmayabilir. 

6. Kötü ECM

Motor kontrol modülü , birçok araba modelinde alternatörü kontrol eder, ECM’de bir sorun varsa, alternatörün düzgün şarj olmamasına neden olabilir. Ancak, ECM’nin kötü gitmesi oldukça nadirdir, bu nedenle önce diğer şeyleri kontrol etmek kesinlikle iyi bir fikirdir.

Şarj Sistemi Arızası Mesajı Nasıl Onarılır

1. Voltajı ölçün

Şarj sistemiyle ilgili bir sorununuz varsa atmanız gereken ilk adım, bir multimetre ile voltajı ölçmektir . Araba motorunu çalıştırın ve rölantide bırakın, farları ve silecekleri açın. Aküyü bulun ve araç aküsünün artı ve eksi uçları arasındaki voltajı ölçün.

Motoru devirirseniz 12,4 voltun üzerinde ve hatta daha fazla voltaj görmelisiniz. Düşük voltaj görürseniz, şarj sisteminde bir sorun olduğunu bilirsiniz ve arabayı teşhis etmeye devam etmeniz gerekir. Voltaj doğru görünüyorsa, aracınızdaki gösterge panelinde yanlış uyarı sinyali veren bir sorun olabilir.

2. Kayışı Değiştirin

Tahrik kayışı aşınmış veya kırılmışsa, alternatörü çalıştıramaz. Alternatör çalışmıyorken pil şarj olmaz ve elektronik aksamlar çalışmaz. Kayış ayrıca gevşek bir yataktan kaymaya başlayabilir ve bu da şarj sisteminin arızalanmasına neden olabilir.

Çoğu tahrik kayışı 75.000 ila 100.000 mil sürecektir. Bununla birlikte, kayışın düzenli olarak incelenmesi, olası sorunları ortaya çıkmadan önce önlemeye yardımcı olabilir. İlk aşınma belirtisinde kayışı değiştirin. 

3. Hatalı Kablolamayı Düzeltin

Şarj sistemi, her şeyin doğru şekilde çalışmasını sağlamak için hepsinin en iyi durumda olması gereken birçok kablo ve donanımdan oluşur. Bir kablo, konektör veya kablo demeti aşınmışsa, tüm şarj ekipmanında sorunlara neden olacaktır. Bu problemle ilgili sorun, hatalı kablolamayı veya konektörü bulmanın zor olabilmesidir. 

Ek olarak, pil terminalleri aşınabilir ve bu da şarj kabiliyetini etkiler. Sorun yaşıyorsanız, tüm konektörleri temizlemeniz ve kabloları incelemeniz mantıklıdır. Herhangi bir şeyin hatalı veya aşınmış olduğunu fark ederseniz, devam edin ve değiştirin. 

Ayrıca daha önce bahsettiğimiz gibi sigortaları kontrol etmek ve atmış bir sigorta bulursanız değiştirmek istersiniz.

4. Alternatörü Kontrol Edin ve Değiştirin

Bazı insanlar, yeni bir pil takıp ölene kadar alternatörün arızalandığını fark etmezler. Alternatör, aracı çalışır durumda tutmak için aküyü şarj edebilmelidir. Başarısız olduğu için artık pil veya elektronik aksamın ihtiyaçlarını karşılayamaz. 

Çoğu zaman, bir alternatör arızalanır çünkü voltaj regülatörü arızalanır. Çoğu alternatör, yedi ila on yıl veya 80.000 ila 150.000 mil arasında sorunsuz bir şekilde dayanır. Alternatörler oldukça pahalıdır, bu nedenle değiştirmeden önce uygun bir teşhis yapmanız gerekir. Bazı durumlarda, sadece voltaj regülatörünü veya içindeki diğer arızalı parçaları değiştirmek mümkündür.

Bunu teşhis etmek için bir bağlantı şemasına, bir multimetreye ve biraz elektrik bilgisine ihtiyacınız var. Eski bir numara, ona hafifçe vurmaktır ve bunu yaptığınızda sistemi şarj etmeye başlarsa, büyük olasılıkla bozuk bir alternatördür.

5. Pili Değiştirin

Araç aküsü yaşlandıkça artık aracın elektrik ihtiyacını karşılayamaz hale gelir. Zayıf bir pil, zayıf kimyasal reaksiyonlar oluşturarak voltajın düşmesine neden olur. Bu olduğunda, pili değiştirme zamanının geldiğini bildiren uyarı ışığı yanabilir.

Kötü bir pil, birkaç belirti vererek, başarısız olduğunu size bildirir. Sadece arabayı çalıştırmak zorlaşmakla kalmayacak, aynı zamanda farlar ve elektronik aksamlar da gerektiği gibi çalışmayı durduracak. Ayrıca aralıklı elektrik kesintisi de fark edebilirsiniz. Pilin olağandışı göründüğünü fark ederseniz, ne kadar güç verirse versin pili değiştirmelisiniz. 

6. ECU’yu Kontrol Edin/Güncelleyin

Başka bir yanlış bulamıyorsanız, ECU ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmeniz gerekebilir. Bu nadir olsa da, olabilir. Aracın Elektronik Kontrol Birimi (ECU), aracın elektrik sisteminden geçen tüm voltajı ve gücü izler. Arızalı ise alternatöre, aküye ve diğer tüm şarj sistemi bileşenlerine zarar verebilir. 

Neler olduğunu anlamak için kod tarayıcınızı kullanmanız gerekecek . ECU suçlanacaksa, kontrol panelinizde şarj mesajının yanında başka ışıklar olması muhtemeldir. Bazı durumlarda, ECU yeniden programlanabilir veya yanıp sönebilir, diğer zamanlarda değiştirilmesi gerekir. Her iki durumda da, muhtemelen işi halledecek donanıma sahip olmadığınız için pahalı bir onarım faturasına bakıyorsunuz. 

Şarj Sistemi Arızasını Düzeltme Maliyeti

Ortalama olarak, şarj sistemindeki bir sorunu çözmek için 50 ila 1.000 ABD Doları arasında bir harcama yapabilirsiniz. Bir sigortayı, voltaj regülatörünü veya bir bağlantıyı değiştirmek en ucuz sorununuz olabilir.

Bununla birlikte, özellikle bir teknisyenin arızalı bir kablo veya konektör bulmak için saat başı ücret alması gerekiyorsa, tanılama faturaya çok şey ekleyebilir. Lüks bir model kullanıyorsanız, daha pahalı parçalar ve uzman bir teknisyene duyulan ihtiyaç nedeniyle faturanın daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir