Motorda Yağ Kaçağı ve Dikkat Edilecekler

Araç motorunda yağ kaçağı olması kullanıcılar tarafından ciddi risk olarak algılanmakta ve çözüm için farklı ustalardan görüşler alınmaktadır. Yağ kaçağı problemi tek başına farklı durumlardan olabileceği için çözüme kavuşması gereken ama ehil ustaların, güvenilir ustaların tercih edilmesi gerekliliğini de ortaya koyan bir durumdur. Bir araçta motor yağ kaçağı neden olur? Motor yağ kaçağını önlemek için ne yapılabilir, masrafı çok tutar mı? Motor yağ kaçağı olan araçlar muayeneden geçer mi? Eksperler motor kaçağını görürler mi?

Kullanıcıların çoğu araç kaputunu açıp motor durumunu, yağ durumunu, akü durumunu kontrol etmez. Hatta şunu söyleyebiliriz ki çoğu araç kullanıcısı araçta problem olmaması durumunda sadece araç cam suyu eklemek için kaputu açarlar. Dolayısıyla araç size arıza durumlarını sinyal vermezse bazı arızalarda çözüm için çok paralar harcayabilirsiniz. Araç motor yağ kaçakları muayene teknisyeni tarafından hafif kusur olarak yazılmaktadır. Aracı satmak için ekspere soktuğunuzda eksper de görmesi durumunda motorda yağ kaçakları var diye belirtmektedir.

Yağ kaçağını aracınızı hareket ettirdiğinizde aracın altından fark ettiyseniz şunu söylemeliyiz ki bu kaçak birikmiş, kartel korumayı geçmiş ve yavaştan damlamaya başlamıştır. Dolayısıyla küçümsenecek bir durum değildir. Bir araçta yağ kaçağı varsa, yağ yakma durumu varsa araç yağı belli periyotlarda kontrol edilmelidir çünkü yağsız kalan motor aracın yürüyenine ciddi sıkıntılar vererek masraflar açabilmektedir. Şimdi yağ kaçaklarının nedenlerini ve yapılabilecekleri sizlerle paylaşmaya çalışalım…

Muhtemel Yağ Kaçağı Olan Yerler ve Yağ Kaçağı Nedenleri

  • Karter, karter contası aşınması gibi durumlarda yağ kaçakları meydana gelir.

Karter contası karteri saran ve yapısı gereği uzun kilometreler sonrası bozulabilen bir malzemedir. Bozulan conta, gevşemiş vida, yerine tam olarak oturmayan conta yağ kaçırır. Karterde bulunan yağ tıpasının gevşek olması da yağ kaçaklarına neden olabilir. Tamiri farklı yağ kaçaklarına göre daha uygun durumlardır. Eski conta güzelce tenmizlenmelidir. İşçilik olacağı için işçilik parası yansıyacaktır. Daha sonra yeni conta düzgün oturtularak kartel yerine takılmalıdır.

  • İyi sıkılmayan yağ filtreleri kaçağın sebebi olabilir.

Yağ kaçağı daha önce yok, bakım sonrası aracın yağ kaçırmaya başladığını gördünüz. Düzgün takılmayan filtre sebebiyle yağ kaçağı varsa filtrenizi tekrar değiştirtmelisiniz daha büyük sorunlara yol açabilir.

  • Yağ pompası dışarıda olan araçlarda, bozuk conta veya pompa bağlantı cıvataları gevşek olabilir.
  • Subap kapağının bağlantı elemanları iyi takılmamışsa, gevşemişse, contası bozuksa yağ kaçakları görülür.
  • Ana mil ön keçesi, arka ana mil keçesi yanlış takılma, yıpranma, kartere dönüş yolunda tıkanma (kurum sebeiyle olabilmekte) gibi nedenlerden dolayı araçlar yağ kaçırabilmektedir.
  • Eksantrik mili dişlileri kapak contasındaki eskime, gevşeme bozulma buradan yağ kaçaklarına neden olacaktır.

Bunun haricinde de yağ kaçakları olabilecek farklı yerler bulunmaktadır. Bu yüzden yağ kaçağının yeri doğru teşhis edilmeli ve bir an önce tamiri yapılmalıdır. Yağ kaçıran araçlarda hareketten önce motor yağ seviyesi takip edilmelidir.

Yağ Kaçakları ve Bakımsızlık

10 bin bakım, yazlık bakım, kışlık bakım gibi terimler boş yere oluşmamıştır. Düşük kilometredeki araçlar için çok sorun yaşanmasa da kilometre alıp başı gittikçe, araçlar yaşlandıkça contalarda bozulmalar, vidalarda gevşemeler yaşanabilmektedir. Bu elemanları sağlam ve diri tutmak için bakım zamanı geçirilmeden araç bakımı yapılmalıdır. 200 bini devirmiş arabaların 100 binlik arabalardan sağlam olmasındaki sebeplerden biri de kullanıcıdır. Bakımı zamanında yaptırmanın önemi bu yüzden çoktur.

Aracı Devirsiz Kullanmanın Yağ Kaçaklarına Etkisi

Ben arabamı yüksek devirde kullanmayı seviyorum diyenler için şunu hatırlatmakta fayda vardır ki motor yağı araç hareket halindeyken basınçla karşılaşmaktadır. Yüksek devirlere çıkıldıkça, basınç fazla olacağı için motorun neresinde zayıf bir conta veya yağ keçesi varsa yağ oradan sızıntı yapacaktır. Contaların da belirli bir ömürleri vardır ve bu ömürleri kullanıcı kaynaklı azalabilmektedir. Yağ kaçağı, motor suyu kaçağı gibi durumlarla kendini gösteren bu elemanlar değiştirilirken orijinal ürünlerin kullanılması da önemlidir. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir