Kaput Koruma Filminin Çatlaması ve Sökülmesi

Sıfır araç alındığında veya ikinci el hatasız bir aracımız olduğunda veya aracımızı daha özenli kullanmak istediğimizde aklımıza gelen ilk işlerden biri kaput koruma filmi oluyor. Peki kaput koruma filmi aracı koruyor mu, çizilmesini engelliyor mu? Bir zararı var mı? Kaput koruma filmi nasıl sökülür? Lekesi kalır mı?

Kaput koruma filmi araç kaputunuza gelecek taş izine engel olur. Ufak kılcal çiziklerin aracınızda oluşmasına engel olur. Ufak sürtmelerde çizikleri burası alacağı için kaputunuzun daha az etkilenmesini sağlayabilir. Bu ve bunun gibi sebepler sizleri kaput koruma filmi yaptırmaya itebilir. Yalnız kaput koruma filmini kaliteli çektirmeli, kaput koruma filminin ömrü dolmadan uzman yerlerde (kaput koruma taktırırken oranın söküp sökmediğini sorabilirsiniz) yenilemelisiniz. Ömrü dolan kaput koruma da sizi kalitesiz kaput korumaların neden olduğu pişmanlığa itecektir.

Kalitesiz filmler veya ömrü dolan koruma filmleri, kaplamalar özellikle yaz sıcaklığıyla birlikte çatlama yapar. Güneş yanığı gibi yanık görünümü, çatlak oluşumu varsa vakit kaybetmeden söktürmeye gitmeli isterseniz yenisini yaptırmalısınız. Aksi halde kaput koruma filmi çatlak çatlak olacak ve sökülmesi uzun zaman alacak bir işkenceye dönecektir.

Kaput Koruma Filmi Nasıl Sökülür?

Kaput koruma filminizde çatlak yok siz sökmek, kaldırmak istiyorsunuz. Kaput koruma filmini nasıl kaldırabiliriz? Kaput koruma filmini çıkarmak biraz daha profosyenellik ister. Üstten pasta cila atmak filmi sökmeye yetmeyecektir. Zımpara atmak ister istemez bölgesel olarak alt boyaya geçebilir ve çok risklidir. En iyi yöntem ısı tabancasıyla yavaş yavaş kaldırmaktır ki çatlak yoksa yavaş yavaş ve dikkatli bir şekilde kaldırabilirsiniz. Isı tabancası yerine sıcak bir günde film üstüne 60-80 derecelik kaynar su dökerek yavaş yavaş sökme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kaput koruma filmi kalktığında alt kısmında lekeler kalacaktır ki bunu da yine sıcakta ılık su ile temizleyebilirsiniz ya da bu lekeleri gidermek için pasta cila uygulanabilir.

Çatlamış Kaput Koruma Filmi Nasıl Sökülür?

Kaput korumanız sararmaya başladıysa sıcak bir günde bir kenarından başlayarak çekme yöntemiyle kendiniz sökebilirsiniz. Folyonuz kaliteliyse yırtılma olmadan ve fazla leke bırakmadan kolaylıkla sökülecektir. Eğer geciktiyseniz çatlamalar arttıysa ve 100ün üzerinde çatlak görüyorsanız; kaput koruma filmi çatlak çatlak olmuşsa artık size profosyenel yerler de takma fiyatının kat kat üstüne bir fiyat vererek sökme yapabileceklerini hatta yapamayacaklarını ifade edecektir. Çatlak çatlak olmuş bu filmi kaldırmak uzun vakit alacaktır ve artık bir ısı tabancası size şarttır. Isı tabancasıyla tek tek çatlakları ısıtarak yavaştan kaldıracaksınız. Bu işlem 2 kişi için yaklaşık bir günü alacak bir işlemdir. Altta kalan lekeler için pasta cila uygulaması düşünebilirsiniz.

Kaput Koruma Filmi Ömrü Ne Kadar

Kaput koruma filmi kaliteli diyorsanız 3-5 yıla kadar ömrü olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu süreyi yaz sıcağında aracınızı koruyamıyorsanız, sürekli güneşte duruyorsa 2 yıla kadar düşürebiliriz. Bu süre zarfından önce filmleri yenilemeli veya söktürmelisiniz. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Kaput Koruma Filminin Çatlaması ve Sökülmesi” için 4 yorum

  1. benim araca önceki sahibi yaptırmış. gayet güzeldi, kaputu falan korur diye hoşuma da gitmişti ama yaz sıcağına dayanamadı. zaten çok zor çıkarttık kaput filmi o kadar benimsemiş ki kaputu sahiplenmiş bıkmıyordu. Biraz daha geciksek sıkıntı olabilirdi

  2. etiket sökücü spreyler var kaliteli bir şeyler denerseniz yardımcınız olabilir onunla temizleyebilirsiniz boyaya kesinlikle zarar vermiyor

  3. Arkadaşım filmi uzman bir yere söktürdü, sağolsunlar sökerken boya da zarar gördü. aracın rengi koyuydu kaput filmi boyaya işlemiş adeta lokal boyandı, aracınız koyuysa çok çok hassas olun lütfen. Bundan kaynaklı filmi iptal etmek için benim aracımdaki kaput filmi söktük. Aracımdaki film yarım kaplamaydı yapılalı iki yıl olmuştu çatlak falan oluşmamış yeni gibiydi fön tabancasıyla ısıtır ısıtmaz hemen söküldü yapışma izlerinide sellozik tinerle sildik tertemiz oldu toplamda 1 saatimizi aldı, 2 veya 3 yılda bir sökülmesi gerekiyormuş bu kaplamanın yoksa boyaya işliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir