HGS İhlalli Geçiş Sonrası HGS Başvurusu ve HGS Ödeme

HGS İhlalli Geçiş nedir? Bu konuyu açarak konumuza başlayalım. Araç plakanıza ait bir HGS etiketiniz yok ama HGS gişelerinden geçmek durumunda kaldınız. Bu durumda ihlali geçiş yapmış oluyorsunuz. İhlalli geçişlerde geçiş tarihinden itibaren 15 gün içinde herhangi bir ceza almadan plakanıza ait HGS çıkartarak geçiş ücretinizi ödeyebilirsiniz.

PTT’den HGS nasıl alınır? PTT Şubelerinin herhangi birinden veya size en yakın PTT şubesine giderek araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile hgs etiketi satın almak istediğinizi söylemeniz etiket almanız için yeterli olacaktır. Sistem üzerinden gerekli işlemler yapıldıktan dakikalar sonra hgs etiketi temin ediliyor ve araç sahibine teslim ediliyor. HGS etiketi sadece PTT’den mi alınır? HGS etiketi PTT üzerinden alınabilir ama bazen ilçelerdeki şubelerde etiket erken bitebiliyor bu durumda etiket bulamayabiliyorsunuz. Böyle durumlarda acil bir şekilde HGS çıkarmak istiyorsanız internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla HGS hesabı oluşturabilir ve kargo yoluyla etiketinizi evinizde teslim alabilirsiniz.

Bankadan HGS etiketi çıkarırken bilmemiz gereken bazı durumlar var.

1- Bankadan çıkarılacak HGS etiketi için ücreti bankanın belirlediğini unutmayın. Örneğin bir X bankası etiket için 35 TL ücret kesmektedir.
2- Minimum Bakiye: HGS başvurusu yapacağınız banka hesabınızda etiket ücreti ve minimum bakiye (50 TL) bulunmak zorunda.
3- HGS hesabı ne zaman aktif olur? Bankadan HGS başvurusunda bulundunuz ve başvurunuz alındı. Ertesi gün akşamında (mesai sonrası genelde 17.00’den sonra) hesabınız aktif oluyor.

Burada şuna dikkat etmek gerekir ki HGS ihlali geçiş yaptınız ve etiket başvurusunu 15. gün bankadan yaparsanız ertesi akşam aktif olacağı için cezaya düşersiniz.

HGS Ödemelerini Nasıl Yapabilirim?

HGS başvurunuz onaylandıktan sonra geçiş ücretleriniz otomatik olarak bu hesaptan kesilecektir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir