Hararet Göstergesiz Era’da Mavi ve Kırmızı Hararet Lambası ve Anlamları

Hyundai Accent Era otomobilinin bazılarında hararet göstergesi bulunurken çoğu modelinde de hararet göstergesi bulunmamaktadır. Hararet göstergesi bulunmayan araçlarda motor su sıcaklığını gösteren herhangi bir uyarı da bulunmamaktadır. Sadece motor su sıcaklığı 65 dereceye çıkana kadar yanan mavi termostat ışığı bulunmaktadır. Motor ısısı 65 dereceyi geçtikten sonra bu ışık sönmektedir.

Bununla birlikte kolay kolay hararet yapmayan bu araçlarda kırmızı termostat ışığı aracın hararet yaptığını ve durumun ciddi olduğunun göstergesidir. Şöyle diyelim ki kırmızı ışığı görüp de ucuz bir masrafla kurtaran varsa bir kaç kişidir.

Hararet göstergesi olmayan araçların hararet durumunu takip etmek için OBD-II cihazı kullandıkları veya ELM cihazlarıyla durumu takip ettikleri veya düzenli bakımla devam ettiklerini biliyoruz. Bu cihazlardan elde edilen ölçümlerde kırmızı hararet lambasının 120 derecede yandığını ve bu ışığın geçmiş olsun demek olduğunu ifade edebiliriz.

Mavi Hararet Işığı Ne Demek?

Motor henüz soğuk, motor su sıcaklığı 65 derecenin altında. Fazla sıkıştırmadan arabayı kullanmaya devam et anlamı taşır.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir