Fahri Müfettiş ve Diğer Trafik Cezalarına itiraz Nasıl Yapılır?

Fahri trafik denetçileri ile birlikte trafikte aslında çok kez ceza yazılabilecek durumla karşı karşıya gelebiliyoruz. Yazılan bir ceza fahri denetçiler tarafından yazıldıysa çoğu kez itirazı yok onun tepkileriyle de karşılaşabilirsiniz. Kanıtı olsun olmasın haklı yere yazılan cezanın ödenmesi gerekir. Peki klon plaka ile ceza yemişseniz ya da yapmadığınız bir durumdan dolayı ceza yemişseniz cezaya itiraz nasıl yapılır?

Öncelikle cezaya itirazın da geçerli sebepleri olmalıdır. Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız cezanıza itiraz edebilirsiniz.

  • Trafik ihlali nedeniyle gönderilen cezalar
  • Radar uyarı levhası olmayan bir yolda hız sınırı için cezalarında,
  • Delilsiz trafik cezalarına
  • Park yasağından dolayı ceza almışsanız (belediyenin size yeteri kadar park yeri sunmadığı durumlarda)

Yukarıdaki durumlarda tarafınıza gelen cezaya itiraz edebilir ve cezayı iptal ettirebilirsiniz. Burada da şuna dikkat edilmelidir ki örneğin delilsiz bir trafik cezası geldi. Siz delil ok diye itiraz ettiniz ama radar görüntülerinden cezanın kesinliği onandı. Bu durumda mahkeme masrafları ile birlikte cezayı da ödemek durumunda kalablirsiniz. Çünkü çoğu trafik cezasında (radar gibi) sadece size hız sınırını aştığınız için ceza gelmektedir ama bunlar kayıt altındadır.

Trafik Cezası itirazı İçin Gerekli Belgeler

Trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız size gelen ceza kağıdının fotokopisi, kimlik fotokopisi, ruhsat fotokopisi , ehliyet fotokopisi ve Sulh Ceza Mahkemesi’ne yazacağınız itiraz dilekçesiyle itirazınızı yapabilirsiniz. Dilekçe yazarken aşağıdaki örnek dilekçeyi dikkate alabilirsiniz. A4 kağıdına tamamını el yazınızla yazabilir ya da bilgisayar ortamında hazırlayabilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayın. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok iş yükü kaldırılarak kolaylaştırılmıştır. Bunlardan biri de trafik ceza itirazlarıdır. E-devlet üzerinden hızlı bir şekilde trafik cezası itirazlarını gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası İtiraz Etme

E-Devletten veya direkt UYAP’tan giriş yapabilirsiniz. E-Devletten arama bölümüne Uyap yazarak da giriş sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde taraf olarak itiraz eden bilgilerini, itiraz edilen bilgileri girilecek.
Yukarıdaki dilekçe doldurulup word belgesini udf ye çevirerek itirazınızı tamamlayabilirsiniz.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Fahri Müfettiş ve Diğer Trafik Cezalarına itiraz Nasıl Yapılır?” için bir yorum

  1. İtiraz edilen bilgilerini nasıl girmeliyiz?
    Kurum mersis vergi detsis no soruyor bunları nasıl doldurabiliriz bilgi verir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir