Arabadaki Sesler Arıza Habercisi Olabilir? Arabadan Gelen Seslerin Anlamı

Arabadaki Sesler Arıza Habercisi Olabilir? ARabadan Gelen Seslerin Anlamı Arabanızı sürerken alışılmadık bir ses çıkarması kadar paniğe neden olan çok az şey vardır. Buna neyin sebep olduğunu ve daha da önemlisi, bu konuda ne yapmanız gerektiğini bulmaya çalışırken zihniniz yarışıyor. Sadece biraz bilgi sizi belirsizlikte boğulmaktan kurtarabilir, işte bazı yaygın motor sesleri ve ne anlama geldikleri.

Arabamın çıkardığı ses, onu en kısa zamanda bir tamirciye götürmem gerektiği anlamına mı geliyor?

Arabamızdan duyabileceğimiz birçok ses var . Bir tıslama sesi duyarsanız, arabayı kullanmayı bırakıp kenara çekmek en iyisidir. Bu ses radyatör hortumundan kaynaklanıyor olabilir. Hemen tamir edilmezse motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

1. Motordan Mırıldanma, Gıcırdatma veya Cızırtı

Çığlık veya gıcırtı, çoğu sürücünün karşılaştığı bir sestir ve en yaygın neden gevşek veya aşınmış bir tahrik kayışıdır . Araç ilk çalıştırıldığında gıcırtı sesi duyulacak ve devir yükseldikçe daha da kötüleşecektir. Motor ısındıkça kaybolabilir veya kaybolmayabilir. Sebep tahrik kayışıysa, ayarlanması veya değiştirilmesi gerekir. Kaputun altından uğultu veya gıcırtı sesine neden olabileceğinden kasnak yatakları da kontrol edilmelidir.

Diğer motor gıcırdama kaynakları biraz daha problemlidir. Sistemin bir yerindeki bir sızıntı nedeniyle hidrolik direksiyon sıvınız azalmışsa, motor devrine denk gelen bir gıcırtı sesi bulabilirsiniz. Genellikle direksiyonu çevirdiğinizde ses yoğunlaşır. hatalıhidrolik direksiyon pompası veya gazlı sıvı da sızlanma veya gıcırtı sesleri çıkarabilir.

Arızalı bir otomatik şanzıman pompası, motor devriyle çakışan bir uğultu sesine de neden olabilir. Bu, kaymaya başlayan bir şanzımanla birleştirilebilir. Ayrıca, düşük bir şanzıman yağı seviyesinin de sızlanmaya neden olabileceği unutulmamalıdır .

2. Frenleme Sırasında Taşlama veya Kazıma Gürültüsü

Bu dikkat çekici gürültü, ciddi bir otomotiv rahatsızlığıdır. Bazı arabalar, özellikle önceki gece yağmur yağdıysa, sabah ilk iş fren sesi çıkarır. Bununla birlikte, taşlama veya kazıma sesi devam ederse, bir tamircinin ilgilenmesi gereken bir sorununuz var demektir.

Fren balataları seramik, organik veya yarı metalik malzemelerden yapılabilir ve kullanımla aşınabilir. Fren balatalarınız aşındıkça, aşınma göstergesi veya metal destek plakası, fren rotoruyla temas ederek bir gıcırdama, sıyrık veya gıcırtı sesine neden olabilir. Bu, aracınızı güvende tutmak için fren balatalarınızın hemen değiştirilmesi gerektiğinin bir göstergesidir.

3. Dişlileri Değiştirirken Taşlama Sesi

Vites değiştirirken bir taşlama sesi duymak asla iyi bir haber değildir ve neredeyse her zaman aşınmış debriyaj bileşenleri veya şanzıman sorunlarına işaret eder. Bunların ikisi de, ele alınmadığı takdirde sizi yolun kenarında sıkışıp bırakabilecek oldukça ciddi sorunlardır.Herhangi bir sayıda dahili bileşen aşınabileceğinden, yalnızca gürültüye dayalı olarak bir debriyaj veya şanzıman orununu gidermeye çalışmak zordur. Bununla birlikte, vites değiştirirken çıkan bir taşlama sesi, genellikle manuel şanzımanda aşınmış bir debriyaj, hasarlı dişli dişleri veya aşınmış senkronizörleri gösterir.

Şanzımandan gelen bir taşlama sesi de düşük sıvı seviyesini gösterebilir. Arabanız otomatikse, hasarlı bir planet dişli takımı da bir taşlama gürültüsüne neden olabilir. Bu sorunların her biri, daha fazla hasarı önlemek için güvenilir tamirciniz tarafından mümkün olan en kısa sürede halledilmelidir.

4. Motordan Titreme, Vurma veya Tıkırtı

Bu sesler belki bu listedeki diğerleri kadar endişe verici değildir, ancak potansiyel olarak daha ciddidirler.

Motor tıkırtısı gürültüsü sadece gürültülü yakıt enjektörlerinin bir sonucu olabilir . Bazı enjektörler, valfleri açılıp kapanırken bir ses çıkarsa da, bu genellikle belirgin bir tıkırtıdan çok bir vızıltı sesidir. Çoğu zaman, gürültü en çok doğrudan enjeksiyon kullanan motorlarda fark edilir ve endişe nedeni değildir.

Motor tıkırtı sesinin en yaygın nedeni düşük yağ basıncıdır. Bu, hayati motor bileşenlerinin yeterli yağlama almadığının bir göstergesidir. Motorunuzun yağı azalmış olabilir veya motorun içinde düşük yağ basıncına neden olan bir sorun olabilir.

Tıkırtı, tıkırtı veya tıkırtı sesleri, kaldırıcılar veya kam takipçileri gibi aşınmış valf mekanizması bileşenlerinin belirtileri olabilir. Aşınmış bir eksantrik mili lobu veya kırılmış valf yayı, aşırı boşluk nedeniyle bu seslere neden olur. Sorumlu olabilecek birkaç bileşen olduğundan, bunların kendi kendine teşhis edilmesi zor olabilir.

Motorunuzdan gelen tıkırtı sesinin başka bir nedeni egzoz manifoldu sızıntısı olabilir. Bazen, motor ısındıktan ve metaller genişledikten sonra egzoz manifoldu sızıntısı sessizleşir. Egzoz sızıntısının ciddi olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu, yakıt tüketiminizi etkileyebilir ve güç kaybına neden olabilir.

5. Arabadan Tıslama Sesi

Daha acil bir sorun, kaputun altından gelen tıslama sesidir. Bu, sürüş sırasında veya motor kapatıldıktan sonra meydana gelebilir. Aracınızdan bir tıslama sesi duyarsanız, radyatör hortumu arızası nedeniyle aracınızda soğutma sıvısı sızıntısı olabileceğinden, aracınızı hemen sürmeyi bırakmalısınız.

Düşük soğutma suyu motorun aşırı ısınmasına neden olur ve bu da motorunuzda ciddi hasara neden olabilir. Kalan soğutma sıvısı basınç altında olacağından motor sıcak hissediyorsa radyatör kapağını açmaya çalışmayın. Motor soğuduktan sonra soğutma sıvısı tamamlanabilir, ancak hızlı bir şekilde tekrar sızacağını unutmayın. Hortum veya su pompasından kaynaklanan bir soğutma sistemi sızıntısıarızanın mümkün olan en kısa sürede onarılması gerekecek ve sorun giderilene kadar araç kullanılmamalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir