Arabada Tekleme ve Çekişten Düşme Neden Olur?

Tekleme veya çekişten düşme, aracın motoru ile aktarılan gücün tekerleklere yeterli bir şekilde iletilmediği durumlarda ortaya çıkar. Bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Bazı yaygın nedenleri şunlardır:

  1. Yakıt sistemi sorunları: Aracın yakıt sistemindeki sorunlar, özellikle yakıt filtresinin tıkanması veya yakıt pompasındaki arızalar gibi durumlar, aracın yakıt verimliliğini etkileyerek çekişten düşmeye neden olabilir. Özellikle kötü yakıt kalitesi, yakıt deposunda biriken pisliğin enjektöre gelmesi gibi çeşitli sebepler buna kaynak gösterilebilir. Tüm bunların sonucunda söylenebilir ki araba motorlarının teklemesinin en yaygın nedeni tıkalı bir yakıt enjektörüdür. Bu genellikle yakıt hatlarının karbon birikintileriyle tıkanmasından kaynaklanır. ARabada tekleme olur, çekişten düşme yaşarsınız.
  2. Elektronik sistem sorunları: Aracın elektronik sistemi, özellikle arızalı bir sensör veya motor kontrol ünitesindeki bir sorun gibi durumlarda çekişten düşmeye neden olabilir. Arızalı bir map sensöründe olduğu gibi.
  3. İşlev bozukluğu: Bir aracın bir veya daha fazla parçası arızalıysa veya düzgün çalışmıyorsa, çekiş gücü kaybı yaşanabilir. Örneğin, aracın ateşleme sistemi bozulduğunda, motorun gücü azalabilir ve çekişten düşme olabilir. Hatalı, arızalı bujiler, hatalı bir buji kablosu ve hatalı bir bobin kablosu en sık rastlanan çekişten düşme sebebidir. Arıza ışığı yakar. Gaza basınca tepkime olmaz, geç olur. Hızlanma sağlayamazsınız.
  4. Aşınmış veya yanlış lastikler: Aşınmış veya yanlış lastikler, aracın yere yeterince tutunmasını engelleyebilir ve çekişten düşmeye neden olabilir.
  5. Vites kutusu sorunları: Vites kutusunda arızalar, özellikle aracın manuel vitesli ise, çekişten düşmeye neden olabilir.
  6. Yakıt kalitesi: Düşük kaliteli yakıt, aracın performansını ve yakıt verimliliğini etkileyebilir ve çekişten düşmeye neden olabilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı çekiş gücünde düşüş yaşanması, aracın performansını etkileyebileceği için aracın bir an önce bir tamirciye gösterilmesi önemlidir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir