Araba Neden Yağ Yakar Belirtileri, Nasıl Düzeltilir?

Modern otomobillerin, eski otomobil motorlarından daha fazla yağ yaktığı bilinmektedir. İşte arabanızın çok fazla yağ yakmasına neden olabilecek şeyler ve nasıl düzeltileceği yazımızda.

Arabanıza yağ koyduğunuzda, seviyelerin bir sonraki değişime kadar aynı kalmasını beklersiniz, ancak durum her zaman böyle değildir. Bazı durumlarda, yağ seviyeleri beklenmedik bir şekilde düşebilir. Bu olduğunda, arabanızın neden yağ kaybettiğini ve yaktığını bilmek istersiniz.

Bu yazımızda, yağ seviyenizin neden düştüğünü ve bunun tüm araçlarda olan normal bir durum olup olmadığına değiniyoruz. Aracınızda aşırı yağ tüketimi fark ettiğinizde neler yapabileceğinizi de açıklıyoruz. 

Bir arabanın çok fazla yağ yakmasının en yaygın nedeni, aşınmış contalardan veya contalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, yağın piston segmanlarından yanma odasına kaymasına neden olacak aşırı basınçla sonuçlanan tıkanmış karter havalandırmasından da kaynaklanabilir.

Aşırı yağ tüketimine sahip bir araba motorunun en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi: 

Aşırı Yağ Tüketimi ve Yanma Nedeni

1. Aşınmış Contalar veya Contalar

Araçta hasarlı veya aşınmış krank mili keçeleri veya valf kapağı contası varsa, yağ sızdırıyor olabilir. Bu kusurla, her sürüşünüzde yağ kaybolur ve yağı olması gereken yerde tutmak için seviyeleri tamamlamanız gerekir.

Contaların veya keçelerin aşınmış olduğunu fark ederseniz, hemen değiştirilmesini istersiniz. Çoğu durumda, oldukça ucuz olabilir, ancak daha sonra maliyetli motor onarımını önlemenize yardımcı olur. Arızalı contalar, aracınızı park ettikten sonra altında bir yağ havuzu varsa, genellikle bulunması oldukça kolay olan harici bir yağ sızıntısına yol açacaktır.

2. Tıkalı karter havalandırması

Karter havalandırması veya PCV valfi tıkandığında, karterin içinde yağı contalardan motordan dışarı itecek aşırı basınca neden olabilir.

Bunu düzeltmek için karter havalandırma hortumlarını ve PCV valfini bulun ve havanın motordan serbestçe çıkabildiğinden emin olun. Karter havalandırmasında genellikle motora giden birkaç hortum bulunur, bu nedenle hepsini kontrol etmek önemlidir.

3. Kötü veya Yanlış Yağ Kalitesi

İyi çalışan bir motor için doğru tipte yağ kullanmak zorunludur. Hangi yağı kullanacağınızı seçerken üreticinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Ek olarak, yağı düzenli olarak değiştirmek istiyorsunuz. Yağ eskidiğinde ve kirlendiğinde, motorun içindeki metal bileşenleri artık yağlayamaz. Bu aşırı sürtünme motorun daha fazla yağ tüketmesine neden olacaktır. 

Ne renk olduğunu görmek için motor yağını kontrol edin . Ten rengi veya sarı renkli olmalıdır. Siyah veya koyu kahverengi ise, benzinli motorunuz varsa yağ değişimi yapmak için çok beklemişsinizdir. Dizel motor yağı, bir değişiklikten hemen sonra kararır. Yağ filtresi, tahliye tavası, anahtar ve yeni yağ ile yirmi dakika içinde değiştirebilirsiniz. 

4. Arızalı Piston Segmanları

Piston segmanları hasar gördüğünde veya aşındığında, içten yanma odasına yağ sızabilir. Bu sadece yağın yanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda silindirlerde ve piston segmanlarında da karbon birikintileri oluşmaya başlayabilir.

Yağ seviyelerinin düşmeye başladığını fark edeceksiniz. Ancak bu sorunun tek çözümü piston segmanlarını değiştirmektir. 

5. Yüksek Yağ Basıncı

Yüksek yağ basıncı ile sıvı, motora aşırı derecede taşar. Yağ silindirlere düştüğünde yanması muhtemeldir.

Bu sorunu çözmek için, yüksek yağ basıncına neyin neden olduğunu bulmanız gerekir. Sorun, merkezi bilgisayardaki bir arızadan kaynaklanıyor olabilir veya son bakım sırasında çok fazla yağ eklemiş olabilirsiniz. 

6. Eski, Yıpranmış Motor

Bir motorun ömrünün ilk beş yılında, önemli bir şey ters gitmemelidir. Bu ilk yıllarda yağ aşırı tüketilmemeli ve yanma konusunda fazla endişelenmenize gerek yoktur. 

Kilometreler yükseldiğinde, contalar ve contalar bozulmaya ve bozulmaya başlar. Küçük sızıntılar başlayabilir ve motor daha fazla yağ tüketir. Ek olarak, daha eski bir motor, yağın yeni modellerde olmayan noktalardan akmasına izin veren daha büyük toleranslara sahip olabilir. 

Yanan Yağ Normal Kabul Edilir mi?

Yağ yakma, otomotiv sahipleri arasında yaygın olarak tartışılan bir konu, ancak üreticiler bu konu hakkında nadiren bilgi veriyor. Bu nedenle, bir motor için normal olarak kabul edilebilecek bir durum, bir sonraki motor için aşırı olarak kabul edilebilir. 

Örnek olarak BMW, sürücüleri bazı motorların bin mil içinde yaklaşık bir litre yağ yaktığı konusunda bilgilendirir. Ek olarak, GM, aracın bakımı ve doğru bir şekilde sürüldüğü sürece, normal tüketimin 2.000 mil içinde bir quart’ın altındaki herhangi bir şey olduğunu belirtir. 

Motorunuz yağ değişimleri arasında bir litreden fazla yağ kullanıyorsa, kesinlikle bakılması gereken bir şeydir. 

Aşırı Yağ Tüketimi Nasıl Düzeltilir

Genel olarak, aracın bakımı ve herhangi bir sorun belirtisine dikkat edilerek birçok neden önlenebilir. Ayrıca aracınız için doğru yağ türünü kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Doğru viskoziteye sahip olduğunuzdan emin olmak için kullanıcı el kitabına bakın.

Herhangi bir sızıntı fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede onarmak istersiniz. Çoğu durumda, bir contayı veya contayı değiştirmek size çok pahalıya mal olmaz ve sizi birçok sorundan kurtarabilir. 

Motor eskimeye başladığında, motor sorunları ortaya çıkmadan önce daha yeni bir şeye yükseltmek isteyebilirsiniz. Bir motoru değiştirme maliyetini yükseltme maliyetine karşı fiyatlandırdığınızda, faydaları göreceksiniz. Aracınızı hala bir değeri varken satmak en iyisidir, özellikle de parayı daha yeni bir şey için peşinat olarak kullanmak istiyorsanız.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir