Yedek Su Deposu Su Kaynatıyor, Fokurduyor Ama Gösterge Normal

Öncelikle yazımıza yedek su deposunda görünen su kaynamasının fokurdamanın olası sebeplerini açıklamayla başlayalım.

Yedek Su Deposu Su Kaynatıyor, Fokurduyor

Yedek su deposundaki suyun fokur fokur kaynadığını görüyorsanız bu durumun başlıca sebepleri arasında kapak arızası, yedek su deposunda çatlak gibi su deposu kaynaklı nedenler gösterilebilir. Arabada yedek su deposunun su kaynaması genellikle motorun aşırı ısınmasına bağlıdır. Araba motorları, yanma işlemi sırasında büyük miktarda ısı üretirler ve bu ısıyı soğutmak için bir radyatör ve soğutma sistemi kullanırlar. Soğutma sistemi, motorun çalışması için gereken sıcaklığı korumak için su veya antifriz/soğutucu karışımıyla dolu bir sistemdir.

Bazı durumlarda, soğutma sistemi düzgün çalışmadığında veya motor aşırı ısındığında, yedek su deposunda su kaynaması görülebilir. Bu durum genellikle aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

  1. Düşük motor suyu (motor antifirizi) seviyesi: Motor antifirizi, motorun sıcaklığını düşürmek için kullanılan bir sıvıdır. Eğer bu sıvı seviyesi düşükse, su kaynaması daha olası bir sebeptir. Bunun nedeni, düşük seviyede olan soğutma sıvısının daha hızlı ısınması ve kaynamasıdır. Bu durumda su seviyesini motor soğukken min ile max arasına getirecek şekilde – aracınıza özel motor suyu doldurma talimatları çerçevesinde- doldurunuz.
  2. Kötü termostat: Araba motorlarında termostat, soğutma sıvısının motor içinde dolaşımını kontrol eder. Eğer termostat düzgün çalışmazsa, soğutma sıvısı gerektiği gibi dolaşmayabilir ve bu da su kaynamasına yol açabilir.
  3. Kötü radyatör yedek su deposu kapağı: Radyatör kapağı, soğutma sistemindeki basıncı dengelemek için kullanılır. Eğer radyatör kapağı düzgün şekilde kapatılmaz veya hasarlıysa, bu basınç dengesizliği suyun daha düşük sıcaklıklarda kaynamasına neden olabilir. Hasarlı bir kapağı değiştirirken de lütfen doğru basınçta orijinal parça alın. Aksi halde arıza kendini yenileyebilir, daha büyük sorunlara yol açabilir.
  4. Yedek su deposunda bulunan çatlak: Yedek su deposunda basınç yüksektir. Burada özellikle üst bölgede bulunan ince bir çatlak bu basıncın azalmasına ve motor suyunun kaynamasına fokurdamasına sebep olur.

Su kaynaması aracın soğutma sistemindeki bir sorunun belirtisi olabilir ve bu sorunlar ciddi olabilir. Eğer aracınızda yedek su deposundaki su kaynaması sorunu yaşıyorsanız, bir otomobil servisine başvurmanız ve soğutma sisteminin kontrol edilmesi gerektiğini belirtmeniz önemlidir.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir