Trafik Kazasında Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

Trafik kazasında araç sigortasının ödediği bedel, kaza karşılama oranı, tramer işleme gibi durumlar ne kadar can sıkıcı olsa da bilinmesi gereken durumlardandır. Bir trafik kazasında kazanın nasıl olduğu tespit tutanağına yazılan ifadelerden ibarettir. Yani kaza yaptınız, karşı taraf ehliyetsiz çocuk, acıdınız. Herkes yoluna dediniz. Peki karşı taraftan bir kişi aracıma çarptı kaçtı diyerek tutanak tutup sizi suçlarsa?

Trafik kazasında kusur oranı diye bir kavram vardır. Kazaya karışan araçların ve maddelerin hangisinin ne kadar suçlu olduğunu gösteren kusur oranı tespit tutanağına yazılan ifadelerle belirlenir. Bazı durumlarda da yüzde 100 suçlu duruma düşebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda vardır ki kazalarda standart olması sebebiyle kusur oranları yüzde 0, yüzde 50 ve yüzde 100 olarak belirlenmiştir. Yüzde sıfır kusurun olmadığını, yüzde elli yarı yarıya kusur bulunduğunu, yüzde yüz bütün kusurun sizde olduğunu gösterir.

Yüzde 100 Kusur Durumları

Aşağıdaki durumlarda bariz kusur çarpana aittir ve kusur oranı çarpan için yüzde 100’dür. Bu durumda çarptığı kişiye verilecek kusur oranı da yüzde sıfırdır.

Kırmızı ışıkta duran bir araca takip mesafesini korumayarak arkadan çarpan başka bir araç yüzde 100 kusurludur.
Yeşil ışık yanan araç kurallara uygun bir şekilde dönerken yanlış şeritten gelerek bu araca çarpan, ya da yanlış şeritte beklemesinden kaynaklı durumlarda yüzde 100 kusur vardır.
Yeşil ışık yanarken aynı şeritte bulunan araçlardan öndekinin geri geri gelmesi durumunda oluşan kazada geri gelen araç yüzde 100 kusurludur.
Ana yolda ilerleyen bir araca tali yoldan çıkan bir aracın çarpması durumunda tali yoldan çıkan araç yüzde 100 kusurludur.
Akan trafikte aynı şeritte ilerleyen iki araçtan arkadaki daha hızlı olduğu için öndeki araca çarparsa arkadan vuran araç yüzde 100 kusurludur.
Aynı yönde ilerleyen iki araçtan arkadaki araç şerit değiştirirken öndeki araca çarparsa arkadan çarpan araç yüzde 100 kusurludur.
Gidiş dönüş yolun şeritle ayrıldığı yollarda şeritlerden birindeki yapım-onarım çalışması sebebiyle daralan yollarda bu şeritte ilerleyen araç, şeridi açık olana yol vermelidir. Aksi halde doğan kazalarda yol vermeyen şeridi kapalı araç yüzde 100 kusurludur.

Aynı yönde hareket halinde olan iki araçtan biri sollama yapmak isterken sol şeridinde bulunan araca çarpması durumunda yüzde 100 kusurludur.
Kamyonet, kamyon gibi araçların arkalarından düşürdükleri eşya-yük sebebiyle oluşan kazada önlem almamasından kaynaklı bu eşyayı düşüren araç yüzde 100 kusurludur.
Kuralına uygun bir şekilde sinyalini vererek dönmekte olan bir araca arkadan çarpan araç yüzde 100 kusurludur.
Trafik işareti olmayan kavşakta sağdan gelen bir araca yol vermeyen bir aracın bu araca çarpması durumunda çarpan araç yüzde 100 kusurludur.
Döner kavşakda ada etrafından sağdan dönüş yapmak gerekir. Sağdan dönüş yapmadan ada önünden dönüş yapan bir araç, kuralına uygun dönüş yapan araca çarparsa yüzde 100 kusurludur.

Yüzde 50 Kusur Durumları

Aşağıdaki durumlarda kazaya sebebiyet veren ve kaza yapan için kusur oranı yüzde ellidir. Bu durumda kaza iki tarafın da dikkatsiz davranışlarından meydana gelmiştir.

Aynı yönde ilerleyen iki araçtan yeşil yandığı halde öndeki aracın durması sebebiyle arkadan bir aracın duran araca çarpması durumunda iki araçda da kusur oranı yüzde 50’diir.
Bir kavşağa yaklaşan aracın dikkatli olması gerekir. İki aracın da kendine yeşil yandığını iddia etmesi durumunda kavşağa yaklaşırken dikkatli olmadıkları için kaza yapmaları iki aracı da yüzde 50 kusurlu yapar.
Şerit çizgisi üzerinde bir kaza var. Her iki araç da kendi şeridini ihlal etmişse iki aracında kazada kusuru yüzde 50’dir.
Zincirleme kazalarda en öndeki aracın tedbir almamış olması durumunda buna arkadan çarpan araç ve bu araç yüzde 50 kusurludur. Çarpan araca 3.bir araç çarpmış ise 2.ve 3.araç arasında kusur oranı yüzde 100 kusurlu olan 3.araçtır.
Dönel kavşakta dönen bir araç var ve buna yol veren bir araç var. Yol veren araca arkadan çarpan araç yüzde 50 kusurludur.DÖnen araç da yakın şeritten dönüp kazaya sebebiyet vermesi durumundan yüzde 50 suçludur.

Her kaza için bir durum tesbiti yapılmamış olsa bile kazaya sebebiyet verme, şerit ihlali, kural ihlali gibi durumlardan kaynaklı kazalarda diğer aracın da kusuru olması durumunda iki taraf da yüzde 50 kusurlu duruma düşüyor.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir